وزارت امور خارجه مردم را نامحرم نداند

سید مرتضی حسینی:
وزارت امور خارجه مردم را نامحرم نداند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی:
مذاکرات هسته‌ای با رهبری هماهنگ می‌شود


حجت الاسلام حسینی، به وزارت امور خارجه تذکر می‌دهد که مردم ایران را در مورد مذاکرات هسته‌ای نامحرم نداند؛ اما وزارت خارجه می‌گوید این مذاکرات هماهنگ با رهبری انجام می‌شود.
پس از نشست ژنو که در سطح معاونان وزرای خارجه و با حضور کاترین اشتون و محمدجواد ظریف برگزار شد، قرار براین شد که در این دور از مذاکرات مسائل مطرح شده در مذاکرات محرمانه بماند. در این بین هم، وزیرامور خارجه در صفحه اجتماعی خود بر محرمانه ماندن مذاکرات تاکید کرد و گفت که باوجود محرمانه ماندن نیاز به اعتماد عمومی است؛ چون یکی از شرایط موفقیت در مذاکرات بین‌المللی حفظ ماهیت محرمانه آن‌هاست و معمولا هر مقدار مذاکره‌کنندگان کم‌تر خبر به بیرون درز بدهند، جدی بودن مذاکرات و امکان رسیدن به توافق بیش‌تر  است.
 اما با وجود این تاکیدات، این رویکرد دستگاه دیپلماسی به مذاق برخی از اصولگرایان خوش نیامده و از شریعتمداری، مدیرمسئول کیهان تا حجت الاسلام حسینی نماینده قزوین رابه واکنش واداشته است. حسینی درمجلس به وزارت امورخارجه  در مورد مذاکرات ژنو تذکر می‌دهد که «مردم ایران را نامحرم نداند و حداقل نمایندگان ملت را در جریان نشست قرار دهد.»
 این درحالی است که پیروز مجتهدزاده، کارشناس مسایل بین الملل معتقد است «محرمانه بودن مذاکرات یک روش بین‌المللی است که تا مذاکره به نتیجه نرسیده است، محتوای آن محرمانه بماند.»
البته سخنگوی وزارت خارجه هم به این انتقادات پاسخ داد. مرضیه افخم گفت: محور مذاکرات جمهوری اسلامی در گروه 1+5 با مقامات عالی کشور هماهنگ است و طبعاً این هماهنگی‌ها از طریق رئیس جمهور با رهبری انجام می‌شود و تمام سیاست‌گذاری‌های کلان در شورای عالی امنیت ملی صورت می‌گیرد.
  به گفته افخم«انتقادات نسبت به این امر باید واقع بینانه باشد و امیدوارم در این مسیر واقع بینی با صبر همراه شود؛ چراکه تیم مذاکره کننده به حمایت همگان به عنوان یک پشتوانه نیاز دارد.»
حسینی، درحالی از محرمانه بودن مذاکرات انتقاد می‌کند که دیگر نمایندگان استان تاکنون در این زمینه موضع‌گیری نکرده‌اند؛ اما با این وجود، ابوترابی، نایب رئیس مجلس و نماینده پیشین قزوین از سیاسیون اصولگرا تاکیدکرده که موافق محرمانه ماندن مذاکرات هسته‌ای تا رسیدن به نتیجه است.


يكشنبه 5 آبان 1392
16:09:05

نظر بدهید:

نام:
ایمیل:
صفحه شخصی: