تغییر سیاست دولتمردان و حاشیه‌های نمایندگان

آنچه این روزها در استان رخ می‌دهد
تغییر سیاست دولتمردان و حاشیه‌های نمایندگان

قزوین را استانی سیاسی و البته گاه «سیاستزده» خواندهاند که هر اتفاقی در آن به نوعی با مقوله «سیاست» در ارتباط است؛ یا زاییده سیاست است و یا خود زاینده اتفاقی سیاسی! تورق رسانههایی که در یک قرن اخیر در این شهر منتشر شدهاند، موید همین مساله است؛ مسالهای که از دیروز تا امروز، این منطقه را درگیر خود ساخته است.


بی آن نیست اتفاقی در پهنه این جغرافیا رُخ دهد و سیاسیون یا در آن نقشی نداشته باشند و یا حداقل از آن بی‌خبر باشند!

در این گزارش، دو رخداد که طی دو هفته اخیر منشاء خبرها، تحلیلها و نیز شایعههای بسیاری در رسانههای داخلی و خارجی و شبکههای اجتماعی مجازی گردیده، مورد بررسی قرار میگیرد. رخدادهایی که بیش از آنکه ناشی از تحولاتی عادی و روال معمول باشند، متاثر از تغییرات و نیز تمایلات سیاسی است.

* پرونده‌ای که بسته نشده، باز شد!

«رسانه‌ها با گمانهزنی درباره انتخاب و تغییران مدیران موجب تضعیف آنان نشوند زیرا هیچ مدیری را تا پایان سال تغییر نخواهم داد؛ مگر مدیری بازنشسته شود و یا موضوع خاصی رخ دهد که مجبور به تغییر وی شویم. از خبرنگاران هم انتظار دارم هر نوع احتمال تغییر را از خودم جویا شوند و گمانه زنی نکنند.»

این سخنان که توسط خبرگزاری مهر منعکس شد، بُرشی از اظهارات هدایتالله جمالیپور استاندار قزوین در نشست خبری با اهالی رسانه در آستانه هفته دولت امسال بود، اما هنوز شش هفته از این سخنان نگذشته بود که پروندهای که به زعم نماینده عالی دولت در استان قرار بود تا پایان دولت دوازدهم بسته بماند، بار دیگر گشوده شد و از هشت انتصاب جدید از مدیرکل گرفته تا بخشدار رونمایی گردید.

تغییر و جابجایی مدیرکل تامین اجتماعی استان، معاون برنامهریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری شهرستان تاکستان، بخشدار مرکزی قزوین، معاون برنامهریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری شهرستان آبیک، بخشدار مرکزی البرز، بخشدار مرکزی بویینزهرا، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شهرستان تاکستان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شهرستان آبیک، هشت انتصابی بود که با بازگشایی این پرونده، رسانهای شد و نشان داد که در این استان هیچ پروندهای بسته نخواهد ماند!

نکته قابل تامل در این انتصابها آن بود که تعدادی از افرادی که به این سمتها منصوب شدند از اردوگاه اصولگرایان هستند و طبیعتاً انتصاب آنها نمیتواند بدون تاثیرپذیری از تحولات سیاسی استان در نتیجه انتخابات مجلس یازدهم باشد که سبب دستیابی راستگرایان به هر چهار کرسی نمایندگی استان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گردید.

در میان این تحولات، تشکر مرتضی علیخانی مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایهگذاری استانداری قزوین در صفحه شخصیاش در «اینستاگرام» از نماینده اصولگرای بویینزهرا و آوج در مجلس یازدهم برای پیگیری صدور حکم انتصاب مصطفی آقاعلی فرماندار اصلاحطلب شهرستان بویین زهرا از نکات قابل توجه دیگری بود که در سپهر سیاسی استان رخ داد.

* نمایندگان مجلس و جنجال خبری

یک هفته پس از آنکه، سخنان «اندرویدی» فاطمه محمدبیگی، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی خبرساز شد و به جنجال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تبدیل گردید، این بار انتشار گزینشی اظهارات لطف‌اله سیاهکلی دیگر نماینده راست‌گرای قزوین در مجلس درباره واگذاری خودروی «دناپلاس» به نمایندگان مجلس یازدهم، سرتیتر خبرها شد و به جنجالی رسانه‌ای بدل گردید.

در پی این جنجال خبری، این نماینده مجلس در گفتوگو با یک پایگاه محلی خبری در واکنش به خبر یک خبرگزاری که به نقل از وی اعلام کرده بود؛ «من ماشین شاسی بلند می‌خواهم»، گفت: «حرفهایم را تحریف کردند؛ من در آن گفتوگو تصریح کردم که با واگذاری خودرو به این شیوه به نمایندگان مجلس کاملا مخالفم.»

سیاهکلی مرادی افزود: «من گفتم نمایندگان مجلس نیز باید مانند بخشداران، استانداران و سایر مدیران دولتی که دولت در اختیار آنان خودرو قرار می‌دهد از این امکان برخوردار باشند و خودرو را وقتی دوره نمایندگی‌اش تمام شد از او بگیرند.»

او همچنین با ارسال نامه‌ای به رییس مجلس از دریافت «دناپلاس» واگذار شده به نمایندگان انصراف داد و خواستار تغییر روش تامین امکانات مورد نیاز نمایندگان شد.

سیاهکلی مرادی در این نامه با تاکید بر ضرورت حفظ شأن نمایندگان و تغییر در نحوه واگذاری خودرو به منتخبان مردم، نوشت: «نمایندگان مجلس باید مانند شخصیتهای حقوقی و مدیران دیگر کشور از امکانات حداقل سازمانی از جمله دفتر کار و خودرو برخوردار باشند تا بتوانند به رسالت خود از جمله سرکشی به حوزه‌های انتخابیه و مشاهده مشکلات و مطالبات مردم عمل کنند؛ اما در این میان در سال‌های گذشته نوع واگذاری خودرو اشکالاتی داشته و موجب سوء برداشت‌ها و تخریب‌هایی نیز شده است.»

 این نماینده مجلس همچنین پیشنهاد کرد: «به جای واگذاری تجهیزات به اشخاص که شائبه برانگیز است این امکانات به صورت دولتی و فقط در دوران نمایندگی در اختیار افراد باشد تا ضمن حفظ بیت‌المال از هزینه‌های اضافی به نظام نیز پیشگیری شده و در کنار آن سیستم اداری مدون و قانونمندی در ارائه امکانات و خدمات تعریف شود تا تصویر نامطلوبی از استفاده شخصی در اذهان نیز متبادر نکند.»

* سناریوهایی برای حاشیه‌سازی!

اما در پی این رخدادها، یک فعال سیاسی اصولگرا مدعی شد برخی با ایجاد حاشیه‌هایی تلاش دارند تا نمایندگان مجلس را از وظیفه اصلی خود دور کنند.

احمد خورگامی میگوید: «مقام معظم رهبری، در دیدار مجازی با نمایندگان مجلس در ابتدای دوره، تاکید می‌کنند که مجلس جدید اولویت کاری خود را توجه به معیشت و اقتصاد مردم بداند و البته فضای عمومی جامعه نیز همین انتظار را از منتخبان خود دارد. اما افرادی قصد دارند با ایجاد حاشیه‌هایی مجلس را از وظیفه اصلی خود دور کنند.»

وی میافزاید: «نمایندگان مجلس باید مراقبت کنند در این دام‌های پهن شده گرفتار نشوند. در فضای سیاسی استان نیز همین سناریو دنبال می‌شود، هر دو نماینده منتخب قزوین هر کدام چندین بار در دام حاشیه افتاده‌اند. دلیلش شاید در مواردی کم تجربگی و در مواردی نیز اطرافیان آنها باشد.»

این فعال رسانهای همچنین تاکید میکند: «لازم است نمایندگان قزوین در مجلس، مراقب اطرافیان خود باشند و همچنین در مصاحبه‌های خود دقت کنند تا انعکاس وارونه مطالب آنها موجب دلسردی و ایجاد یأس و ناامیدی در فضای جامعه نشود.»


سعید الهی

 


چهارشنبه 16 مهر 1399
07:03:15