خیانت به اصلاحات

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان قزوین به انتقادها پاسخ می‌دهد
خیانت به اصلاحات

هرچه صدای زنگ کارزار انتخابات نزدیک‌تر می‌شود، نقد درون گفتمانی اصلاح طلبی پررنگ‌تر و خبرهایی به گوش می‌رسد از ریزش بدنه اصلاحات؛ اما رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان قزوین  همچنان با قاطعیت تاکید می‌کند که مردم از اصلاح طلبان ناامید نشدند؛ بلکه از عملکرد  افرادی که اصلاح طلبان از آن‌ها حمایت کردند، ناراحت هستند.



این درحالی است که علیرضا علوی تبار، فعال سیاسی می‌گوید «بخشی از اصلاح‌طلبان در حال فاصله گرفتن از بخش دیگر هستند. باید به این فاصله رسمیت داد. باید از احزاب مطرح و شخصیت‌های برجسته هسته‌ای درست کرد و در آن، مستقل از قید و بندهای بوروکراتیک فعالیت کرد. نمی‌توان از شورای سیاسگذاری اصلاح‌طلبان انتظار کارهای پیشرو داشت. باید بی‌ترس و واهمه به دنبال هسته پیشرو رفت و برای جلوگیری از تعارض، نظرات به‌صورت فردی اعلام شود. هدف باید تدوین برنامه‌ای باشد که ذیل آن، جایگاه احزاب به آن‌ها بازگردانده شود.
از سوی دیگر، علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت هم اذعان دارد که «تمیز بین اصلاح‌طلب اصیل با اصلاح‌طلب‌های کم‌عیار یا بدلی یا فرصت‌طلب برای مردم دشوار است و تمام عملکرد آن اصلاح‌طلبان بدلی یا ناخالص را به پای کل جریان اصلاح‌طلب می‌نویسند و بدترین ضربه را جایی خوردیم که کسانی به اسم اصلاح‌طلبی آغشته به فساد و رانت شده یا برای کسب مناصب قدرت دچار وادادگی سیاسی شده‌اند. به تعبیر دیگر اینها افرادی بودند که با سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان به موقعیتی رسیدند؛ اما به جای اینکه این موقعیت را سبب افزایش پشتوانه اجتماعی جریان اصلاح‌طلبان قرار دهند، از سرمایه اجتماعی آن‌ها خرج خودشان کردند. همین افرادی که به نام اصلاح‌طلب شعار فسادستیزی می‌دهند یا به وادادگی‌ها اعتراض می‌کنند یا همین مردمی که معتقدند به حقوق شهروندی، وقتی به هر مسئولیتی ولو کوچک می‌رسند برای حفظ موقعیت در معرض این آسیب‌ها قرار دارند. بنابراین فقط در رده‌های بالا ما بدلی نداریم؛ ما در کوچکترین رده‌ها هم به این آفت دچار هستیم.»
باوجود این‌ها، حجت الاسلام ناصر قوامی، رئیس شورای اصلاح طلبان استان قزوین در خصوص جلسات شورای اصلاح طلبان در قزوین  برای انتخابات پیش رو به «فروردین امروز» می‌گوید:  به تازگی شورای اصلاح طلبان در قزوین تشکیل شده و تصمیماتی به طور کلی گرفته شده‌است.
 هرچند او نخواست به جزییات بیشتری اشاره کند؛ اما این نماینده مجلس ششم تأکید می‌کند چنانچه گزینه‌های اصلی اصلاح طلبان مورد تأیید قرار بگیرند مردم قطعاً در انتخابات آینده شرکت می‌کنند؛ ولی متأسفانه تا به امروز گزینه‌های اصلاح طلبان مورد تأیید قرار نگرفته‌است. 
او ادامه می‌دهد: افرادی که با عنوان اصلاح طلب مورد حمایت قرار گرفته‌اند و به مجلس رفته‌اند افرادی هستند که فراکسیون اصلاح طلبان را با اسم جعلی امید تشکیل داده‌اند و به چند نفر، بقیه قابل اعتماد نیستند که اصلاح طلبان این دوره بخواهند از این افراد حمایت کنند؛ در واقع این افراد به اصلاح طلبان خیانت کردند.
این فعال سیاسی اصلاح طلب بیان می‌کند: این افراد باید دست کم از همان ابتدا فراکسیون اصلاح طلبان را تشکیل می‌دادند؛ ولی حتی حاضر نشدند اسم اصلاح‌طلبی در مجلس روی خود بگذارند.
قوامی، در خصوص افرادی که با سرمایه اصلاح طلبان به مجلس رفتند، تصریح می‌کند: این افراد به هیچ وجه مورد اعتماد نیستند و حمایت از این افراد ظلم به مردم و اصلاح‌طلبان است. 
او معتقد است باید چهره‌های شناخته شده انتخاب شوند که شناسنامه اصلاح‌طلبی دارند، مانند افرادی مثل عبدالله‌نوری، محمدرضاخاتمی و ... که گزینه‌های اصلی اصلاح‌طلبان هستند؛ اما متأسفانه مورد تأیید قرار نمی‌گیرند.
رئیس شورای اصلاح‌طلبان استان، در خصوص نمایندگانی که از قزوین به مجلس راه یافتند، بیان می‌کند: عملکرد برخی از این افراد مورد تأیید شورای اصلاح طلبان نیست و باید منتظر گزینه‌های دیگری باشیم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که مردم از اصلاح طلبان ناامید شدند، توضیح می‌دهد: این طور نیست که مردم از اصلاح طلبان ناامید شوند اگر اجازه دهند افرادی مانند آقای محمدرضاخاتمی در تهران کاندیدا شود شما می‌بینید که در آن صورت مردم چقدر حمایت می‌کنند.   او چنین توضیح می‌دهد:  ناامیدی نیست؛ بلکه افرادی که با نام اصلاح طلبی حمایت می‌شوند و اصلاح طلبها حمایت می کنند و  از این طریق به مجلس می‌روند و این طور عمل می کنند مردم از عملکرد این افراد ناراضی هستند نه از کلیت اصلاحات.
قوامی معتقد است 75درصد مردم در ایران اصلاح‌طلب هستند، آن‌ها نه طالب جنگ‌اند و نه طالب استبداد، بلکه طالب اصلاحات هستند.
رئیس کمیسیون قضایی مجلس ششم اشاره
می کند: راه این نیست که بگوییم مردم از اصلاح طلبان ناامید هستند، راهش این است که شما در انتخابات مجلس اجازه دهید که شخصیت های اصلاح طلب وارد میدان شوند و اگر مردم رأی ندادند آن زمان بگوییم مردم از اصلاح‌طلب ها ناامید هستند.
قوامی براین باور است مردم از افرادی که با سهمیه اصلاح طلبی به مجلس رفتند و اعمال و عملکردشان این است ناراحت هستند نه از اصلاح‌طلبان.   او می‌گوید: اگر در همین دوره افراد قابل اعتماد اصلاح طلبان بیایند و کاندیدا شوند، ببینید مردم چقدر رأی می‌دهند آن وقت باید پایگاه اصلاح طلبان را سنجید.
رئیس شورای اصلاح طلبان با بیان اینکه اگر در همین دوره‌ای که آقای روحانی بود اجازه می دادند رئیس اصلاحات می‌آمد چقدر رأی می‌آورد و اگر باز هم در همین دوره هم اجازه بدهند بیاید خواهید دید مردم چقدر استقبال
می کنند.
این نماینده مجلس ششم معتقد است: مردم از اصلاح طلبان ناامید نشدند؛ بلکه از عملکرد افرادی که اصلاح طلبان از آن‌ها حمایت کردند مثل آقای روحانی و نمایندگان مجلس ناراحت هستند.
نوسازی اصلاحات
قوامی در خصوص نوسازی اصلاحات بر این باور است که باید هر حزب و هر جمعیتی همیشه و همواره و مستمراً در حال بازسازی خود باشد، شما اگر خانه ای را بازسازی نکنید به مرور زمان خراب می شود و باید بازسازی شود؛ اما مشکل اصلاح‌طلبان رد صلاحیت است چه در انتخابات مجلس چه در انتخابات ریاست جمهوری.
او ادامه می دهد: اگر اجازه بدهند شخصیت‌های ما به میدان بیایند و در آن صورت مردم رأی ندادند آن موقع بگویند شما پایگاه اجتماعی ندارید و مردم از شما روی گردان اند وگرنه کدام نظرسنجی گفته است که مردم روی گردانند؟!
رئیس کمیسیون قضایی مجلس ششم عنوان می کند: مردم از عملکرد آقای روحانی و کابینه آن ناراحت هستند؛ چون 95 درصد آن اصلاح طلب نیستند، بنابراین شما چه انتظاری از دولتی دارید که کابینه آن اصلاح طلب نیست.
قوامی معتقد است اصلاح طلبی نیست که آسیب دیده است این مردم هستند که آسیب دیده‌اند و از خدمت اصلاح طلب‌ها محروم شدند.
 آنگونه که نماینده مجلس ششم توضیح می‌دهد دوره هشت ساله دولت اصلاحات طلایی‌ترین دوره جمهوری اسلامی ایران از نظر اقتصادی، سیاسی و آبروی کشور در دنیا بود که اجازه ندادند این روند دولت آقای خاتمی ادامه پیدا کند.
رئیس شورای اصلاح طلبان قزوین تاکید می‌کند که اصلاح طلبان در مراکز تصمیم‌ساز حضور ندارند که بتوانند تأثیرگذار باشند و تصمیم گیرندگان کشور اصلاح طلب نیستند. 

مهسا فلاح حسینی

يكشنبه 6 مرداد 1398
06:48:02