زبان شناسی اصولگرایی

راست گرایان از راهکاری برای بازیابی قدرت می گویند؛
زبان شناسی اصولگرایی

«اینکه هر کاندیدایی اگر توانست افراد بیشتری را برای یک جلسه بیاورد باید درلیست قراربگیرد، اشتباه بود واشتباه بزرگتر این بود که لیست 15 نفره داده‌شد،  یعنی با دست خودمان دربین نیروها انشقاق ایجاد کردیم و برخی دوستان برای موفقیت خودشان برای  کمک به دوستان همسوی خود تلاش نکردند.


 این تحلیل رضا سبحانی فر، پاسدار بازنشسته سپاه صاحب الامر است که اکنون دبیر جمنا در قزوین است.
چندصباحی به انتخابات مجلس نمانده، شاید با همین پیش فرض بتوان جویا شد که اردوگاه راست در قزوین برای جبران شکستش قرار است چه استراتژی داشته باشد؛ آنجاکه دبیر حزب موتلفه در قزوین می‌گوید: باید هنر اصولگرایان این باشد که زبان مردم را به درستی بشناسند و با زبان مردم حرف بزنند.
انتخابات استانی، کمک حال اصولگرایان
 براین اساس،عباس نیکویه، دبیر سابق ائتلاف پیروان مهدی در خصوص تاکتیک اصولگرایان برای انتخابات پیش روی به «فروردین امروز» می‌گوید: تعداد زیاد کاندیداها و کنار نرفتن و همدل و همراه نشدن آن‌ها باعث شکست آرا در انتخابات شد و اگر تعداد آرا هر یک از اصولگرایان را جمع می‌کردند، بیشتر از تعداد آرایی بود که برای رفتن به مجلس نیاز بود.
براین اساس او، استانی شدن انتخابات و نقش پررنگ احزاب در آینده را تلویحاً حلال مشکل اصولگرایان می‌داند: اکنون که انتخابات استانی تصویب شده‌است، یکی از شاخص‌های اصلی آن نقش پررنگ احزاب بوده، بنابراین جریان های حزبی حرف اصلی را می زنند، البته بستگی دارد که چه مقدار توانمندی داشته‌باشند، چه نفراتی را کاندیدا کنند و مردم استان بشناسند؛ چون باید هم در حوزه اصلی و هم در حوزه فرعی آرا مربوطه را کسب کنند.
دبیرسابق ائتلاف پیروان مهدی، درباره تغییراستراتژی اصولگرایان می‌گوید: اگر بخواهیم در انتخابات موفق شویم اولا باید قوانین انتخابات را خیلی خوب مطالعه کنیم و ثانیا مطالبه گر باشیم که  خوب اجرا شود.
نیکویه، در خصوص «جبهه جمنا» که نقش پررنگی در اجماع اصولگرایان ایفا کرد؛ اما موفقیت آمیز نبود، بر این اعتقاد است: به شرطی جبهه جمنا به وحدت می‌رسد که اعضای آن در مسیر سهم خواهی نیفتند و در صورتی که این اتفاق پیش آید، موفقیتی حاصل نخواهد شد؛ در واقع باید افرادی توانمند انتخاب شوند که هدف، آن باشد که کشور را بهتر اداره کنند.
 پس از انتخابات، قالیباف، از کاندیداهای ناکام ریاست جمهوری به انتقاد از سیاست اصولگرایان پرداخت و تاکید کرد که باید طرحی نو در اصولگرایی انداخت و از مانیفست «نواصولگرایی» گفت که  این فعال سیاسی اصولگرای قزوین، در این مورد بیان می‌کند: من با نوشدن موافقم و همه انسان‌ها باید اصلاح شوند و به تعبیری باید در برخی از جریان‌ها پوست‌اندازی شود؛ درواقع جهت و نگرش‌هایمان را با توجه به واقعیت‌های موجود  تغییر دهیم. 
ادبیات اصولگرایی و خواسته‌های مردم
محمد حسین شفیعی ها، دبیرحزب مؤتلفه اسلامی هم در مورد استراتژی اصولگرایان برای انتخابات آینده به «فروردین امروز» می‌گوید: طبیعی است که جریان‌های سیاسی برای انتخابات آینده مجلس برنامه دارند و استراتژی و سیاست‌هایشان باتوجه به وضعیتی است که  بر کشور حاکم شده‌است.
او ادامه  می‌دهد: اصولگرایان بر مبنای آنکه این دولت وضعیت معیشتی سختی برای مردم فراهم کرده‌، طبیعی است که نگاهشان تشکیل یک مجلس قوی و کارآمد باشد که بیش از آنکه به فکر خودشان باشند، به فکر اصلاح امور مردم و کمک به وضعیت زندگی آن‌ها باشد، تا مردم را بتوانند از این وضعیت ناهنجار در دوره‌ای محدود درآورند تا روند جامعه در ریل خود قرار گیرد.
شفیعی ها،در پاسخ به این سؤال که با تغییر مجلس وضعیت مردم بهتر خواهد شد، بیان می‌کند: مجلس تنها تنظیم کننده قطعی در اداره امور جامعه نیست؛ ولی معتقد به این هستم که قوای مجریه و مقننه مقنّنه در بهبود وضعیت و یا افول جامعه نقش اصلی را دارند.
او در ادامه توضیح می دهد: طبیعتاً فعالیت اصولگرایان معطوف به انتخابات ریاست جمهوری هم خواهد بود و با اصلاح و شکل گیری یک مجلس کارآمد و قوی الزاماً نمی توان گفت وضعیت چه میزان درست می‌شود. این دولت ناتوانی و ضعف خود را نشان داده و امیدی به اصلاح نیست که بتواند انجام دهد.
شفیعی‌ها معتقد است: الزاما همه مسائل و مشکلات را نمی‌توان به پای تحریم آمریکا گذاشت؛ بلکه ناتوانی و در مواردی خیانت‌های برخی مسئولان و بی‌توجهی آن‌ها وضعیت سخت معیشتی را برای مردم به وجود آورده‌است؛ اما باوجود همه این‌ها می‌توان مردم را از فشارها و تنگناهای ایجادشده نجات بخشید تا وضعیت جامعه بهبود پیدا کند.  
دبیر حزب مؤتلفه اسلامی،  همچنین درمورد برنامه های اصولگرایان می‌گوید: اگر جریان اصولگرای انقلابی بتواند با برنامه‌های درست و روشنگری صحیح، توجه مردم را به سوی خود جلب کند تا یک مجلس کارآمد شکل بگیرد، انشاءالله در سال 1400 با انتخاب یک رئیس جمهور قدرتمند و به واقع خادم مردم، ظرف 5سال آینده وضعیت را به روند رو به بهبود برساند. 
 او، درحالی از موفقیت اصولگرایان با اما و اگر در انتخابات پیش رو سخن می‌گوید که جریان متبوعش در انتخابات مجلس و شوراها و ریاست جمهوری شکست خورده‌است، با این همه دبیر حزب مؤتلفه اسلامی یکی از علت‌های شکست در انتخابات پیشین را این طور بیان می کند: ضعفی که در میان اصولگرایان مشهود است، اینکه نتوانستند ادبیات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی خود را با ادبیات و خواسته های مردم منطبق یا نزدیک بکنند.
او در ادامه توضیح می دهد: باید هنر اصولگرایان این باشد که زبان مردم را به درستی بشناسنند و با زبان مردم حرف بزنند، یقیناً ارزش‌ها و ویژگی های ممتازی که  در اصول و درون مایه تفکرات انقلابی و اصولگرایی وجود دارد، اگر نزدیک به زبان و فهم مردم بشود و بتواند به مردم منتقل کند، مردم به این جریان اقبال و توجه می کنند و طبیعتاً این برعهده خود اصولگرایان است.
 درحالی که پیشتر، دبیر جمنا در قزوین، انتقادها به این جبهه را در انتخابات شورا وارد دانسته‌بود، در مورد شرایط فعلی آن برای انتخابات پیش رو می‌گوید: آن سازوکار واحدی که مجموعه اصولگرایان را در بر بگیرد، هنوز رونمایی نشده‌ و تلاش‌هایی در حال انجام است؛ گفت وگو های مختلفی از سوی سلایق مختلف این جریان اتفاق می‌افتد که انشاءالله منجر به جبهه واحدی شود تا این جبهه بتواند برنامه‌هایش را تنظیم و به مردم ارائه دهد.
آنگونه که به نظر می‌رسد جریان اصولگرایی با توجه به وضعیت اقتصادی و نارضایتی مردم، تغییر در ادبیات اصولگرایی را راهکار مناسبی برای بازیابی قدرت خود می‌داند. با این همه با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس باید منتظر ماند و اتفاقات  پیش رو را رصد کرد که در برنامه‌ جناح‌های سیاسی نقش اساسی را ایفا می‌کند.

مهسا فلاح حسینی

شنبه 21 ارديبهشت 1398
09:43:21