هیچهایک ارزان، پر هیجان و متفاوت

کسب تجربه های جدید سفر
هیچهایک ارزان، پر هیجان و متفاوت

سفر کردن پر از خاطرات و اتفاقات هیجان انگیز و فراموش نشدنی است. بیشتر افراد برای رفتن به سفر از اتومبیل شخصی، قطار و یا هواپیما استفاده می کنند. اما در این بین افرادی هم هستند که تنها با یک کوله پشتی و به قصد به دست آوردن تجربه های جدید و کشف زیبایی های پنهان شهرها و کشورهای مختلف قدم در راه جاده می گذارند.


در این راه با انسان های مختلفی ملاقات می کنند، با آن ها هم سفره می شوند، در خانه شان استراحت می کنند و فرهنگ آن ها را از نزدیک لمس می کنند. روش سفر کردن این افراد «هیچهایک» نام دارد و آن ها هم به «هیچهایکر» معروفند. بهداد زهرایی یکی از هیچهایکرهای قزوینی است که تجربه سفرهای زیادی را در کوله پشتی خود تلنبار کرده است. جوانی که به کشورهای هندوستان، تایلند، مالزی، لائوس، ارمنستان، گرجستان، ترکیه و بسیاری از شهرهای ایران هیچهایک کرده تا تجربه های جدید به دست آورد.
هیچهایک؛ رایگان سواری
از او می خواهیم هیچهایک را برای ما معنی کند که این گونه پاسخ می دهد: «هیچهایک در لغت به معنی رایگان سواری است. به این ترتیب که شخص هیچهایکر در کنار جاده می ایستد و با نشان دادن علامت شصت دست در راستای جاده از راننده ها می خواهد تا او را به طور رایگان سوار کنند. البته این روش سفر کردن در کشور ما تقریباً نوپاست؛ در حالی که در کشورهای اروپایی عملی تقریباً عادی محسوب می شود.»
او درباره روش های سفر کردن خود این چنین توضیح می دهد: «من در ابتدا به صورت لوکس و در قالب تورهای مسافرتی سفر می کردم، که همه چیز در این سبک سفر از قبل مشخص است. یعنی برنامه های سفر زمان بندی خاص خود را دارد و دیگران برای ما تصمیم می گیرند. این شیوه سفر به صورت روتین و معمولی است و در نود درصد اوقات آشنایی زیادی با فرهنگ و سنن کشورها پیدا نمی کنیم و جذابیتی ندارد. ولی در کوله گردی یا همان هیچهایکینگ، تجربه های شخصی زیادی را به دست می آوریم. مثلاً می توانیم از نزدیک با زندگی افراد محلی آشنا شویم، دعوت آن ها را بپذیریم و حتی به اندازه یک وعده غذا مهمان آن ها باشیم. دوستان اجتماعی زیادی از ملل مختلف پیدا کرده و با جامعه آن ها آشنا شویم.»
از بهداد می پرسیم آیا هیچهایک کردن روشی امن برای سفر محسوب می شود یا خیر؟ او می گوید: «صد در صد ممکن است خطرات در کمین باشد؛ ولی باید هنگامی که سوار ماشینی می شویم از راننده حس خوب بگیریم و ارتباط مثبت برقرار کنیم. به طور کلی بهتر است سوار ماشینی شویم که سرنشینان آن خانواده باشند، تا خطری ما را تهدید نکند. البته همین انتخاب ماشین هم جزیی از هیجانات سفر محسوب می شود و قسمتی از هیچهایک است.»
این کوله گرد قزوینی در رابطه با تفاوت های فرهنگی هیچهایک در ایران و خارج از کشور، به فروردین امروز می گوید: «در کشورهای اروپایی و آمریکایی تمامی قشرها با هیچهایک آشنایی دارند؛ ولی در کشور ایران و بیشتر کشورهای آسیایی این نحوه سفر هنوز شناخته شده نیست و نیاز به فرهنگ سازی دارد. حتی ممکن است بعضی از افراد بگویند که این روش برای سفر جالب نیست و سختی های بسیار دارد. اما در مجموع در جنوب ایران هیچهایک شناخته شده تر از دیگر نقاط کشور است.»
بهداد زهرایی به این موضوع اشاره می کند که در برخی از کشورها هیچهایک ممنوع است و توضیح می دهد: «در قوانین بعضی از کشورها به سبب وجود خطرات احتمالی، هیچهایک ممنوع است و یا در برخی کشورهای مدرن هیچهایک فقط در مکان های خاصی انجام می شود که باید در این باره دقت نظر زیادی به خرج دهیم تا دچار خطا نشویم.»
در ادامه به سراغ دوست و هم سفر بهداد می رویم. وحید منافی هیچهایکر، کوله گرد و مستند سازی است که سفرهای زیادی را تجربه کرده است. او می گوید: « هیچهایک علاوه بر رایگان سواری نوعی همسفر شدن هم محسوب می شود که به وسیله آن می توان راه جاده را در پیش گرفت و تجربه های جدید به دست آورد.»
شخصیت فعال اجتماعی؛ لازمه  هیچهایکینگ
وحید منافی درباره آداب سفرهای هیچهایکی برای فرورین امروز، توضیح می دهد: « برای هیچهایک کردن در ابتدا باید شخصیت اجتماعی و فعال داشت تا به وسیله آن بتوان با افراد مختلف در ملل گوناگون ارتباط برقرار کرد. وقتی سوار ماشین کسی می شویم به نوعی با او همسفر هستیم و می توانیم از تجربیات او استفاده کرده و یا فرهنگ خود را انتقال دهیم که همین امر هیجانات بسیاری را به دنبال دارد.»
این هیچهایکر که حدود 7 سال است، که این شیوه سفر را برای خود برگزیده، در رابطه با سفرهایش توضیح می دهد: «حدود 80 درصد استان های ایران را به صورت هیچهایکی سفر کرده ام. هند، گرجستان، ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، عراق و... هم از مقاصد خارجی من بوده اند، که آشنایی نزدیک با فرهنگ آن ها بسیار لذتبخش است.»
ایران؛ بهشت هیچهایک
منافی در رابطه با فرهنگ هیچهایک می گوید: «در ایران زمانی که می خواهید سوار ماشین کسی شوید، باید برای او توضیح دهید که شیوه سفر من هیچهایکی است و در قبال سوار شدن به ماشین هزینه ای پرداخت نمی کنم. ولی در کشورهای خارجی به ویژه اروپایی این فرهنگ جا افتاده است و زمانی که راننده ای شما را در کنار جاده و همراه با کوله پشتی و علامت مخصوص هیچهایک می بیند، کاملاً به مقصود شما پی می برد. البته یک امتیاز مثبت هیچهایک کردن در ایران نسبت به سایر کشورها پایین بودن نرخ سوخت و در نتیجه فراوانی ماشین در جاده هاست که هیچهایک را کمی آسان تر می کند. همین امر سبب شده است تا توریست های سایر کشورها ایران را بهشت هیچهایکرها بنامند.»
اگر شما هم جز کسانی هستید که دوست دارید به شیوه هیچهایکی سفر کنید، بهتر است به نکات مثبت و منفی این قضیه واقف باشید. در ابتدا باید بدانید که در کدام جاده بایستید و مکان مناسب برای هیچهایک کدام است، نقشه ها و تابلوها را چک کنید، مبدا و مقصد خود را به خوبی بشناسید، از افراد محلی کمک بگیرید، در انتخاب وسیله نقلیه ای که می خواهید سوار آن شوید دقت عمل داشته باشید و... تا به این ترتیب بتوانید سفری خوب، راحت، ارزان و پر از هیجان را تجربه نمایید.

حمیده رجب پور

پنجشنبه 10 آبان 1397
10:36:39