قانون اصلاح الگوی مصرف را جدی بگیریم

هشدار جدی به ادارات پر مصرف برق؛
قانون اصلاح الگوی مصرف را جدی بگیریم

در حالی که طی هفته های اخیر شاهد قطعی ساعتی برق در نواحی مختلف شهری به منظور کاهش مصرف بوده ایم، اما آخرین خبرها از انتشار نام اداراتی حکایت دارد که بیشترین مصرف برق را داشته اند.


به گفته قدرت الله مهدیخانی سرپرست اداره کل مدیریت بحران استان شرکت مخابرات، اداره کل راه و شهرسازی، دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، دانشکده دندانپزشکی، اداره کل استاندارد، شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی، شهرداری اقبالیه، سازمان آرامستان های شهرداری قزوین، اداره کل ورزش و جوانان، سرپرستی بانک سپه و بانک کشاورزی جزو مشترکان پر مصرف برق بوده اند که مصرف برق آن ها حدود 2 برابر نسبت به میزان مجاز است و در صورتی که این روند مصرف ادامه یابد برق این سازمان ها قطع خواهد شد.
این آمار در حالی منتشر شده است که از چند هفته قبل در راستای مدیریت میزان مصرف برنامه کاهش ساعت کاری ادارات همسو با سراسر کشور در استان اجرا شده است. 
اگر چه به گفته سعید بهادیوندچگینی؛ مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق قزوین، تولید برق در استان سه برابر مصرف آن است و برنامه ریزی های صورت گرفته صرفاً در جهت مصرف بهینه همسو با نگاه کشوری است، اما نمی توان ضرورت ترویج فرهنگ سازمانی براساس الگوی صحیح مصرف را نادیده گرفت. بیش از 6 سال از ابلاغ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی می گذرد و ادارات و سازمان های دولتی بیش از هر طیف دیگر موظف به اجرای این قانون هستند. اما آیا آمار و اخبار منتشر شده در این باره، گویای اجرای این قانون است؟
بنا بر آمار از مجموع 585 هزار و 172 مشترک برق در سطح استان، 468 هزار و 819 مشترک خانگی، 36 هزار و 602 عمومی، پنج هزار و 853 کشاورزی، چهار هزار و 406 صنعتی، 66 هزار و 915 تجاری و 2 هزار و 577 نیز روشنایی معابر هستند. سهم مشترکان عمومی به عنوان نهادهایی که خدمات شهری و مردمی ارائه می کنند در جایگاه قابل توجهی قرار دارد و این جایگاه ضرورت به کارگیری روش هایی جدید برای مدیریت مصرف را نشان می‌دهد. استفاده از الگوی مدیریت سبز پس از ارائه آموزش‌های لازم و الزام کارکنان برای اجرای بندهای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی در زمینه های مختلف می تواند از بار سنگین مصرف روی دوش استان بکاهد. هم اکنون نیروگاه شهید رجایی با تولید 2 هزار و 40 مگاوات، نیروگاه برق بادی کهک با 50، آرین مهباد با62، نیروگاه سبز منجیل با 20 و نیروگاه های تولید پراکنده با 120 مگاوات برق مورد نیاز برای استان را تأمین می کنند و در صورت کاهش مصرف، می‌توان به تأمین بیشتر سهم برق از محل انرژی های تجدید پذیر امیدوار بود.


پنجشنبه 11 مرداد 1397
07:08:38