متهم خارج از استان سکونت داشت

دستگیری منتشرکننده عکس‌های خصوصی شهروند قزوینی در تلگرام
متهم خارج از استان سکونت داشت

رییس پلیس فتا استان قزوین گفت: عامل هتک حیثیت یک شهروند قزوینی در شبکه اجتماعی ‹تلگرام› دستگیر شد.


براساس گزارش اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان قزوین؛ سرهنگ فخرالدین توکلی افزود: با وصول شکایتی ازطرف یکی ازشهروندان مبنی بر اینکه فردی با انتشار تصاویر شخصی وی در فضای مجازی باعث هتک حیثیت او و خانواده‌اش شده، رسیدگی به این مورد در دستور کار پلیس فتا قرارگرفت.
او با اشاره به تحقیقات مقدماتی پلیس فتا قزوین در خصوص این موضوع،گفت: شخص مجرم با سوء استفاده از اعتماد شاکی به تصاویر خصوصی وی دست یافته و ضمن انتشار آن‌ها در تلگرام، وی را تهدید به انتشار بیشتر اطلاعات کرده بود.
رییس پلیس فتا با اشاره به اقدامات فنی و تخصصی صورت گرفته در راستای شناسایی متهم، گفت: وی در یکی از استان‌های همجوار ساکن بود که پس از هماهنگی با مقام قضایی در محل اختفایش دستگیر و برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شد.
این مقام انتظامی همچنین گفت: هیچ حیاط خلوتی برای افراد در فضای مجازی وجود ندارد؛ بنابراین کاربران نباید با تصور وجود فضای مجازی امن و بی‌خطر،تصاویر شخصی و خانوادگی خود را به عنوان عکس پروفایل یا در گروه‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرام منتشر کنند.
سرهنگ توکلی به ماده 745 قانون جرایم رایانه ای اشاره کرد وافزود: هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی فیلم یا صوت یا فیلم خصوصی یا خانوادگی دیگری را منتشر کند، به نحوی که موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از 91 روز تا 2 سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال یا هر 2 مجازات محکوم می‌شود.
رئیس پلیس فتا از شهروندان خواست در صورت مواجهه با موارد مشابه در فضای مجازی مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir گزارش کنند.

شنبه 5 اسفند 1396
05:17:18