تاکستانی‌ها سنگ تمام گذاشتند

تلخی‌ها و شیرینی‌های میهمان سپید در قزوین
تاکستانی‌ها سنگ تمام گذاشتند

کمتر کسی احتمال می‌داد که هشدارهای هواشناسی، اینچنین قزوین و بیشتر استان‌ها را غافلگیر کند که مدارس را به تعطیلی بکشاند و کارمندان را با تاخیر راهی ادارات کند و راه‌ها را مسدود کند؛ اما هرچه هست، گویی برای التیام زخم‌های زمین  می‌توان از کنار برخی کاستی‌ها گذشت.


آنگونه که در خبرگزاری‌ها آمده‌است، بارش سنگین برف، نه تنها جاده‌های آسفالته، که مسیرهای ریلی را هم تحت تاثیر خود قرار داد.
مسافران در راه مانده، اولین ره‌آورد، بارش سنگین برف در قزوین بود.
آنگونه که مدیرعامل جمعیت هلال احمر قزوین  به ایرنا گفته بود: در برف و کولاک 211 تن از کارکنان و 689 نیروی داوطلب در امدادرسانی به افراد گرفتار در برف و کولاک امدادرسانی کردند.
به گفته حسن آصفی،امدادگران و نجاتگران استان 2هزار و 717خودروی گرفتار در برف را رهاسازی کردند و برای یک هزار و 57 خودرو زنجیر چرخ بستند.
او، از انتقال یک هزار و 975 تن از مسافران توسط خودروهای کمک دار برای اسکان و توزیع 10هزار و 150بسته آذوقه را از دیگر خدمات انجام شده در این ایام عنوان کرد و گفت: همچنین هفت هزار مسافر نیز توسط جمعیت هلال احمر اسکان داده شدند.
اما این همه مشکلات برف در قزوین نبود، راه 80 روستا به دلیل بارش سنگین برف و کولاک مسدود شد.
 به دلیل بارش برف و کولاک از شنبه شب تمامی مسیرهای ارتباطی برون شهری استان قزوین مسدود شده بودند.آزاد راه  قزوین- کرج  زودتر از بقیه باز شد؛ اما مسیر آزاد راه قزوین- رشت و  قزوین-زنجان چند روز طول کشید تا بازگشایی شود.
بارش سنگین برف، راه‌های ریلی را هم بی‌نصیب نگذاشت و عبور و مرور قطارها را با مشکل مواجه کرد؛ به گونه‌ای که مشکلاتی برای اعزام قطار تبریز به تهران رخ داد و این قطار در محدوده ایستگاه زیاران متوقف شد.
پس از بارش‌ها به دلیل برودت هوا و یخبندان، مصرف گاز در یک روز از مرز 16 میلیون متر مکعب عبور کرد و برای سال جاری رکورد زد.
هرچند هواشناسی، پیشتر، از بارش برف و کاهش شدید دما خبر داده‌بود؛ اما کابران شبکه‌های اجتماعی معتقد بودند، مدیران غافلگیر شدند.
در این بین باوجود اینکه نهادهای مسئول استان، از تلاش برای حل مشکلات پیش آمده خبرمی‌دادند؛ اما کاربران شبکه‌های اجتماعی از کندی کارها انتقاد می‌کردند.
در شبکه‌های اجتماعی از طولانی شدن قطعی برق در برخی از مناطق استان گلایه می‌کردند و براین باور بودند که مدیران باید آمادگی بیشتری می‌داشتند.
اما در کنار این تلخی‌ها، بارش برف، شیرینی‌هایی هم همراه خود داشت؛ آنجا که در شبکه‌های اجتماعی از مهمان نوازی تاکستانی‌ها گفته‌شد، اینکه اهالی تاکستان و روستاهای اطراف، درهای خانه‌شان را به روی  مسافرانی که به دلیل بارش برف، در راه مانده‌بودند، بازکردند تا نشان دهند که ایرانیان در همه شرایط در کنار هم هستند. 
هنوز آماری از میزان ذخیره منابع آبی حاصل از بارش برف منتشرنشده‌است؛ اما مردم امیدوارند، این بارش‌ها، اندکی از تشنگی زمین را برطرف کند؛ هرچند کارشناسان، سهم سوء مدیریت را در بحران آب تاثیرگذار تر می‌دانند تا کاهش بارندگی‌ها.

پنجشنبه 12 بهمن 1396
11:20:38