کاهش 25درصدی بودجه قزوین

بودجه سال 97 قزوین در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده یافت
کاهش 25درصدی بودجه قزوین

انتشار خبر جایگاه بودجه سال 97 قزوین در قعر جدول با واکنش کاربران اجتماعی استان رو‌به‌رو شد.


چند روز پیش بود که رئیس جمهور بودجه 97 را به مجلس ارائه داد؛ اما به فاصله چند ساعت جزییاتی از آن منتشر شد.
داده‌ها نشان داد، باوجود اینکه چندین سال است کارشناسان از کمبود بودجه قزوین انتقاد می‌کنند؛ اما قزوین نتوانست در بین 32 استان در سال 97 جایگاهی بهتر از سی و یکم به دست آورد.
دراین بین، کاربران اجتماعی، انگشت انتقاد را به سمت نمایندگان قزوین در مجلس بردند.
آنگونه که اقتصاد ایران نوشته‌است با توجه به افزایش درآمد استان قزوین در سال‌جاری؛ اما بودجه استان در سال 97 با کاهش حدود 25 درصدی مواجه شده‌است.
 این درحالی ‌است که بودجه استان در سال جاری حدود 13689741 میلیون ریال بود که این رقم برای سال 97 به 10320727 میلیون ریال کاهش یافت.
براین اساس، استان قزوین جزو بدترین استان‌ها در جذب بودجه سال آینده محسوب می‌شود؛ البته استان سمنان که در انتهای جدول جا خوش کرده، توانسته‌است بودجه خود را نسبت به سال جاری 15 درصد افزایش دهد.
 در این گزارش،پیش بینی شده با توجه به کاهش اعتبارات باید همچنان شاهد رکود برخی پروژه‌های بزرگ در استان بود.
 هرچند نمایندگان استان در مجلس تاکنون واکنشی به این موضوع نداده‌اند؛ اما پیشتر زرآبادی و محمدی، نمایندگان مجلس از کاهش بودجه کشور خبر داده‌‍‌‌‌‌‌ بودند که به دنبال آن در بودجه قزوین هم تاثیرگذار است.
در این بین، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس دلیل کمبود بودجه قزوین را تاریخی می‌داند.
 سال گذشته داود محمدی، نماینده مجلس باانتقاد به روند استان شدن قزوین گفته‌بود: در آن زمان بودجه‌های بالغ بر 500 میلیارد تومان برای ساخت فضای فیزیکی، تامین تجهیزات و امکانات به استان‌های تازه تاسیس تعلق گرفت؛ اما در استان قزوین هیچ بودجه و هزینه‌ای تخصیص نیافت و تنها تابلوها از شهرستان به استان تغییر کرد.
 هرچند برخی امیدوارند که نمایندگان  مجلس در زمان تصویب بودجه کشور می‌توانند اندکی وضعیت قزوین را بهبود ببخشند؛ اما  پیشتر نیما بصیری طهرانی، نایب رئیس کمیسیون تخصصی صنایع اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی به فروردین امروز گفته‌بود: مشخص کردن بودجه و به دنبال آن پروژه‌های مختلف در استان بخشی از وظایف نمایندگان مجلس است که متاسفانه چندین سال است نمایندگان در تخصیص بودجه  برای استان عملکرد قابل توجهی نداشتند.

دوشنبه 27 آذر 1396
07:31:58