«رفورم» در ورزش قزوین

آفساید
«رفورم» در ورزش قزوین

خیلی زود چهار سال از دولت تدبیر و امید گذشت و این روزها در آستانه آغاز دومین دوره چهارساله این دولت هستیم که مورد اقبال عموم مردم قرار گرفته‌است. ورزش قزوین در این چهار سال فرازوفرودهای زیادی داشته‌است.


دولت به‌عنوان موتور محرک ورزش با تزریق بودجه و اعتبار مطرح است و می‌تواند بسیار تحول‌آفرین باشد. در ابتدای فعالیت این دولت در سال1392 ورزش قزوین با تنگناهای اساسی مواجه بود و شاهد بودیم که با کاهش شدید بودجه و اعتبارات، نگرانی‌های بسیاری در مورد سرنوشت هیات‌های ورزشی و قهرمانان و تیم‌ها وجود داشت؛ ولی با تلاش علی‌رغم برخی کاستی‌ها، جامعه ورزشی قزوین این سال‌ها را پشت سر گذاشت. حالا بعد از چهارسال باید عملکرد ورزش استان بررسی و نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود تا بتوان به تقویت قوت‌ها و رفع نواقص پرداخت. تغییر شرایط و «رفورم» متدها و استراتژی‌ها یک اصل اساسی در مدیریت است؛ اما قبل از اتخاذ این سیاست باید نگاه شناختی عمیقی به شرایط ورزشی استان داشت.باید کارشناسان به این نقطه برسند که ورزش استان از کجا به کجا رسیده است: هیات‌های ورزشی، تعداد قهرمانان، بیمه‌شدگان ورزشی، وضعیت تیم‌ها و نمایندگان استان در لیگ‌های مختلف یکی از بدیهی‌ترین کارها در زمینه بررسی عملکردهاست.
مقوله ورزش آنقدر مهم و ارزشمند است که نباید تنها به‌عنوان یک بانک رای برای انتخابات مختلف مورد استفاده قرار گیرد. نمایندگان مجلس استان این روزها باید به نقد و بررسی وضعیت ورزش استان بپردازند و با برگزاری نشست‌های صمیمانه با اهالی ورزش و شنیدن حرف‌های آن‌ها به اقدامات عملی برای تغییر و پیشرفت در ورزش استان دست بزنند.خوشبختانه نمایندگان استان هم جزو علاقه‌مندان و حتی فعالان ورزشی هستند و شاهد بودیم که در انتخابات شورای شهر قزوین هم با راه‌یابی 3چهره ورزشی به شورا کفه ترازو به نفع ورزش سنگین‌تر شد، حالا این موارد را به علاقه‌مندی استاندار و مسئولان اجرایی ورزشی اضافه کنید؛ اما خروجی آن برای جامعه ورزشی و قهرمانان چه بوده‌است؟علی‌رغم همه تلاش‌ها و دستاوردها هنوز نتوانستیم با این‌ همه پتانسیل به جایگاه مدنظر در ورزش کشور دست یابیم؛ پس باید با یک بازبینی و تغییر نگاه‌، فصل جدیدی برای ورزش استان قزوین در چهار سال پیش رو ایجاد کنیم.
اگر هدف‌گذاری مناسبی صورت گیرد، شاهد درخشش نمایندگان قزوین در رشته‌هایی مانند والیبال، فوتبال و بسکتبال و... در عرصه ورزش کشور خواهیم بود تا علاوه‌بر درخشش در ورزش‌های انفرادی در رشته‌های تیمی هم نام قزوین مطرح‌تر از گذشته شود و دوران رکود و رخوت برای همیشه از ورزش قزوین رخت بربندد؛ این انتظار جامعه ورزش و مردم قزوین از دولتمردان تدبیر و امید است.

امیر رجبی

يكشنبه 4 تير 1396
04:58:04