دهباشی در زادگاهش تجلیل شد

ای بخارا ! شادباش و دیر زی
دهباشی در زادگاهش تجلیل شد

آیین بزرگداشت و تجلیل از علی دهباشی، مدیرمسئول و سردبیر مجله وزین فرهنگی- هنری «بخارا» و «کلک» در حسینیه امینی‌ها، زادگاهش برگزار شد.


 در این مراسم، عباسقلی انصاری، رییس هیات مدیره موسسه فرهنگی- هنری «هفت اسفند» که بانی این آیین بود، درمورد اهمیت و جایگاه فرهنگ و هنر گفت: بعد از فردوسی هیچکس به اندازه علامه دهخدا در جمع آوری و نگهداشت آثار و اسناد ادبی و تاریخی و سرمایه‌های فرهنگی ایران زمین تلاش نکرده‌است و دهباشی به حق از جمله افرادی‌است که در ادامه این مسیر سنگ تمام گذاشته‌است. ما امروز خوشحالیم و به خود می‌بالیم که میزبان این شخصیت فرهیخته هستیم که اصالتی قزوینی دارد.
عابدی‌ها، یکی از استادان زبان و ادبیات فارسی نیز علاوه بر ارائه پاره‌ای نکات در رابطه با اهمیت و نقش ادبیات و شعر فارسی، به غنا و تاثیر مجله بخارا و علمی بودن این مجله در طول سال‌های متمادی اشاره کرد و گفت: من از سال‌های دور با کلک و بخارا آشنا شدم و در آغاز بر حسب علاقه‌ام در آن سنین کم، بیشتر عکس‌های این نشریه و خاطره‌های شخصیت‌ها را مرور و مطالعه می‌کردم، اسم و رسم آن آدم‌ها و روایت‌هایشان، فعالیت‌ها و تلاش‌هایی که در سطح فرهنگ و هنر و تاریخ ایفا کرده‌بودند، بسیار برایم جذابیت داشت.
 او خاطرنشان کرد: بی‌تعارف باید بگویم که بخارا، حقیقتاً  یک نشریه واقعی و اصیل است و بی‌تعصب و بی‌مبالغه به ما می‌نمایاند که در حوزه فرهنگ و ادب و هنر چه می‌گذرد. به گفته این استاد دانشگاه، دهباشی کسی است که به بهترین شکل بزرگان فرهنگ و ادب را همراه با آثار ارزشمندشان معرفی می‌کند و به نوعی درست‌ترین شکل کارگزاری فرهنگ و ادب را برعهده دارد.
 در این محفل که با استقبال پرشور هنرمندان و علاقه‌مندان شعر و ادبیات و فعالان فرهنگی و مطبوعاتی برگزار شد، چند قطعه موسیقی ایرانی نیز باحضور و همراهی سعید بهرامی نوازنده عود، مجید میر رحیمی نوازنده تنبک و علی سعیدی خواننده خوش صدای شهر اجرا شد که بر حال و هوای خجسته و صمیمانه این گردهمایی افزود.
در ادامه هم، رضا ترینان، سعید عاشقی و علی جعفری به قرائت سروده‌های خود پرداختند.
در این بخش، عاشقی، خطاب به استاد دهباشی گفت: بی‌تردید در قزوین استعدادها و پتانسیل‌های ارزشمندی در تمام رشته‌های هنری داریم که برخی از آن‌ها از چهره‌های جوان هستند و شاید شما نسبت به دیگر پیشکسوتان استان، کمتر نام آن‌ها را شنیده باشید؛ شاعرانی مثل یاسر قنبرلو، مجید بالدران، مهران حسینی، مهدی ترمشیر، لعیا محمدی و سکینه صالحی داریم که نه تنها از افتخارات شهر، بلکه کشور هستند و جا دارد که بیشتر مورد توجه قرار گیرند.قاسم انصاری، استاد برجسته ادبیات و عرفان از دیگر سخنران‌های این جلسه بود که درباره دهباشی گفت: این مرد به مفهوم واقعی کلمه فرهنگ ساز است و ما امروز بیشتر او را با کلک و بخارا می‌شناسیم؛ درحالی‌که دهباشی در حوزه‌های مختلف کوشیده و تالیفات بی‌شماری دارد که در قلب یادنامه‌ها، جشن‌ها و شناختنامه‌ها و خاطرات بزرگان این سرزمین گردآوری و ارائه شده‌است.
او اینگونه سردبیر مجله کلک و بخارا را ستایش کرد: علی مردیست؛ مردستان که نه تنها در ایران، که در دیگر کشورها او را می‌شناسند و محبوبیت بسیاری دارد. او تهیدستی دریا دل و متانت و بردباری‌اش ستودنی است.اما حسن لطفی، داستان نویس و فیلمساز، یکی دیگر از  میهمانان این برنامه بود که پیشتر مستندی درباره زندگی دهباشی ساخته‌است.
او از قول یوسف علیخانی، داستان‌نویس قزوینی گفت: دهباشی به تنهایی یک وزارتخانه است؛ کسی که بدون حمایت رسانه ملی و اربابان ثروت و قدرت توانسته‌است، دست به کارهای سترگی بزند و تمام انرژی و تلاشش را معطوف به برطرف کردن کورفکری جامعه‌اش سازد و هرگز ناامید نشود.
لطفی گفت: دهباشی برای من نماد توانستن است. درود بر او که نتوانستن را پس زد و ثابت کرد، اگر بخواهیم، می‌‌توانیم.
وطن دوستی نهادینه شود
در انتهای مراسم، علی دهباشی با یاد پدر اینگونه سخن را آغاز کرد: پدرم به این شهر عشق می‌ورزید و در تعطیلات ما را به قزوین می‌آورد تا با جای جای زادگاهش آشنا کند. اینگونه بود که هسته ایران دوستی و وطن‌خواهی را به شکل آگاهانه در ما نهادینه کرد.
او ادامه داد: چه خوب است که والدین به فرزندان خود، حس وطن دوستی را با سیر و سیاحت در جغرافیای ایران، تقویت‌کرده و آموزش دهند.
سردبیر بخارا معتقد است« اگر چنین مراسم و نشست‌ها بیشتر برگزار شود، به روح معنوی و آگاهی شهر و کشور افزود می‌شود و فرهنگ و هنر و تمدن تعالی می‌یابد و این شناخت مانع از انحراف و انحطاط تاریخ و تمدن و فرهنگ ما می‌شود.»
دهباشی با اشاره به اهمیت زبان و ادبیات فارسی و نقش شاعران بزرگی چون فردوسی، حافظ، نظامی، مولانا و خیام گفت: رابطه‌ای که ما با شاعران بزرگ و کهن خود داریم، هیچ کشوری ندارد و مصریان باستان که زبان و فرهنگ و تمدنشان قبطی بود، به همین دلیل اعراب  به اضمحلال و نابودی کشاندند و به زبان و دین و فرهنگ عربی تغییر یافت.
او با  نقل قولی از طه حسین ادامه داد:  مصریان،شاعری چون فردوسی و اثری سترگ و حماسی چون شاهنامه نداشتند تا آن‌ها را از خطر قوم مهاجم مصون و محفوظ بدارد.  مدیرمسئول مجله بخارا در ادامه از خصلت ایرانی‌ها گفت و افزود: ما ایرانی‌ها، مردمانی مهرورز، دیگر دوست و اهل عشق و دوستی هستیم و شما یک ایرانی شیعه پیدا نمی‌کنید که اهل خشونت و بی‌عدالتی باشد.
 دهباشی خاطرنشان کرد: جفرافیای فرهنگی- تاریخی فارسی بسیار اهمیت دارد و انتخاب نام بخارا که روزگاری جزو  سرزمین ما بود-هرچند امروز از ما جداست؛ اما به‌واسطه پیوندی که با فرهنگ و تاریخ و زبان و ادبیات ما دارد، همواره تداعی‌کننده عظمت زبان و فرهنگ فارسی- ایرانی ماست- متاثر از همین اهمیت جغرافیایی و پیوند فرهنگی و زبان فارسی است.
سردبیر مجله بخارا در بخش دیگری از سخنانش به شهر قزوین پرداخت و گفت: این شهر که در گذشته نیز روزگار پرشکوهی به لحاظ فرهنگی – تاریخی و هنری داشته‌است، امروز نیز باید به خود ببالد که قلب استاد بزرگی چون دکتر دبیر سیاقی و دکتر قاسم انصاری در آن می‌تپد و هنرمندان جوانتری را مثل: مجید عاشقی که از او ایران دوست‌تر و وطن پرست‌تر ندیده‌ام؛کسی که بدون دریافت هیچ کمک و حمایت دولتی، با سرمایه خودش فیلم فاخری درباره علامه محمد قزوینی  ساخته‌است؛ فیلمی که برابر با استانداردهای جهانی سینماست.یا کسانی مثل حسن لطفی، فیلمسازی که بخشی از اثرش را دیدیم و مهشید میرمعزی که از نویسندگان موفق و توانمند این شهر هستند، در خود پرورانده است.
دهباشی در پایان تاکید کرد«که این شهر باید ده‌ها جلسه از این دست داشته باشد تا خشونت و خشمی که این روزها رواج یافته از بین برود؛ چراکه فرهنگ و هنر فضای جامعه را تلطیف می‌کند و ما باید بکوشیم در سرزمینی که زیست می‌کنیم، هنر و فرهنگ و اندیشه را رونق بدهیم و به فرزندانمان نیز بیاموزیم.»
البته در بین این برنامه، علاوه بر پخش قسمت‌هایی از فیلم حسن لطفی، کلیپ هایی نیز به نمایش درآمد که در آن، هنرمندان و شخصیت‌های بزرگ فرهنگی چون: محمدرضا شجریان، عزت‌اله انتظامی، جمشیدمشایخی، محمدعلی‌کشاورز، کامبیز روشن‌روان، پری صابری، پری زنگنه و بهاالدین خرمشاهی مطالبی را در تمجید از علی دهباشی و مجله بخارا بیان می‌کردند.

سعید عاشقی

دوشنبه 11 ارديبهشت 1396
14:36:39