عیار قدرت و سیاست در شورای شهر قزوین

دو طیف سیاسی در استان چه برنامه‌ای برای دوره پنجم دارند؟
عیار قدرت و سیاست در شورای شهر قزوین

از آغاز شکل‌گیری و پایه‌گذاری شوراهای شهر، بحث‌های مختلفی بر سر میزان اختیارات و قدرت شوراها مطرح می‌شد؛ گرچه قانون، دست شوراها را در تفویض اختیارات و نظارت تا حدود زیادی باز گذاشته اما در عمل همین اجرایی‌نشدنِ این قانون و حتی کمتر شدنِ مداوم اختیارات شورا از همان دوره اول مورد اعتراض اهالی شورا و گاهی به‌عنوان عاملی برای ایجاد کشمکش بین این نهاد و مراجع دیگر بوده است.


شورا به‌عنوان نهادی که می‌توانست بازوی محرکه‌ای در مدیریت اجتماعی و شهری - نزدیک‌تر از هر سازمان و نهادی به مردم- و عنصری موثر در کوچک‌تر شدن بدنه دولت باشد، طی این سال‌ها درست یا غلط، بارها به سیاسی‌کاری متهم شده و زیر سایه این اتهام به‌صورت خودجوش از قدرت و نفوذ آن کاسته شده است.
شورای شهر در قزوین همیشه اتفاقات خاص مربوط به خودش را داشته است؛ دوره‌ی چهارم شورا در حالی به پایان کار خود نزدیک می‌شود که با انتصاب علی فرخزاد به سمت معاونت عمرانی استانداری و درنتیجه خروج وی از شورا، همچنان یک صندلی خالی در جلسات خودنمایی می‌کند و هنوز عضو علی‌البدل به شورا معرفی نشده است. حالا در فاصله‌ی کمتر از 6ماه مانده به انتخابات دوره‌ی پنجم شورای شهر و با توجه به حساسیت‌ انتخابات پیش‌رو، باید دید برنامه دو جریان اصلیِ اصلاح‌طلب و اصولگرا در قزوین چه خواهد بود.

اصولگرایان در چند و چون تعدد کاندیدا
 از محمدحسین شفیعی‌ها دبیر حزب موتلفه اسلامی استان، دراین‌باره و نیز درمورد ارایه لیست واحد توسط اصولگرایان پرسیدیم:
«ما هنوز به نقطه نهایی حتی نزدیک هم نشده‌ایم و صرفا در مرحله بیان کلیت‌ها هستیم؛ قطعا اصولگرایان با هم نشست‌وبرخواست دارند، مشورت می‌کنند و ما از جهت تشکیلاتی در پی دنبال کردن هرچه جدی‌تر مسایل هستیم؛ افراد زیادی رغبت نشان داده و تلاش کردند در لیست حضور داشته باشند، اما قاعدتا تمامی اصولگرایان به علت محدودیت لیست 9نفره، در آن جای نخواهند گرفت و طبیعی است که عده‌ای به‌طور مستقل حضور پیدا کنند.»
وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود برخی نهادهای حاکمیتی در لیست اصولگرایان اعمال قدرت می‌کنند، می‌گوید: برای دستگاه‌های حاکمیتی چه از نوع نظامی یا غیره پسندیده نیست که دخالتی در نحوه شکل‌گیری یک جریان این‌چنینی داشته باشند، از طرفی نهادی مانند سپاه نیازی به دخالت در این امور ندارد و این حربه‌ای است که اصلاح‌طلبان به‌عنوان رقیب ما طی مدت‌های طولانی از آن استفاده کرده‌اند و به‌نوعی دستاویزی برای شکست‌های خود قرار داده‌اند؛ هر جا در انتخابات پیروز نشدند اعلام کردند که جریان مقابل با کمک این نهادها پیروز شده است. ما این موضع‌گیری‌ها را تنها سیاسی‌کاری و امری ناپسند تلقی کرده و آن را دور از واقعیت می‌دانیم.
شفیعی‌ها ادامه می‌دهد: هنوز هیچ جزییاتی درباره کم و کیف لیست مشخص نیست و اگر جایی فهرستی اعلام می‌شود کذب محض است و در جهت تخریب جریان اصولگراست. وی معتقد است که شورا اساسا جایی برای سیاسی‌کاری نیست و ماهیت عملکرد شورا سیاسی‌بودن را برنمی‌تابد؛ افراد حاضر در شورا تک‌تک می‌توانند انسان‌هایی با سمت‌وسوی مختلف فکری و سیاسی باشند، اما این امر در تصمیمات آن‌ها که عمدتا مربوط به شهر است نباید نمود داشته باشند و در قزوین خصوصا در این دوره این مهم رعایت شده است. تغییر چهره شهر، تصمیمات و فعالیت‌های مناسب هم نشان از عملکرد مثبت شورا در این مدت دارد.
دبیر حزب موتلفه در استان عدم معرفی فرد علی‌البدل به شورا را کاری 100در100 سیاسی از سوی فرماندار دانست که ناخودآگاه اعضا را به سمت واکنش نشان دادن‌های سیاسی پیش برده و این خود موجب به حاشیه راندن شورا و سیاسی‌کردن آن است.
اما یکی از اعضای موثر شورای اصلاح‌طلبان استان در گفت‌وگو با فروردین امروز از برنامه‌های این شورا برای انتخابات شورای شهر قزوین می‌گوید؛ آنجا که او از انجام یک‌سری برنامه‌ها در شورای اصلاح‌طلبان برای ورود به انتخابات که به گفته‌ی او لازم است خبر می‌دهد و از عملیاتی شدن این برنامه‌ها طی زمان سخن می‌گوید.
یوسف کرمی درباره مراحل طی‌شده در این شورا برای انتخابات شورای شهر می‌گوید: کمیته‌های انتخابات شورای شهر تشکیل ‌شده است و جلسات آن به‌طور منظم برگزار شده و کارها روبه‌جلو پیش می‌روند. به گفته وی، اصلاح‌طلبان هنوز وارد مصادیق نشده‌اند: «فعلا ضرورتی برای ورود به مصادیق نیست، آن هم در وقت خودش صورت خواهد گرفت.»

عملیاتی شدن برنامه های انتخاباتی اصلاح طلبان
این فعال سیاسی معیار اصلی برای انتخاب اعضای لیست اصلاح‌طلبان را «شایستگی» عنوان می‌کند و درباره نحوه برخورد شورای اصلاح‌طلبان با اختلافات احتمالی، می‌افزاید: اصلاح‌طلب‌ها هیچ تنازعی ندارند، چون در این انتخابات نیز تمام تصمیمات و اقدامات پس‌از تایید سه زعیم اصلاحات استان حضرات تاکندی، علیخانی و قوامی همانند انتخابات مجلس دهم عملیاتی خواهد شد و همه اصلاح‌طلبان استان خوشبختانه تابع تصمیم این سه بزرگوار بوده و هستند و لیست نهایی با امضا این سه بزرگوار به مردم معرفی خواهد شد.
چندی پیش خبری از اعلام اسامی رابطین شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با شوراهای استانی در رسانه‌ها منتشر شد؛ کرمی درباره نحوه تعامل شورای استانی با شورای عالی سیاست‌گذاری توضیح می‌دهد: در کل، شورای استان قزوین با تهران هماهنگ خواهد بود، اما در تصمیمات تهران نقشی در استان نخواهد داشت، چون الحمدا.. نه‌تنها سایه این سه شخصیت استان برای رتق‌وفتق امور سیاسی استان کفایت می‌کند، بلکه در بسیاری موارد شورای عالی نیز از این بزرگان بهره می‌برد.
این عضو موثر شورای اصلاح‌طلبان درباره زمان ورود به مصادیق اعضای لیست، می‌گوید: در انتخابات شورای شهر نیز قاعدتا باید همانند انتخابات مجلس همه کسانی که این توانایی را در خود می‌بینند ثبت‌نام و فعالیت کنند۰ درنهایت کاندیداهای که می‌خواهند در لیست اصلاحات قرار گیرند، حتما باید میثاق‌نامه امضا کنند تا کمیته تعیین مصادیق با پارامترهای دقیق از بین آن‌ها چند برابر تعداد موردنیاز انتخاب کنند و با ارایه آن به شورای اصلاحات و سپس شنیدن برنامه‌های تک‌تک آن‌ها توسط شورا، افراد نهایی با رای اعضای شورا به‌صورت کاملا دموکراتیک انتخاب شوند.
با آنچه این دو چهره سیاسی، بدان اشاره می‌کنند می‌توان به این تحلیل رسید که عیار قدرت و سیاست، و هماوردی دو جناح سیاسی با یکدیگر این‌بار در قالب شورای شهر قزوین رخ خواهد نمود؛ رقابتی که برای هر یک از این دو جناح نه‌تنها حائز اهمیت فراوان، که امری راهبردی تلقی می‌شود.

حدیث حیدری


شنبه 25 دي 1395
05:46:46