شارستان

شارستان
  » چهره ها
يكشنبه 24 دي 1396
فعال محیط زیست از حال و هوای باغستان می‌گوید

 اکوسیستم باغ‌های سنتی شهر قزوین با قدمت بیش از هزار سال درگذشته قریب بر 4200هکتار وسعت داشته، به‌طوری که حصاری سبز دورتا دور شهر را فراگرفته‌بود. همزمان با تحولات شهرنشینی رفته رفته از وسعت این حصار سبز کاسته شد تا جایی که امروز در شمال قزوین، باغستانی برجا نمانده‌است.
پنجشنبه 16 شهريور 1396
برنامه‌های د‌‌یار‌ مینودری برای بزرگداشت سالروز پایتختی؛

نهم شهریور ماه همزمان با روز پایتختی قزوین به مدت 50سال، در تاریخ این شهر اهمیتی به‌سزا دارد که در سال‌های اخیر با توجه به اهمیت این موضوع در تقویم رسمی ۹شهریور ماه با عنوان روز قزوین به ثبت رسید تا در یادها بماند. از شش سال پیش تاکنون شهرداری و دیگر نهادهای شهری قزوین با برنامه‌ریزی سعی در استفاده از ظرفیت این روز  به منظور شناساندن هر چه بیشتر هویت قزوین و معرفی آن به عنوان شهری تاریخی و گردشگرپذیر داشته‌اند و برنامه‌هایی خاص این روز همه ساله برگزار می‌شود.
پنجشنبه 2 شهريور 1396
فقط 19درصد قزوینی‌ها از اتوبوس شهری استفاده می‌کنند

چند وقت پیش «وهاب میزانی» معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری گفته بود: «شهر قزوین پر از اتوبوس‌هایی است که با مسافرانی اندک و یا خالی در شهر تردد می‌کنند و سهمِ استفاده مردم از حمل ‌و نقل عمومی (اتوبوس) تنها 19درصد است؛ در حالی که250اتوبوس فعال در سطح شهر وجود دارد که این میزان نسبت به جمعیت شهر مازاد هم هست».
چهارشنبه 11 مرداد 1396
جایگاه پیاده‌روی در سیاست‌های ترافیکی قزوین؛

طرح جامع حمل‌ونقل و سیاست‌های ترافیکی در سطح استان و شهر قزوین قرار است درنهایت تعدیل ترافیک را برای معابر به همراه بیاورد.
پنجشنبه 22 تير 1396
«فروردین امروز»سهم مدیریت شهری را در کنترل آسیب‌های اجتماعی واکاوی می‌کند؛

نهاد معاونت اجتماعی - فرهنگی شهرداری قزوین، در سال‌های اخیر در دوره‌ای فعال و دوباره منحل شد؛ اما در چارت سازمانی مافوق سازمان فرهنگی- ورزشی شهرداری محسوب می‌شد و بنا بود این سازمان ذیل معاونت اجتماعی - فرهنگی فعالیت کند.
شنبه 3 تير 1396
قزوین؛ شهر ماشین‌ها یا آدم‌ها

قزوین جزو معدود شهرهایی است که طرح جامع حمل و نقل شهری دارد و از این جهت با 8 کلانشهر رقابت می‌کند؛ طرحی که مجموعه مدیریت شهری به داشتن آن افتخار می‌کند و وجودش را عاملی می‌بیند که در دراز مدت می‌تواند مسئله ترافیک را در شهر حل کند.
چهارشنبه 10 خرداد 1396
شهر در انتخابات نالید؛

فارغ از اتفاقات و حواشی که هر ساله در هنگام انتخابات رخ می‌دهد در اردیبهشت ماه امسال که انتخابات شوراهای شهر و دوره دوازدهم ریاست جمهوری همزمان برگزار شد، شیوه‌های قابل تامل برخی کاندیداها  برای تبلیغات، بسیاری را دل آزرده کرد؛ حتی در بعضی موارد صدماتی را به چهره شهر وارد آورد.
چهارشنبه 27 ارديبهشت 1396
فروردین امروز دخل و خرج قزوین از گردشگری را بررسی می‌کند؛

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین، سهم استان را از سفرهای نوروزی کشوری 227 هزار و 690 نفر اقامت در مراکز اقامتی رسمی نزدیک به 3 میلیون بازدید از بناهای تاریخی اعلام کرده‌‌؛ اما آیا این تعداد گردشگر برای قزوین که از نظر تعداد آثار تاریخی در مقام اول کشور قرار دارد، درآمد‌زا بوده‌است؟!
يكشنبه 10 ارديبهشت 1396
فرودین امروز مصائب بازار میوه شب عید قزوین را بررسی کرد؛

«اگر مصرف‌کننده_ تقاضا کننده، نیاز ، قدرت خرید مردم و تولید کننده را عناصر چهارگانه بازار بدانیم، در “اقتصاد بازار” توزیع کالا و خدمات  را سیستم قیمت آزاد هدایت می‌کند و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان درباره آنچه که تولید یا خریداری می‌کنند خود تصمیم می‌گیرند. در مقابل در “اقتصاد با برنامه” ، این دولت است که درباره نوع و کمیت کالاهای تولید شده تصمیم‌گیری و به نحوی در آن دخالت می‌کند.»
يكشنبه 29 اسفند 1395
تب و تاب خریدهای نوروزی در قلب رنجور شهر؛

می‌گویند برای اینکه ببینی یک شهر چقدر زنده و جاری است، سری به بازار آن بزن؛ بازاری که از گذشته‌های دور با زندگی مردم عجین شده و در شهرهایی نظیر قزوین، چه بسا بافت تاریخی و معماریِ کم نظیرش_درکنار رفع نیازهای روزمره_ آن را به جاذبه‌ای دیدنی برای ساکنان و گردشگران تبدیل کند؛ اما از سوی دیگر، مرور اتفاقات تلخی چون«پلاسکو» در بافت‌های قدیمی و دور از دسترس برای عملیات امداد، این سوال را مطرح می‌کند که در هنگامه‌ی فرا رسیدن بهار و حضور پررنگ مردم در بازار بزرگ شهر، حفاظت از جان و مال مردم چگونه خواهد بود؟ 
پنجشنبه 5 اسفند 1395
"طرح جامع ترافیک" یا " طرح جامع شهر "؟ مساله این است!

حمل‌ونقل عمومی و کم و کیف جابه‌جایی مردم درون شهر، آن‌قدر اهمیت دارد که از معیارهای موفقیت یا عدم موفقیت مدیریت شهری تلقی شود.
يكشنبه 17 بهمن 1395
فروریختن "پلاسکو" تهران زنگ خطر را به صدا در آورد؛

«پلاسکو فرو ریخت.» خبر کوتاه بود و تلخ؛ بی هیچ کم و کاست. پلاسکو از شرم بی تدبیری فرو ریخت تا تلنگری شود بر نبود برنامه در مدیریت شهری، تا همه به یادآوردند که اداره کردن شهر، تدبیر و دانش می‌خواهد. پلاسکو با 20 کشته و هزاران میلیارد تومان خسارت، هشداری جدی است برای کسانی که مسئولیت اداره شهر ها و مهار بحران های این چنینی  را برعهده دارند.