میز خبر

میز خبر
چهارشنبه 2 مهر 1399
بُحران اقتصادی و سفره‌هایی که روز به روز کوچک‌تر می‌شوند

فروردین ماه امسال، صندوق بین‌المللی پول در اولین گزارش پساکرونایی خود از آینده اقتصاد جهان در گزارش اعلام کرد: «کیک اقتصاد ایران در سال جاری میلادی کوچک‌تر و بیکاری بیشتر خواهد شد. تصویری خاکستری نه فقط برای ایران، بلکه برای کل جهان، که نشان می‌داد سفره فقیران و قشرهای متوسط به دلیل کند شدن نرخ رشد اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری، خالی‌تر می‌شود.» گرچه این گزارش توسط مقام‌های اجرایی و اقتصادی کشورمان رد شد، اما پنج ماه پس از پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، تامل در وضعیت اقتصادی کشور گویای تحلیل درست این نهاد بین‌المللی از دورنمای اقتصاد جهانی به ویژه در شرایط کرونایی است.

چهارشنبه 2 مهر 1399
بازگشایی مدرسه‌ها و دغدغه‌هایی که باقی است

با سپری شدن دو هفته از بازگشایی مدرسه‌ها و افزایش آمار مبتلایان به کرونا که به افزون‌ترشدن شمار جان‌باختگان ناشی از این ویروس مهلک انجامیده، نگرانی‌های والدین از احتمال ابتلای فرزندانشان به کرونا نیز افزایش یافته است.

چهارشنبه 19 شهريور 1399
تلاش‌هایی که پس از چهار سال «پلمب» نتیجه داد

«سازمان استاندارد مجوز بهره‌برداری «تله‌سی‌یژ» کامان را صادر کرد.»
چهارشنبه 19 شهريور 1399
وقتی «آقازاده» مدیرعامل شرکت «پدر» می‌شود

با پرداخت کلیه معوقات و مطالبات کارگران کارخانه کنتورسازی، پرونده این واحد تولیدی بسته شد.
سه شنبه 18 شهريور 1399
اجرای «قانون مالیات بر خانه‌های خالی» چه تاثیری بر بازار مسکن دارد

آمارها می‌گویند: بیش از ۲،۵میلیون مسکونی خالی در سطح کشور وجود دارد که در اختیار افراد حقیقی و حقوقی قرار است. به گفته وزیر راه و شهرسازی، تاکنون یک و نیم میلیون مالک شناسایی شده‌اند که بیش از یک واحد مسکونی دارند و حتی یک نفر بیش از ۶۰۰واحد مسکونی خالی در اختیار دارد! آمارهایی که با راه‌اندازی «سامانه ملی املاک و اسکان» به دست آمده و البته هنوز قطعی نیست و به نظر می‌رسد حجم واحدهای مسکونی خالی در کشور بیش از این‌ها باشد.

پنجشنبه 30 مرداد 1399
احیای یادگار «ارباب برزو» شتاب گرفت

پروژه مرمت و احیای «گراند هتل» قزوین، اثر بر جای مانده از «ارباب برزو مهرشاهی» وارد مرحله تازه‌ای شده است. احیای این اثر تاریخی که قدمت آن به اواخر دوره قاجاریه باز می‌گردد، نه تنها می‌تواند بخشی از مجموعه فرهنگی تاریخی دولتخانه صفوی قزوین را سر و سامان بخشد، بلکه با شتاب چرخ گردشگری استان، جاذبه منحصر به فردی پیش‌روی گردشگران داخلی و خارجی به منظور سفر به قزوین قرار دهد.

پنجشنبه 30 مرداد 1399
مسئولان کشاورزی دست روی دست گذاشته‌اند

افزایش قیمت گوشت مرغ طی سه هفته اخیر در قزوین، اعتراض شهروندان را باعث شده است. مرغداران استان عدم توزیع کافی نهاده‌های دامی و افزایش هزینه‌های تولید را سبب‌ساز افزایش قیمت‌ها می‌دانند، اما مسئولان جهاد کشاورزی در استان تاکید دارند که در تأمین نهاده‌های دامی در استان مشکلی وجود ندارد و مشکل جای دیگری است!

پنجشنبه 30 مرداد 1399
«فروردین امروز» علل ناکامی ساخت برج‌های تجاری و مسکونی را بررسی می‌کند

بلندمرتبه سازی در ایران آنگونه که امروز در عرصه معماری جهانی به «برج» و «آسمان خراش» برای تجارت و سکونت مرسوم است، پدیده دیرینه‌ای در معماری ایرانی نیست. گرچه از دیرباز در ایران مرسوم بوده، فضاهای مذهبی، مقرهای حکومتی و ساختمان‌های متعلق به حاکمان به فاخرترین و رفیع‌ترین شکل ممکن احداث می‌شدند.
دوشنبه 20 مرداد 1399

حجت الاسلام قدرتی رییس کل دادگستری به همراه قاسمی دادستان قزوین از دفتر هفته نامه "فروردین امروز" به مناسبت روز خبرنگار دیدار کردند.

يكشنبه 29 تير 1399
مشاغلی که بر اثر شیوع کرونا از دست رفت

شیوع ویروس کرونا و به بحران افتادن هزاران کسب‌ و کار کوچک و بزرگ و همچنین واحدهای تولیدی، موجی از دست رفتن مشاغل مختلف و بیکاری را در کشور ایجاد کرد.
پنجشنبه 26 تير 1399
چه عواملی باعث فرار گسترده مالیاتی می‌شود

تا کنون پنج هزار میلیارد ریال فرار مالیاتی در استان قزوین با استفاده از کارت‌های بازرگانی و یا عدم ابراز و نیز کتمان درآمدهای برخی افراد صورت گرفته است.
پنجشنبه 26 تير 1399
بررسی اولتیماتوم ارزی دولت به صادرکنندگان

«تعدادی از صادرکنندگان علیرغم گذشت مدت طولانی از تاریخ صدور کالا و خدمات هنوز ارزهای صادراتی طی سال‌1397 و 1398 خود را به چرخه اقتصاد کشور بازنگردانده‌اند که درصورت عدم برگشت ارز تا پایان تیرماه سال جاری مطابق مصوبات هیات وزیران و شورای عالی هماهنگی اقتصادی، اسامی آنان در رسانه‌ها منتشر خواهد شد.»