میز خبر

میز خبر
شنبه 24 آبان 1399
سازمان جهاد کشاورزی استان کوتاه نیامد

10سال پس از آنکه با همکاری مشترک سازمان جهادکشاورزی، میراث فرهنگی و یک مجموعه‌دار فعال در حوزه کشاورزی و مردم‌شناسی، «موزه باغستان» در عمارت تاریخی سپهدار قزوین شکل گرفت، مدیریت سازمان جهادکشاورزی استان حکم تخلیه این موزه به عنوان تنها موزه کشاورزی ایران را از دستگاه قضایی گرفته و مصمم به تعطیلی این موزه است.

شنبه 24 آبان 1399
این روزها، زیر پوست زندگی چه می‌گذرد

دست‌هایش می‌لرزد و با زحمت فراوان جعبه‌های میوه را از چرخ باربری‌اش خالی می‌کند؛ خستگی در چهره تکیده مرد میانسال نمایان است و قطره‌های عرق از گونه‌هایش می‌چکد.
پنجشنبه 22 آبان 1399
طرح‌های ابداعی مسئولان، صنعت قزوین را به کجا می‌برد

قزوین از دیرباز جایگاه ویژه‌ای در صنعت ایران داشته و یکی از مراکز عمده تولیدات کالاهای بازرگانی و صنعتی بوده است. شاید قدیمی‌ترین سندی که می‌توان با استناد به آن، این جایگاه را مورد توجه قرار داد، گزارشی است که «سر جان ملکم» در سال1800 میلادی درباره وضع تولیدات صنعتی ایران و از جمله قزوین ارائه داده است. اما با این همه، نه تنها صنایع تولیدی در قزوین، بلکه در کل کشور بیش از آنکه در کارخانجاتی با کارگران متعدد و در چرخه‌ی گسترده فعالیت‌های صنعتی شکل بگیرد، به کارگاه‌هایی محدود و متکی بر استادکاران و کارگرانی معدود استوار بوده است.

چهارشنبه 14 آبان 1399
امسال 12هزار نوآموز قزوینی ثبت‌نام نکردند

نزدیک به دوماه از آغاز سال تحصیلی جدید سپری شده، اما بیم از ابتلای دانشآموزان به ویروس کرونا سبب شده است تا والدین 12هزار نوآموز قزوینی از ثبت‌نام فرزندانشان در مراکز پیشدبستانی در سطح استان خودداری کنند.
دوشنبه 12 آبان 1399
وقتی موانع، سرمایه‌گذاران را پشیمان می‌کند

دریاچه اوان، از ظرفیت‌های بکر طبیعی قزوین است که به گفته کارشناسان می‌تواند به فرصتی کم‌نظیر برای جذب گردشگران داخلی و خارجی و امکانی به منظور توسعه اقتصاد محلی تبدیل شود، اما با این همه، سالیان طولانی است که اجرای طرح آماده‌سازی و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و امکانات رفاهی این دریاچه برای ورود گردشگران به انجام نرسیده است.

دوشنبه 12 آبان 1399
پرونده انتقال خط «مترو»ی هشتگرد به قزوین بسته شد

پیشینه احداث نخستین خط ریلی در ایران به 172سال پیش بازمی‌گردد؛ هنگامی که در سال۱۲۲۷ خورشیدی راه‌آهن از رشت به بندر پیربازار و بندرانزلی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و لوکوموتیو بخار در این مسیر به حرکت درآمد، اما تحقق آرزوی دیرینه ایرانیان برای ایجاد راه‌آهن سراسری پس از نیم قرن کوشش، در سال۱۳۰۶ محقق شد و دولت که انحصار واردات قند و شکر را در دست داشت با افزودن بر بخشی از قیمت این دو محصول در بودجه سالانه، اعتبار مورد نیاز اجرای این طرح بزرگ را تامین کرد و بدین ترتیب قرارداد نقشه‌برداری برای احداث خطوط راه‌آهن با کنسرسیومی متشکلی از چند کمپانی و شرکت‌ آمریکایی، آلمانی بسته شد.

شنبه 19 مهر 1399
ناکارآمدی‌ها با شیوع «کرونا» چهره نشان داد

شمار قربانیان ویروس مهلک «کویید۱۹» در قزوین به ۶۵۰نفر رسیده است؛ این در حالی است که هر روز بر شمار مبتلایان به «کرونا» افزوده می‌شود و آنان که تاب مقاومت خود را از دست می‌دهند، چون برگ خزان از درخت زندگی فرو می‌ریزند و قربانی می‌شوند.
چهارشنبه 16 مهر 1399
کلاف سردرگمی که هر روز پیچیده‌تر می‌شود

«شاید اعضای استیضاح کننده توقعاتی دارند و بعضی از این توقعات به انتخابات سال آینده مربوط شود. شهردار درباره برخی از این مسائل مقاومت کرد و این اعضا گفتند که شهردار باید برود.»
چهارشنبه 16 مهر 1399
هرم سنی جمعیت استان قزوین در حال پیر شدن است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین می‌گوید: «زنگ خطر پیری در قزوین به صدا درآمده و در حال حاضر تنها ۲۶درصد جمعیت استان جوان هستند.» آنچه منوچهر حبیبی در جلسه شورای راهبردی استان به آن اشاره کرده، مبتنی بر داده‌های آماری ناشی از کاهش قابل توجه نرخ رشد جمعیت است. به طوری که استان قزوین که دو دهه قبل نیمی از ترکیب سنی جمعیت آن «جوان» محسوب می شدند، امروز با کاهش نرخ ازدواج و موالید و...، در آستانه «پیری جمعیت» قرار گرفته است.

يكشنبه 13 مهر 1399
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران:

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: این بانک در رابطه با نحوه هزینه‌کرد جریمه تأخیر تأدیه نیز پیشگام شده و مقرر شد از این پس جریمه تأخیر در بازپرداخت اقساط در امور خیر و حوزه مسئولیت اجتماعی صرف شود.

چهارشنبه 2 مهر 1399
بُحران اقتصادی و سفره‌هایی که روز به روز کوچک‌تر می‌شوند

فروردین ماه امسال، صندوق بین‌المللی پول در اولین گزارش پساکرونایی خود از آینده اقتصاد جهان در گزارش اعلام کرد: «کیک اقتصاد ایران در سال جاری میلادی کوچک‌تر و بیکاری بیشتر خواهد شد. تصویری خاکستری نه فقط برای ایران، بلکه برای کل جهان، که نشان می‌داد سفره فقیران و قشرهای متوسط به دلیل کند شدن نرخ رشد اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری، خالی‌تر می‌شود.» گرچه این گزارش توسط مقام‌های اجرایی و اقتصادی کشورمان رد شد، اما پنج ماه پس از پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، تامل در وضعیت اقتصادی کشور گویای تحلیل درست این نهاد بین‌المللی از دورنمای اقتصاد جهانی به ویژه در شرایط کرونایی است.

چهارشنبه 2 مهر 1399
بازگشایی مدرسه‌ها و دغدغه‌هایی که باقی است

با سپری شدن دو هفته از بازگشایی مدرسه‌ها و افزایش آمار مبتلایان به کرونا که به افزون‌ترشدن شمار جان‌باختگان ناشی از این ویروس مهلک انجامیده، نگرانی‌های والدین از احتمال ابتلای فرزندانشان به کرونا نیز افزایش یافته است.