ویژه نامه نوروز 96

ویژه نامه نوروز 96
يكشنبه 29 اسفند 1395
پرونده

بعد از هفده سال از تشکیل نخستین شوراهای شهر و روستا در ایران، میراث به جا مانده از این نهاد هنوز مبهم و قابل تامل است. دولت اصلاح‌طلب سید محمد خاتمی از شکل‌گیری نهاد شورا به عنوان احیای یکی از اصول مغفول قانون اساسی نام می‌برد؛ اما مطمئنا آن‌ها تصور نمی‌کردند که نتیجه احیای این نهاد فراموش شده می‌تواند تا این اندازه ناکارآمد و مشکل آفرین باشد.
يكشنبه 29 اسفند 1395
مشاور فرمانده سپاه پاسداران:

حجت‌الاسلام سید مرتضی حسینی، نماینده سابق مجلس و مشاور کنونی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گوید: «دولت خاتمی، سالم‌ترین دولت بود» و دولت احمدی نژاد از زمانی که از اصولگرایان جدا شد، خیانت به وجودآمد.با این همه او معتقد است کاهش تعداد روحانیون در مجلس  بخشی«نتیجه تبلیغات دشمن و بخشی هم به عملکرد بد برخی روحانیون در عرصه قدرت مربوط می‌شود.
يكشنبه 29 اسفند 1395
تنها نماینده زن بهارستان‌نشین قزوین:

حمیده زرآبادی، اولین بانوی راه‌یافته به بهارستان در استان قزوین است. او معتقد است به مرور، زنان  نیمی از قدرت را به دست می‌گیرند. هرچند زرآبادی راه رسیدن به این خواسته را آسان نمی‌بیند؛ درحالی که باوجود مطالبات زنان جامعه، در مجلس کنونی تنها حدود 6درصد نماینده زن وجود دارد.
با این همه، این نماینده زن براین باور است اتفاقاتی چون اسیدپاشی که حدود دو سال پیش در اصفهان اتفاق افتاد، در جامعه موجب ناامنی می‌شود که بهارستان به دنبال راهکار حقوقی است.
يكشنبه 29 اسفند 1395
عضو شورای اصلاح‌طلبان از روزهای سخت دولت می‌گوید

محمد علیخانی عضو شورای اصلاح‌طلبان استان قزوین، باوجود تغییر در پست عالی‌ترین مقام دولتی استان، اما با صراحت اعلام می‌کند که هنوز مخالفان دولت در دستگاه‌های دولتی در پست‌های مهم حضور دارند که بعضا علیه دولت توطئه تبدیل می‌کنند.
البته او به فروردین امروز از برنامه‌های شورای اصلاح‌طلبان برای انتخابات شورای شهر هم گفت که قرار است همان الگوی انتخابات مجلس پیاده شود.
يكشنبه 29 اسفند 1395
مرور اتفاقات سیاسی قزوین با فرماندار

وقتی «فروردین امروز» وقایع سیاسی یکسالی که گذشت را با سید علی موسوی، فرماندار قزوین مرور می‌کند، نوبت که به مخالفت‌ها به سخنرانی یک استاد دانشگاه می‌رسد، می‌گوید: «کرسی‌های آزاد اندیشی، مورد نظر رهبری این است که  افراد مختلفی صحبت کنند؛ نه کسانی که چارچوب‌ها و خط قرمزهای نظام را رعایت نمی‌کنند؛ بلکه آن‌هایی که رعایت می‌کنند.مگر نظام زورش به آقای زیباکلام نمی‌رسد تا او را برکنار کند، ما باید در استان تصمیم بگیریم؟!» او معتقد است که مخالفت‌ها به سخنرانی استاد دانشگاه رسمی جمعوری اسلامی « یک تصمیم غیر منطقی بود.»  
يكشنبه 29 اسفند 1395
گذری و نظری بر تحولات سیاسی قزوین در سال1395

قزوین در سال1395 دوران سکون و تثبیت در عالم سیاست را سپری کرد و در آستانه سال نو باید همگام با تحول در نظام طبیعت شاهد تغییر در این حال و هوا به بهانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها باشیم.
يكشنبه 29 اسفند 1395
یادداشت اول

در ماه‌های آغازین سال پیش رو، یکی از بزرگترین رویدادهای محلی- انتخابات شوراهای شهر و روستا- رقم می‌خورد که اگر جریان اصلاح‌طلب  خواهان حضور حداکثری با تدبیر وارد این کارزار نشود، بی‌تردید یکی از فرصت‌های توسعه مدنیت که زمینه‌ساز روند دموکراتیزه‌تر شدن جامعه است، از دست خواهد داد.
يكشنبه 29 اسفند 1395
یادداشت اول

یک سال دیگر از عمر "فروردین امروز" به عنوان نشریه‌ای مستقل گذشت و به سنت چند سال اخیر، سالنامه نوروزی‌ پیش روی خوانندگان وفادار و صمیمی قرار می‌گیرد.