چهلستون

چهلستون
شنبه 24 آبان 1399
طراح قزوینی "لباس و مد" تاکید می‌کند:

«طراحی لباس و مد» از جمله هنرهایی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است؛ شاید از همین روست که در خیابان‌ها و معابر کمتر با زنان و مردانی روبه‌رو می‌شویم که از پوشش و لباسی با طراحی و دوخت متمایز برگرفته از فرهنگ ایرانی برخوردار باشند و آنچه بیش از همه به چشم می‌آید هجوم لباس‌هایی است الگوگرفته از فرهنگ بیگانه.

چهارشنبه 14 آبان 1399

پنجمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر به منظور توسعه، تعمیق و نهادینه‌سازی گفتمان انقلاب و تولید محتوای مورد انتظار جشنواره در قزوین برگزار می‌شود.
چهارشنبه 14 آبان 1399
با «جواد مجابی» و کتاب تازه‌اش:

«خاطرات نسل آخر» نوشته جواد مجابی (متولد ۲۲مهر۱۳۱۸ قزوین)، نویسنده، شاعر، نقاش و منتقد ادبی برجسته کشورمان همزمان با سالروز تولد نویسنده، در سه جلد توسط نشر ثالث منتشر و روانه بازار کتاب شد. این کتاب حجیم در برگیرنده خاطرات مجابی است او در نیم قرن از دیدار و دوستی با بزرگان ادب و هنر و فرهنگ ایران داشته و در واقع آیینه تمام نمای جریان‌های فرهنگی و اجتماعی دهه چهل و پنجاه کشورمان محسوب می‌شود. نویسنده «خاطرات نسل آخر» در این گفت و گو از محتوای کتاب تازه‌اش می‌گوید.

شنبه 19 مهر 1399

نشان ملی دکتر «سیدمحمد دبیرسیاقی» به صورت سالانه به بهترین کتاب و رساله دکتری که در حوزه تصحیح متون نظم و نثر در کشور تولید شود، اهدا خواهد شد.
سه شنبه 15 مهر 1399
یوسف علیخانی، نویسنده و پژوهشگر:

یوسف علیخانی را بسیاری با داستان‌ها و رمان‌هایش می‌شناسند، اما او جدای از فعالیت به عنوان نویسنده، ناشر و کتاب‌فروش، یکی از پژوهشگران فرهنگ عامه مردم الموت است.
پنجشنبه 3 مهر 1399

جشنواره ملی فیلم‌های مستند میراث فرهنگی «یادگار» همزمان با هفته میراث فرهنگی و موزه‌ها، اردیبهشت‌ماه سال آینده در قزوین برگزار می‌شود.
چهارشنبه 2 مهر 1399
حسن لطفی نویسنده و منتقد ادبی

حسن لطفی، فقط یک نام نیست که او را صرفا نویسنده، فیلمساز یا منتقد ادبی و مدرس ادبیات داستانی بخوانیم که این زاده شهرستان «خواف» خراسان رضوی که حالا 46سالی می‌شود قزوینی شده را باید دایره‌المعارف سینما و ادبیات داستانی ایران نیز بدانیم. با «لطفی» که بی‌گمان اکثریت فیلمسازان و داستان‌نویسان قزوینی دست پرورده اویند در یکی از واپسین روزهای شهریور به گپ و گفت نشستیم؛ روزی که گندم‌زارها از رقص ایستاده بودند و بوسه‌ی نسیم، خاک ِخسته را جانی تازه می‌داد!   
چهارشنبه 19 شهريور 1399
محمدعلی حضرتی، پژوهشگر حوزه فرهنگ و ادب:

حماسه عاشورای حسینی، تاثیر بسزا و شگرفی در شعر و ادب فارسی و عربی داشته و سبب‌ساز خلق آثار فاخر و ماندگاری در دوره‌های مختلف به ویژه در حوزه شعر شده است. در گفت‌و‌گویی با استاد محمدعلی حضرتی، پژوهشگر حوزه تاریخ، فرهنگ و ادب، پیدایی شعر عاشورایی مورد بررسی قرار دادیم. آنچه در پی می‌آید ماحصل این گفت‌و‌گوست.     

پنجشنبه 30 مرداد 1399
سعید نجف آبادی، گرافیست قزوینی:

سعید نجف‏آبادی از جمله هنرمندان قزوینی است که در دو دهه گذشته دستی در خوشنویسی، عکاسی و گرافیک داشته است. هنرمند خلاقی که این سال‌ها بیشتر فعالیت خود را در حوزه گرافیک به ویژه طراحی نشانه‌ها متمرکز کرده است. آنچه در پی می‌آید گپ و گفت با این هنرمند همشهری در عصر یک روز نسبتا داغ مردادی است.

يكشنبه 29 تير 1399

آدمیان هنگامی که با امور ناشناخته مواجه می‌شوند، به طور طبیعی یا حتی در مواقعی بسیار غیرطبیعی و بلکه گاهی بی‌جهت و ناشی از هجمه‌ها و رخدادهای صوریِ پیرامونی و فاقد رسمیت، روال و شیوه‌های مرسوم و معمول خود را به واسطه تاثیرات و تاثرات آن عامل ناشناخته تغییر می‌دهند بی‌آنکه نسبت به عامل تغییر، کم و کیف و ابعاد و نفس تغییر شناخت یا استنباط درستی داشته باشند. 

پنجشنبه 26 تير 1399
علی قانع، مترجم و نویسنده قزوینی:

«چخوف مهمان تابستانی» تازه‌ترین اثر علی قانع، مترجم و نویسنده قزوینی است.
پنجشنبه 12 تير 1399
آمارها از آغاز موج دوم شیوع کووید 19 در قزوین حکایت دارد

شاید هیچ کسی در کره خاکی باور نمی‌کرد در اوج پیشرفت علم و فناوری بشری که انسان به توانایی‌های فوق‌العاده‌ای در کنترل و درمان شمار بسیاری از بیماری‌ها دست یافته و توانسته زمینه ابتلای ساکنان زمین به انواع امراض را بکاهد و با ارتقای کیفیت بهداشت، سن امید به زندگی را افزایش دهد، ویروس نادیده‌ای به نام «کووید 19»، نه تنها زندگی بشر را در پنج ماه گذشته مختل کرده است و اقتصاد جهانی را به قهقرا کشانده که روابط و تعامل اجتماعی را در سطوح مختلف به چالش کشیده و محدود ساخته است.