چهلستون

چهلستون
يكشنبه 25 اسفند 1398
حامد مکملی، نویسنده و کارگردان تئاتر:

حامد مکملی، نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر از جمله هنرمندان عرصه نمایش در قزوین است که آثارش چه آنگاه که نمایشنامه‌ای نوشته، یا در اثری بازی کرده است و نیز کاری را به عنوان «کارگردان» به صحنه نمایش کشانده، قابل تامل و در خور توجه و تعمق است.
پنجشنبه 24 بهمن 1398
حلوایی، هنرمند نقاش قزوینی:

اعظم حلوایی، از جمله هنرمندان قزوینی است که نگاهی آوانگارد دارد و آثارش گویای جهان‌بینی متفاوت او در حوزه زیباشناسی هنری است. حلوایی نقاشی را از طراحی‌های انتزاعی مادرش که او را در کودکی با دنیای دیگری آشنا ساخته، الهام گرفته و این هنر را در کلاس‌های طراحی «هانیبال الخاص» آموخته است. در عصر یک روز سرد زمستانی، با این هنرمند همشهری به گپ‌وگفت نشستیم و آنچه در ادامه می‌آید؛ حرف‌ها و درددل‌های صریح اوست. حرف‌هایی که چونان آثارش متفاوت هستند.

سه شنبه 3 دي 1398

فروردین امروز- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با حضور در منزل دکتر قاسم انصاری با این استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی دیدار و گفتگو کرد.
سه شنبه 3 دي 1398
گپ و گفتی با مجتبی محمودی، مستندساز قزوینی:

مجتبی محمودی، فیلمساز مستعد، شیدا و خلاقی است که «بانوی» مهرجویی او را به وادی سینما کشانده است. حوزه ساخته‌هایش اما، بیش از آنکه به آثار داستانی محدود شده باشد، به سینمای مستند اختصاص دارد.
يكشنبه 3 آذر 1398
گپ و گفتی با شادی کولجه، فیلمساز جوان قزوینی

کشش زایدالوصف درونی به هنر او را به وادی سینما کشانده است. شادی کولجه که اینک 27پاییز را پشت سر نهاده، در دانشگاه حقوق خوانده است، اما علاقه‌ای که از کودکی به هنر نمایش داشته و آشنایی با «گل اندام صفری» او را به عرصه فیلمسازی رساند.
شنبه 25 آبان 1398
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین خبرداد؛

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین در آستانه فرارسیدن بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، از برگزاری ۳۶۰ویژه برنامه فرهنگی در ۳۷باب کتابخانه عمومی استان خبر داد.
دوشنبه 6 آبان 1398
معاون اداره کل میراث فرهنگی استان:

فروردین امروز- ۱۵مسیر گردشگری با هدف اجرای طرح ملی ساب (سفرهای آسان برنامه‌ریزی شده) در استان طراحی شد.
دوشنبه 6 آبان 1398
معاون بهزیستی استان خبرداد:

ایسنا- معاون اموراجتماعی بهزیستی استان گفت: بهزیستی در ۳۲منطقه حاشیه‌نشین و سکونتگاه‌های غیررسمی قزوین به‌منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارتقای سطح کیفیت زندگی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام می‌دهد.
دوشنبه 6 آبان 1398
مدیرکل ثبت احوال استان:

فروردین امروز-  به گفته مدیرکل ثبت احوال قزوین، در شش ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، آمار ولادت 15درصد و آمار ازدواج 7.5درصد در استان کاهش یافته است.
دوشنبه 6 آبان 1398
«فروردین امروز» تاثیر رسانه‌های نوین بر زندگی فردی و اجتماعی را بررسی می‌کند

ظهور رسانه‌های نوین یا شبکه‌های اجتماعی مجازی در یک دهه گذشته، علاوه بر آنکه تاثیرات مثبتی بر زندگی فردی و اجتماعی افراد در جوامع مختلف انسانی بر جای گذاشته، پیامدهای منفی بسیاری را نیز به دنبال داشته است.
سه شنبه 16 مهر 1398

نام کتاب:
حمام‌های خاموش (آیین‌ها و باورهای مردم درباره حمام‌های قزوین)
نویسنده: فرشته بهرامی
ناشر: آموت، سال1396
نشر آموت دومین کتاب از پژوهش‌های مردم‌شناسانه فرشته بهرامی را با عنوان «حمام‌های خاموش» را در سال1396 منتشر کرد.
سه شنبه 16 مهر 1398
پرهیزکاری، مولف کتاب «بازار قزوین»:

«دوستی از اهالی قزوین که نسل اندر نسل در کار تجارت فندق بودند و پدرش به سلطان فندق ایران ملقب بود، تعریف می‌کرد که سالها پیش، شبی از شب‌های سرد دی ماه زیر کرسی نشسته بودیم، پدرم گفت از قراین پیداست که سال آینده محصول فندق کم خواهد بود. این حرف را وقتی می‌زد که دست کم دو ماه تا رسیدن بهار و چند ماهی تا به ثمر رسیدن باغات مانده بود.