چهلستون

چهلستون
چهارشنبه 19 شهريور 1399
محمدعلی حضرتی، پژوهشگر حوزه فرهنگ و ادب:

حماسه عاشورای حسینی، تاثیر بسزا و شگرفی در شعر و ادب فارسی و عربی داشته و سبب‌ساز خلق آثار فاخر و ماندگاری در دوره‌های مختلف به ویژه در حوزه شعر شده است. در گفت‌و‌گویی با استاد محمدعلی حضرتی، پژوهشگر حوزه تاریخ، فرهنگ و ادب، پیدایی شعر عاشورایی مورد بررسی قرار دادیم. آنچه در پی می‌آید ماحصل این گفت‌و‌گوست.     

پنجشنبه 30 مرداد 1399
سعید نجف آبادی، گرافیست قزوینی:

سعید نجف‏آبادی از جمله هنرمندان قزوینی است که در دو دهه گذشته دستی در خوشنویسی، عکاسی و گرافیک داشته است. هنرمند خلاقی که این سال‌ها بیشتر فعالیت خود را در حوزه گرافیک به ویژه طراحی نشانه‌ها متمرکز کرده است. آنچه در پی می‌آید گپ و گفت با این هنرمند همشهری در عصر یک روز نسبتا داغ مردادی است.

يكشنبه 29 تير 1399

آدمیان هنگامی که با امور ناشناخته مواجه می‌شوند، به طور طبیعی یا حتی در مواقعی بسیار غیرطبیعی و بلکه گاهی بی‌جهت و ناشی از هجمه‌ها و رخدادهای صوریِ پیرامونی و فاقد رسمیت، روال و شیوه‌های مرسوم و معمول خود را به واسطه تاثیرات و تاثرات آن عامل ناشناخته تغییر می‌دهند بی‌آنکه نسبت به عامل تغییر، کم و کیف و ابعاد و نفس تغییر شناخت یا استنباط درستی داشته باشند. 

پنجشنبه 26 تير 1399
علی قانع، مترجم و نویسنده قزوینی:

«چخوف مهمان تابستانی» تازه‌ترین اثر علی قانع، مترجم و نویسنده قزوینی است.
پنجشنبه 12 تير 1399
آمارها از آغاز موج دوم شیوع کووید 19 در قزوین حکایت دارد

شاید هیچ کسی در کره خاکی باور نمی‌کرد در اوج پیشرفت علم و فناوری بشری که انسان به توانایی‌های فوق‌العاده‌ای در کنترل و درمان شمار بسیاری از بیماری‌ها دست یافته و توانسته زمینه ابتلای ساکنان زمین به انواع امراض را بکاهد و با ارتقای کیفیت بهداشت، سن امید به زندگی را افزایش دهد، ویروس نادیده‌ای به نام «کووید 19»، نه تنها زندگی بشر را در پنج ماه گذشته مختل کرده است و اقتصاد جهانی را به قهقرا کشانده که روابط و تعامل اجتماعی را در سطوح مختلف به چالش کشیده و محدود ساخته است.

سه شنبه 3 تير 1399

فروردین امروز- فیلم مستند «گوشواره‌های ابریشمی» ساخته نیما حسن‌بیگی فیلمساز قزوینی منتخب هفدهمین دوره جشنواره جهانی فیلم آکولاد شد.
دوشنبه 2 تير 1399
نسرین ابراهیمی، مترجم آثار کودک و نوجوان:

نسرین ابراهیمی نصر از معدود مترجمانی است که اقدام به ترجمه و انتشار ادبیات کودک و نوجوان از زبان روسی به فارسی کرده است.
شنبه 10 خرداد 1399

ایرنا- به گفته معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، تعطیلی سه ماهه مراکز فرهنگی و هنری به دلیل شیوع کرونا، سینماداران قزوینی را در آستانه ورشکستگی قرار داده است.
پنجشنبه 8 خرداد 1399
اهالی فرهنگ و هنر ازایام کرونا و قرنطینه می‌گویند:

شاید هیچ کس فکر نمی‌کرد روزی ویروس نادیده‌ای به نام «کرونا»، دنیا را آن چنان دستخوش تحول کند که فعالیت‌های جمعی را به محاق تعطیلی ببرد، اما این اتفاق افتاد و امروز همچنان مردم کره خاکی درگیر پیامدهای مخرب این فراگیری هستند.
پنجشنبه 8 خرداد 1399
مدیرکل فرهنگ و ارشاد قزوین در دفتر فروردین امروز:

اصحاب رسانه و فرهنگ قزوین، به جای رقابت ناسالم، در جهت حرفه ای شدن  گام بردارند. این تاکید مدیرکل فرهنگ و ارشاد قزوین است.

چهارشنبه 31 ارديبهشت 1399
یک مقام مسئول فرهنگی هشدارداد؛

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با اشاره به تعطیلی سه ماهه مراکز فرهنگی و هنری به دلیل شیوع کرونا گفت: سینماداران در آستانه ورشکستگی قرار دارند.
پنجشنبه 18 ارديبهشت 1399

فروردین امروز- مدیرکل آموزش و پرورش قزوین اعلام کرد برخی از مناطق استان به لحاظ ابتلا به کرونا در وضعیت سفید قرار دارند، اما بازگشایی مدارس این مناطق نیازمند تصویب ستاد مقابله با کرونای استان است.