قزوین در برزخ مدیریت اجرایی

تاخیر 100 روزه در معرفی استاندار سبب ساز شد
قزوین در برزخ مدیریت اجرایی

100 روز پس از تحلیف دکتر حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران و 85 روز پس از آنکه وی به صورت رسمی با تایید اکثریت اعضای کابینه دولت تدبیر و امید توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی، کار اجرایی خود را آغاز کرد؛ هنوز نیمی از استان های کشور، سکانداران مدیریتی خود را نشناخته است.


قزوین نیز یکی از همین استان هاست. استانی که انتظار می رفت در نخستین روزهای آغاز به کار دولت یازدهم، با معرفی استاندار جدید، فصل تازه ای در روند امور اجرایی استان و شتاب بخشی به اقدامات توسعه ای به منظور کاستن از بار مشکلات و معضلات فراوان موجود در استان، رقم زده می‌شد، اما این امید، آرام آرام چون پاییز، رنگ خزان به خود گرفت و تاخیر در انتصاب استاندار، انتقادات را در محافل سیاسی و عمومی استان باعث شد.
انتقاد حجت‌الاسلام محمدحسن باریک‌بین، امام جمعه موقت قزوین در خطبه‌های نماز جمعه این شهر از بلاتکلیفی استان در تاخیر در معرفی استاندار، یکی از مواردی است که بدان اشاره گردید. وی گفت: «تأخیر در انتخاب استاندار قزوین سبب می‌شود که برخی از کارها به خوبی پیش نروند و در برخی امور دچار مشکلاتی شویم». باریک‌بین با تأکید بر تسریع در انتخاب استاندار از سوی وزارت کشور افزود: «همه در انتظار انتخاب استاندار قزوین هستند و وزیر کشور باید به روند انتخاب استاندار قزوین سرعت ببخشد». امام جمعه موقت قزوین با اشاره به انتقاد آیت‌ا.. باریک‌بین، نماینده ولی‌فقیه در استان تصریح کرد: «ایشان نیز بر تسریع در انتخاب استاندار قزوین تأکید دارند و باید این روند تسریع یابد».
دامنه این انتقادات، محدود به تریبون نماز جمعه نگردیده و امروز به محافل مختلف سیاسی اصلاح طلبان که گفتمان خود را پیروز انتخابات 24 خرداد می دانند نیز کشیده شده است. انتقاداتی که البته، با تاکید بر آسیب زا بودن تاخیر بیش از این در معرفی استاندار قزوین، از دغدغه ها و نگرانی های جدی در انتخاب فردی غیر همسو با رای اکثریت مردم حکایت می کند. موضوعی که نگرانی های جدی اصولگرایان را نیز باعث شده است. این طیف سیاسی نگران است با انتخاب فردی به زعم آنان؛ تندرو، سکان اداره استان که در هشت ساله گذشته در اختیار آنان بوده است از دست رفته و همین مساله به حاکمیت بلامنازع اصولگرایان در عرصه های مختلف مدیریتی استان پایان بخشد.
صرف نظر از انتقادهای متعدد و روزافزون به این مساله، امروز این سوال به طور جدی در افکار عمومی وجود دارد که به راستی چه عامل یا عواملی، سبب ساز وضعیتی شده است که با تاخیر در معرفی استاندار، مدیریت کلان استان نوپای قزوین دچار چالش جدی شود و وضعیتی برزخ گونه بر مدیریت استان حاکم گردد. وضعیتی که به باور همه جریان های سیاسی فعال، استان را با چالش های تازه ای رو به رو کرده است.
شاید مهمترین عامل در این مساله را باید در خط مشی تعاملی دولت تدبیر و امید جستجو کرد. تاکنون سابقه نداشته است که در دولت های پیشین، برای انتخاب استانداران، اجماع عمومی وزارت کشور، نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و طیف سیاسی همسو با دولت، مد نظر بوده باشد. حداقل در همین استان قزوین، در انتخاب هیچیک از استانداران گذشته، دولت های پیشین چنین رویه ای را اتخاذ نکرده بودند. اما، خط مشی تعاملی دولت تدبیر و امید که البته، دورنمایی از هماهنگی های افزونتر در استان ها را در چشم انداز خویش داشت و دارد، بیش از آنکه سبب ساز تسریع در امور گردد، باعث تاخیر و بروز مشکلات تازه تری گردید.
توقع هماهنگی تام و تمام وزارت کشور برای تعیین استاندار با نمایندگان مجلس، رفته رفته کار را به جایی رسانده که به اهرم فشاری بر دولت و وزارت کشور بدل گردیده است. معرفی کاندیداهایی که هیچ سنخیتی با رای مردم در انتخابات 24 خرداد نداشتند و تاکید و اصرار بر انتصاب آنان، دولت را با چالش رو به رو ساخت و در همین راستا، تن دادن دولت به انتخاب برخی از این گزینه ها، انتقاد و اعتراض شدید جریان سیاسی همسو با دولت را باعث شد که اعتراض اصلاح طلبان به انتخاب استاندار همدان توسط هیات دولت، نمونه ای از این اعتراض هاست.
در استان قزوین اما، وضعیت به گونه ای دیگر است. اصولگرایان که به هیچ وجه حاضر نیستند از اصرارشان در تعیین استانداری همسو با خود عقب نشینی کنند، البته این روزها انتقادهای به حقی از تاخیر در معرفی استاندار دارند. انتقادهایی که در طیف مقابل آنان یعنی جریان اصلاحات، رنگ و بوی دیگری هم دارد و آن، تمکین احتمالی دولت یازدهم به گزینه پیشنهادی اصولگرایان استان است. هر چند همین گزینه نیز که این روزها، یکی از بزرگان اصلاحات در استان بر نامه تایید او امضا زده است، با اجماع همگانی اصولگرایان همراه نیست. سخنان چندی پیش آیت ا.. اسلامی، نماینده استان در مجلس خبرگان رهبری، در محافل سیاسی و رسانه ای به عنوان وجود اختلاف نظر بین رهبران این جریان سیاسی در استان در تعیین گزینه واحدی برای در دست گرفتن سکان اداره استان تحلیل گردید.
عضو مجلس خبرگان رهبری گفته بود؛ «در ایام ماه مبارک رمضان امسال با هدف تعیین استاندار قزوین با دعوت از ۴  نماینده مجلس استان در مراسم افطاری  در حضور آیت ا.. باریک بین و چند نفر از مسوولین استانی،  فرمانده سپاه و برخی مدیران ادارات، جلسه ای تشکیل دادیم و در آن جلسه، به  مسوولین استانی سفارش کردم اگر شما اراده گزینه واحدی داشته باشید به طور طبیعی دولت نظر شما را نادیده نمی گیرد؛ با گزینه واحد، کار را به خوبی به پایان می رسانید».
ادامه سخنان آیت ا.. اسلامی، علیرغم انتخاب «مرتضی روزبه» به عنوان گزینه اصولگرایان، نشان از بروز اختلافاتی بین اصولگرایان در ارتباط با همین گزینه داشت: «ولی متاسفانه این گونه نشد و با نبود وحدت نظر، گزینه ها حتی به مرز ۱۸ نفر رسید. با این شرایط بنده به صلاح ندانستم ورود پیدا کنم و در جلسات بعدی شرکت نکرده و تا به امروز دخالتی در این زمینه نداشتم؛ ولی دولت اعلام کرد بعد از شروع به کارش در طی ۳ ماه می خواهد استاندارها را تغییر دهد. شاید استان ما جزء استان های انتهایی باشد».
به هر روی، فارغ از آنکه پیروز میدان انتخاب استاندار جدید قزوین، اصلاح طلبان همسو با دولت باشند یا اصولگرایان، آنچه باید مدنظر قرار گیرد تسریع در معرفی استاندار است. تاخیری که نه فقط استان را با مشکلات و آسیب های متعددی مواجه ساخته، بلکه سبب ساز رکود بی سابقه در فعالیت های جاری مجموعه های مدیریتی استان، بر اثر بی انگیزه گی مدیرانی که نمی دانند فردا پشت میز مسوولیت شان خواهند بود یا رفتنی هستند، گردیده است. شرایطی که تنها می توان آن را به دوران برزخ مدیریت اجرایی استان تشبیه کرد. آشفتگی های موجود در سفر هفته گذشته وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی به استان، خود گواهی بر این مدعاست.

آخرین خبر
فرهادی هم منتفی شد
فروردین امروز – به دنبال برخی مخالفت‌ها، بررسی موضوع انتصاب حسین فرهادی، فرماندار تهران که از سوی وزارت کشور به عنوان استاندار پیشنهادی قزوین به هیات دولت معرفی شده بود، منتفی شد. پیشتر برخی از نیروها و جریان‌های سیاسی استان از معرفی «مرتضی روزبه» به عنوان گزینه نهایی استانداری قزوین خبر می‌دادند که با معرفی «فرهادی»، مشخص شد که وزارت کشور و دولت در فکر گزینه‌های دیگری هستند. با توجه به منتفی شدن فرهادی، بررسی انتخاب استاندار قزوین در هیات دولت به هفته آینده و پس از تاسوعا و عاشورای حسینی موکول شده است. 

م. ح. سلیمانیجمعه 24 آبان 1392
12:40:51

نظر بدهید:

نام:
ایمیل:
صفحه شخصی: