مجلس یازدهم و نگاه اصولگرایان انقلابی!

فعالان اصولگرا عملکرد نمایندگان مجلس را چگونه می‌بینند
مجلس یازدهم و نگاه اصولگرایان انقلابی!

نزدیک به شش ماه است که از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد؛ مجلسی که راست گرایان توانستند با وعده رفع مشکلات اقتصادی مردم، اکثریت مطلق آن را در اختیار بگیرند. اما امروز بخش مهمی از رای دهندگان بر این نکته اذعان دارند که نه تنها در این مدت اتفاقی برای رفع مشکلات آنان نیفتاده، که بر حجم مشکلات معیشتی آنان نیز افزوده شده است. برای بررسی عملکرد نمایندگان استان در مجلس یازدهم و علت ناکامی اصولگرایان در عملی کردن شعارهایشان، پای گفت‌وگو با دو تن از فعال سیاسی اصولگرا در استان نشستیم.* معیشت مردم در گروگان دولت

حامد کبودوند، فعال سیاسی اصولگرا در خصوص عملکرد نمایندگان قزوین در مجلس یازدهم به «فروردین امروز» میگوید: طبیعتاً انتظار از نمایندگان مجلس این است که نسبت به وعده‌های داده شده سرعت عمل اتفاق بیفتد. بحث پیگیری مشکلات استان از جمله اختصاص اعتبارات و ارتقای سطح خدمات نمایندگان، بحث شفافیت نقطه نظرات، ارتباط مستقیم و مؤثر با حوزه‌های انتخابیه و عدم دخالت نگاه سیاسی در عزل و نصب‌های مدیران اجرایی انتظاراتی بوده که از نمایندگان مجلس در حوزه انتخابیه قزوین وجود داشته است و نمایندگان در همین مسیر حرکت می‌کنند؛ البته نقطه قوت و ضعفی هم دارند .

او معتقد است: نقطه قوت نمایندگان بحث تعامل با اکثر آحاد جامعه در حوزه انتخابیه، جلسات چهره به چهره علی‌رغم محدودیت‌های کرونایی، حضور هفتگی در حوزه‌های انتخابیه، موضع‌گیری نسبت به عملکرد مدیران اجرایی و تذکراتی که به وزرا و مدیران ارشد اجرایی داده می‌شود، اما نقاط ضعف آنان اینکه، متأسفانه هماهنگی یکدست بین نمایندگان برای اینکه بتوانند از امکانات دولت برای استان استفاده حداکثری را داشته باشند؛ کمتر دیده می‌شود.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه، دولت به وعدههایش درباره قضیه کنتورسازی، کارکنان اخذ عوارض و مسائلی از این قبیل عمل نکرد؛ می‌افزاید: اما پیگیری مطالبه بیشتر توسط نمایندگان می‌تواند نتیجه بهتری را برای حل اینگونه مشکلات به دنبال داشته باشد.

کبودوند در پاسخ به این سؤال که مهمترین مطالبه مردم از نمایندگان بهبود شرایط اقتصادی بوده، اما امروز اتفاقی نیفتاده است؛ تصریح می‌کند:  فهم ما باید از قوای مقننه، مجریه و قضاییه منطبق بر واقعیت‌ها باشد. همه می‌دانند که معیشت مردم توسط دولت به گروگان گرفته شده و دولت به روش‌های مختلف راههای اجرایی شدن کمک معیشتی به مردم را بسته است!

او اضافه می‌کند: زمانی که مجلس طرحی را در قالب لایحه تصویب می‌کند و متأسفانه دولت لایحه خودش را دنبال می‌کند نشان از آن دارد که مجلس باید به دنبال راه کارهای عملیاتیتری برای دولتی باشد که قوانین را اجرا نمی‌کند و توانایی اجرایی لازم را هم ندارد.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان در خصوص انتظارات رهبری از نمایندگان تاکید میکند: مهمترین نکته این است که رهبری همیشه صلاح مردم را خواسته‌اند و در سخنرانی‌ها، مطالبات و ابلاغ سیاست‌های کلی بارها و بارها بر آن تاکید کرده‌اند، اما مجلس خواسته یا ناخواسته به واسطه عوامل بیرونی و یا داخلی توسط افراد نزدیک به دولت یا در تقابل با دولت دچار حاشیه شده و از وضع قوانینی که بتواند اثرات جدی در معیشت مردم بگذارد فاصله گرفته است.

کبودوند با اشاره به وضع قوانین در تأثیرگذاری معیشت مردم یادآور می‌شود: وضع قانون مالیات بر عایدی سرمایه، قانون سختگیرانه نسبت به ترخیص و آزادسازی محصولات گمرگی و شفافیت عملکردها می‌تواند در معشیت مردم تأثیر بسزایی بگذارد. این طرح‌ها در کمیسیون‌های مجلس نهایی شده و قرار است که به صحن بیاید که امیدواریم تصویب آنها بتوانند معیشت مردم را چه در این دولت و یا هر دولتی که قانون مدار باشد ارتقا دهد.

او همچنین با اشاره به وظیفه نمایندگان خاطرنشان می‌کند: این وظیفه نمایندگان است که مشکلات را به قوه مجریه انتقال دهند و به عنوان نماینده مردم بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی نظارت داشته باشند، اما با توجه به 6ماه فعالیت مجلس یازدهم معتقدم اگر نمایندگان مسیر درست را طی می‌کنند طبیعتاً هر چه نظارت بیشتر باشد رضایتمندی بیشتری هم به دست خواهد آمد.

* حرکت کُند مجلس؛ کاهش اعتماد مردم

عباس نیکویه، دیگر فعال سیاسی اصولگرا نیز درباره عملکرد نمایندگان استان به «فروردین امروز» می‌گوید: در برنامه‌هایی که هر دو نماینده قزوین عنوان میکنند و کارهایی که بناست دنبال کنند، کارهای خوبی مطرح شده، اما به طور کلی آن نظارت عالیه‌ای که مجلس باید بر اجرای قوانین و عملکرد قوه مجریه داشته باشد؛ ضعیف است و حرکت خاصی از نمایندگان در این خصوص دیده نمی‌شود.

او با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم می‌افزاید: در مورد مسأله گوشت، یا موضوع پنبه و گوجه، که کشور درگیر آنهاست؛ نمایندگان مجلس باید به دنبال حل آنها باشند، اما در مجموع کار مجلس بسیار کُند پیش می رود.

این فعال سیاسی معتقد است: وظیفه نمایندگان است که برای حل این مشکلات، وزیران جهادکشاورزی و صمت و رییس کل گمرک را به مجلس کشانده و پاسخگو کنند که اگر نظارت مجلس باشد، قطعا این مشکلات دیگر وجود نخواهد داشت، اما متأسفانه هیچ حرکتی صورت نمی‌گیرد و مردم احساس ناامیدی می‌کنند و مجلسی که در رأس امور است باید پاسخگو باشد.

نیکویه اضافه می‌کند: برادر ما آقای سیاهکالی مرادی که در کمسیون صنعت و معدن هستند و بسیاری از مشکلات مربوط به وزارت صمت است، باید پیگیر حل این مسائل از طریق اقدامات نظارتی و حتی نطق در مجلس باشند. گرچه نمایندگان ما ایده‌های بسیار خوبی دارند، ولی این ایده‌ها باید به مرحله عمل برسد و یکی از راه‌های اجرایی شدن آنها،  نطق‌های بدون تعارف و اطلاع رسانی به مردم است.

او تصریح می‌کند: اگر امروز برای استیضاح یک وزیر 60امضا جمع شده، اما فردا تبدیل به 10امضا می‌شود؛ این نشانه لابی‌گری است که وجود آن در جمهوری اسلامی وحشتناک است. چگونه است که یک نماینده مجلس چیزی را امضا می‌کند و فردا آن را پس می‌گیرد؛ اینها مشکلات اساسی است که متأسفانه دیده نمی‌شود.

دبیر سابق ائتلاف بزرگ پیروان ولایت استان با تاکید بر اینکه به اعتقاد من مجلس ضعیف است و باید بتواند نقش خود را در حل مشکلات کشور ایفا کند؛ ادامه می‌دهد: با توجه به شرایط کشور ما توقع داریم که نمایندگان مجلس به مسائل و مفاسد اقتصادی بیش تر توجه کنند و با نظارت عالیه بر دولت، مشکلات معیشتی مردم را حل نمایند.

نیکویه همچنین با بیان اینکه، درست است که نمایندگان مجلس همگی فعال هستند اما اثرگذاری و اثربخشی این فعالیت‌ها مهم است؛ خاطرنشان می‌کند: مردم نتیجه می‌خواهند، اما آنچه مشاهده می‌شود این است که تلاش نمایندگان اثربخشی چندانی برای رفع مشکلات مردم ندارد، در حالی که باید هدف نمایندگان جلب اعتماد مردم از طریق گره گشایی مشکلات آنان باشد.

 مهسا فلاح حسینی


پنجشنبه 22 آبان 1399
07:37:46