به شهروند درجه یک و دو اعتقادی ندارم

نماینده مردم قزوین در مجلس در گفت‌وگوی صریح با «فروردین امروز»:
به شهروند درجه یک و دو اعتقادی ندارم

تحمیل افراد برای مناصب مدیریتی را مغایر با شأن و مسئولیت وکالت مردم می‌دانم

«هرکس در این کشور زندگی می‌کند باید از همه مواهب قانونی که به او تعلق می‌گیرد استفاده کند. هیچ کس حق ندارد این حقوق را ممیزی کند. باید بدون آنکه به خط و باور سیاسی او توجه شود بتواند از آنچه متعلق به اوست، استفاده کند. ضمن اینکه من مطلقا به شهروند درجه یک و دو اعتقاد ندارم.»این سخنان، نوع نگاه «لطف اله سیاهکلی مرادی» به برخورداری شهروندان از حقوق انسانی مساوی و بدون تبعیض است. این نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، گرچه از اردوگاه اصولگرایان است و با حمایت این جریان سیاسی توانسته به مجلس یازدهم راه یابد، اما نگاه او در مسایل مختلف از جمله در حوزه‌های ملی و استانی، گاهی فراتر از باورهای حاکم بر راستگرایان است.
با «سیاهکلی مرادی» که همزمان با هفته خبرنگار همراه با همسرش برای بازدید به دفتر «فروردین امروز» آمده بود، درباره دیدگاه‌های او در خصوص مسائلی استانی به ویژه نوع تعامل او با استاندار و مدیران دولتی و همچنین نقش یا دخالت احتمالی او در برخی تغییر و تحولات مدیریتی به گپ و گفت نشستیم. او گرچه از تعلق خود به اردوگاه اصولگرایایی دفاع کرد، اما صراحت لهجه و نیز باورهایش، تفاوت آشکاری با دیدگاه بسیاری از اصولگرایان داشت.

استاندار، اهل تعامل با نمایندگان است
این نماینده مجلس، همراهی استاندار و دیگر مدیران با نمایندگان استان در مجلس به منظور رفع مشکلات را مدت فعالیت مجلس یازدهم مطلوب ارزیابی کرد و تاکیدداشت: در همین مدت کوتاه، روند بهبود وضعیت مدیریت در استان و شتاب فعالیت‌ها برای گره گشایی از مشکلات مردم را شاهد هستیم.»
سیاهکلی مرادی، در پاسخ به این سوال که، در طول یکی دو ماه اخیر به تناوب با برخی چهره‌های اصولگرا در قزوین ملاقات کرده‌اید، آیا تصور نمی‌کنید انجام این ملاقات‌ها با چهره‌های اصلاح طلب سبب تسریع در امور استان و حل مشکلات خواهد شد، گفت: اینجا دو بحث است؛ یکی در حوزه سیاسی، یکی در حوزه سرویس دهی و خدمات. اینها با هم فرق دارند. من اعتقاد دارم در حوزه خدمات، ممیزی ممنوع است یعنی اگر یک اصلاح طلب تندی هم از من کاری خواست یا گرفتاری داشت، من بگویم چون اصلاح‌طلبی، انجام نمی‌دهم؛ این غلط است.
وی افزود: هر کسی که شهروند نظام اسلامی است و در این کشور زندگی می‌کند، باید از همه مواهب قانونی که به او تعلق می‌گیرد؛ استفاده کند. هیچ کس حق ندارد این حقوق را ممیزی کند. باید بدون آنکه به خط و باور سیاسی او توجه شود بتواند از آنچه متعلق به اوست، استفاده کند. ضمن اینکه من مطلقا به شهروند درجه یک و دو اعتقاد ندارم.»

 اصلاح طلبان رقیب سیاسی هستند نه دشمن!
نماینده مردم قزوین در مجلس، اضافه کرد: اما در حوزه سیاسی، باید به این باور و موقعیت برسیم که کار سیاسی را در چارچوب تشکل‌ها و احزاب انجام دهیم؛ وقتی افراد فراتر از تشکل‌ها و احزاب که حداقل دیدگاه‌های روشن و شفافی نسبت به مسائل مختلف دارند، پا می‌شود و کاری انجام می‌دهد؛ نتیجه‌اش همین است که در کشور می‌بینید.
سیاهکلی مرادی با تاکید بر اینکه، من به صورت تشکلی وارد صحنه شدم و قطعا به تشکل خودم هم وفادار هستم، ولی اصلاح طلبان را صرفا رقیب سیاسی می‌دانم و نه دشمن، ادامه داد: «وجود این دو جریان را به نفع کشور می‌دانم و معتقدم با وجود آنها، کشور به بن بست نمی‌رسد و در دامان تحجر قرار نمی‌گیرد. همچنانکه وجود همین دو جریان سبب می‌شود که کشور به دیکتاتوری نرسد.»
وی در پاسخ به این سوال که «اخیرا تغییراتی در برخی مدیریت‌های میانی قزوین اتفاق افتاده که گفته می‌شود با فشار نمایندگان مجلس و مشخصا شما بوده است»، تاکیدکرد: «اولا، وقوع چنین اتفاقی آن هم در دولتی که با ما نیست؛ قطعا شدنی نیست. چون بعید می‌دانم این دولت نظرات ما را بخواهد اعمال کند. ثانیا، استاندار اصلاح طلب است؛ از ایشان، معاونان استاندار و از فرماندار بپرسید که آیا تا به حال من کسی را به ایشان برای تغییر و تحول مدیریتی معرفی کرده‌ام یا خیر؟
این نماینده اصولگرا یادآور شد: «از مدیرکل آموزش و پرورش استان که اصلاح طلب است و یکی از دو تغییر انجام شده در حوزه کاری ایشان است، بپرسید. من معتقدم شیخ قدرت و داوود محمدی دقیقا از گذاشتن آدم‌های بی‌عرضه در مناصب مدیریتی لطمه خوردند! چرا من این کار را تکرار کنم؟»

 نقشی در تغییر مدیران استان نداشته‌ام
وی با تاکید بر اینکه، تاکنون موردی نبوده است که فردی را به عنوان مدیر به مدیریت ارشد استان تحمیل کرده باشم، عنوان کرد: یکی از این تغییرات مدیریتی، انتصاب آقای نقی سیاهکلی است. درست است که ایشان هم قبیله‌ای من است، اما فامیل نزدیک من نیست؛ او اهل سنبل آباد است و من اهل گرمارود.»
نماینده مردم قزوین در مجلس یازدهم افزود: آقای اصغری مدیرکل آموزش و پرورش به من گفت: می‌خواهم غلامی [مدیر آموزش و پرورش ناحیه1 قزوین] را عوض کنم؛ شما نظری دارید؟ گفتم نظر خاصی ندارم، گرچه روحیه تجسس ندارم، اما دلیلش هم برای شما و هم من مشخص است که سیاسی است.»
سیاهکلی مرادی تصریح کرد: «بعد یکی دو هفته زنگ زد و اسم سه نفر را برد که اسم نقی سیاهکلی هم در میان آن افراد بود. نظر من را خواست، گفتم نقی سیاهکلی، چون فرد سالمی است و سابقه کار دارد. این پیشنهاد آقای اصغری بود و من هم نظرم را بیان کردم.»
وی با بیان اینکه، تحمیل افراد را مغایر با شأن و مسئولیت وکالت مردم می‌دانم، هرچند معتقدم اگر مدیری نتواند رضایت مردم را کسب کند و گره‌ای از مشکلات مردم باز کند، باید عوض شود؛ تصریح کرد: درباره تغییر بخشدار الموت غربی هم، معاون سیاسی استاندار گفت که می‌خواهیم قوامی را جابجا کنیم، گفتم این بخشدار را که من دیدم مدیر خوب، عاقل و توانمندی است. با تاکید ایشان برای جابجایی، پرسیدم چه کسی را می‌خواهید بگذارید که مولایی را معرفی کرد. گفتم موافقم. البته اگر نظر من بود که من همان قوامی را خوب می‌دانستم.»
این نماینده مجلس در پاسخ به سوالی درباره علت تذکر نمایندگان قزوین به وزیر جهادکشاورزی در خصوص مدیریت جهادکشاورزی استان یادآور شد: «تنها موردی که برای جابجایی مدیران استانی به وزیر مربوطه تذکر دادیم، رییس سازمان جهادکشاورزی بود که آن هم به علت نارضایتی مردم از عملکرد ایشان در تامین نهاده‌های دامی و کشاورزی و همچنین شکایت از روستاییان در رابطه با اراضی منابع طبیعی بود.»
سیاهکلی مرادی خاطرنشان کرد: «خانم خمسه رییس جهادکشاورزی پیش ما آمد؛ همین موارد را گفتیم و تاکید کردیم اگر این مشکلات که سبب نارضایتی کشاورزان شده ظرف بیست روز تا یک ماه حل نشود حتما جابجایی او را پیگیری خواهیم کرد که برای ما رضایت مردم مهم است نه مسایل سیاسی و جناحی.»

سعید الهی

پنجشنبه 30 مرداد 1399
05:03:59