روحانی؛ سوال یا استیضاح

نمایندگان اصولگرای مجلس یازدهم به دنبال چه هدفی هستند
روحانی؛ سوال یا استیضاح

طرح استیضاح رییس‌جمهوری و سوال از حسن روحانی، زودتر از آنچه انتظار می‌رفت در دستور کار نمایندگان اصولگرای مجلس یازدهم قرار گرفت. گرچه با سخنان اخیر مقام رهبری و تاکید ایشان بر بقای دولت تا آخرین روز کاری، نمایندگان پیگیر استیضاح را ناچار به عقب‌نشینی کرد، اما همچنان شماری از نمایندگان بر انجام سوال از رییس‌جمهوری تاکید دارند.چهار نماینده استان در مجلس شورای اسلامی در زمره امضاکنندگان «طرح سوال از رییس‌جمهوری» هستند؛ طرحی که به گفته نماینده مردم بویین زهرا و آوج در مجلس تاکنون حدود ۲۰۰نفر از نمایندگان آن را امضا کرده‌اند و در اقدام خود برای پاسخگویی دولت و پیداکردن مقصران اصلی در نابه‌سامانی‌های اقتصادی کشور جدی هستند.

نمایندگان از سوال کوتاه نخواهند آمد
روح‌اله عباسپور با بیان اینکه، دولت به عنوان محور انجام مسائل اجرایی در قبال این گرانی و تورم که اکنون در کشور به صورت لحظه‌ای افزایش می‌یابد؛ مسئول است، می‌گوید: «رییس‌جمهوری باید پاسخ تمام این چالش‌های اساسی که کشور درگیر آن هست را بدهد.»
او می‌افزاید: در وضعیت کنونی ضرورت دارد در زمینه‌های مختلف از رئیس جمهور سوال شود که چرا چنین اتفاقاتی در کشور افتاده است؟ و مقصر اصلی این گرانی‌های لجام گسیخته چه کسی است؟
این نماینده اصولگرا با تاکید بر اینکه، دیگر سرنوشت این طرح همچون طرح سوال در مجلس گذشته پیش نمی‌رود، اضافه می‌کند: دیگر نه این مجلس ترکیبش مانند مجلس دهم است و نه رویکرد آن، بلکه این مجلس تا آخر کار ایستاده است تا مقصر یا مقصران اصلی این نابه‌سامانی‌های اقتصادی کشور را پیدا کرده و با آن‌ها برخورد لازم را انجام دهد.
عباسپور همچنین تاکید می‌کند: نمایندگان دوره یازدهم بسیار جدی هستند و از اقدام خود کوتاه نخواهند آمد. دولت وظیفه دارد که تا یک ماه به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

دنبال جوسازی و حاشیه‌‌سازی نیستیم

فاطمه محمدبیگی، دیگر نماینده اصولگرای استان در مجلس یازدهم با اشاره به سخنان مقام رهبری خطاب به نمایندگان مجلس معتقد است: هدف طرح سؤال از رئیس‌جمهور پاسخگویی به مشکلات موجود است و نمایندگان به‌هیچ‌عنوان به دنبال جوسازی و حاشیه‌ نیستند.
او می‌گوید: رهبر انقلاب، مجلس یازدهم را مجلس امید مردم خواندند و البته توصیه‌هایی هم به نمایندگان داشتند، این توصیه‌ها خط روشنی برای نمایندگان انقلابی و انجام وظایف مجلس است؛ ایشان سؤال و تحقیق و تفحص را حق مجلس دانستند.
نماینده مردم قزوین در مجلس می‌افزاید: تمام تلاش نمایندگان مجلس هم در راستای ایفای وظایف نمایندگی خود و تعامل با دستگاه‌ای اجرایی کشور و کمک به حل مشکلات معیشتی مردم است که یکی از مصادیق آن پرسش از رییس‌جمهوری است و برای این امر رعایت رفتاری خردمندانه و توام با متانت و بدون حاشیه ضروری است.
محمدبیگی با اشاره به طرح سؤال مجلس از رییس‌جمهوری، اضافه می‌کند: هدف از این طرح، پاسخگویی رییس‌جمهوری به معضلات پیش‌آمده در دوران مسئولیت، فعال کردن حوزه‌هایی از دولت که قادر به حل مشکلات معیشتی، اقتصادی و اجتماعی مردم نیستند و در نهایت مطالبه حق ‌و حقوق مردم از دولت است.
او تصریح می‌کند: طرح سؤال در واقع استفاده از اهرم نظارتی مجلس برای ساماندهی و بهبود شرایط جامعه است، در حال حاضر فضای کسب‌وکار در جامعه خوب نیست و سطح معیشتی مردم پایین آمده، سفره‌های مردم کوچک‌ و دارایی‌های مردم کم‌ارزش شده است، همه این‌ها مسائلی است که باید قوه مجریه پاسخگوی آن باشد.
این نماینده مجلس با بیان اینکه، از روحانی می‌خواهیم که برای حل این بحران‌ها راه‌حل ارائه کند، عنوان می‌کند: مردم به‌اندازه کافی در سختی قرار دارند و کشور نیازمند آرامش است بنابراین به‌هیچ‌عنوان دنبال ایجاد فضای التهابی در عرصه سیاسی کشور نیستیم.
محمدبیگی ادامه می‌دهد: به‌طور قطع ما مطالبه‌گر مشکلات معیشتی، اقتصادی و اجتماعی مردم هستیم؛ از روزی که منتخب شدیم تقاضاهای زیادی از مردم دریافت کردیم که اهم آن‌ها در رأس بودن مجلس، افزایش و تقویت قدرت نظارتی مجلس بود این وظیفه ما است که مطالبات مردمی را از دولت داشته باشیم.
او تاکید می‌کند: انتظار داریم که دولت با پیداکردن نقاط ضعف خود، با شناسایی عوامل مخل امنیت اقتصادی، مخل مدیریتی و سومدیریتی، شناسایی عوامل سوءتدبیری‌ها این کار را در درون خود آغاز کند و خودارزیابی و خودنظارتی در دولت را نیز شاهد باشیم.
نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک همچنین خاطرنشان می‌کند: اگر مسئولانی قدرت مدیریت و توانمندی ارائه خدمت به مردم را ندارند از دولت می‌خواهیم که پیشرو باشد و با تقویت نظام مدیریتی دولت، پاک‌سازی احتمالی که نیازمند آن است را شروع کند.

موج‌سواری بر نارضایتی عمومی از دولت
با این همه، رحیم سرکار از فعالان سیاسی قزوین بر این باور است که هدف برخی نمایندگان از طرح استیضاح رییس‌جمهوری، کنار گذاشتن عملی روحانی نیست، بلکه سوار شدن بر موج نارضایتی عمومی از عملکرد دولت است.
او می‌گوید: اگر چه روحانی با شرایط پیش آمده مثل تحریم، ممانعت‌ها و مخالفت‌های اصولگرایان در طول سال‌های گذشته و همچنین ناامیدی فضای جامعه نتوانست به وعده‌های خود عمل کند و با فشار جماعتی، مدیران فشلی را به دولت وارد کرد، اما هدف نمایندگان اصولگرا از اینگونه طرح‌ها، با خواسته‌ها و مطالبات به حق مردم همخوانی ندارد.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌افزاید: اگر این عده از نمایندگان خود را مطیع اوامر مقام رهبری می‌دانند نباید پس از سخنان اخیر ایشان راه گذشته را طی کنند و همچنان خواستار برکناری روحانی پیش از پایان دوره ریاست جمهوری باشند.
سرکار تاکید می‌کند: نمایندگانی که طرح‌هایی مانند استیضاح و برخورد با روحانی را پیگیری می‌کنند در واقع لبه تیز شمشیر اصولگرایی را به طرف رییس جمهوری که اکنون در سیبل حملات مردم معترض قرار دارد، نشانه گرفته‌اند تا بگویند ما نیز مثل شما از شرایط به وجود آمده ناراضی هستیم،  اما مردم بهتر می‌دانند کسانی که برجام را به شکست منتهی کردند و سبب‌ساز تحریم‌های ظالمانه شدند، چه کسانی هستند.
او همچنین تصریح می‌کند: مردم می‌دانند ضعف‌ها و مشکلات فعلی کشور، فقط از عملکرد ضعیف دولت روحانی نیست و این مشکلات برآیند مقاطع و دولت‌های مختلف است که اتفاقا اصولگرایان در اکثر این مقاطع قوای کشور از جمله مجلس و دولت را در دست داشته‌اند.

سعید الهی

پنجشنبه 26 تير 1399
06:58:46