نمره ناپلئونی

ورزش قزوین درسالی که گذشت
نمره ناپلئونی

در روزهای منتهی به پایان سال و فرارسیدن سال نو، برآن شدیم تا رویدادهای مهم ورزش قزوین را در منظر مخاطبان عزیز قرار دهیم تا داشته‌ها و نداشته‌ها در این حوزه مورد ارزیابی قرار گیرد.


 با نگاهی کلی به وضعیت ورزش قزوین، مشاهده می‌شود با همه ظرفیت‌های مدیریتی، فنی، اجرایی، عمرانی، اماکن ورزشی، باشگاه‌های دولتی و خصوصی و... در سال98 در میادین کشوری و بین‌المللی در بخش میزبانی از مسابقات، می‌توان به حضور تیم‌ها و ورزشکاران استان در رقابت‌های برون مرزی، امتیازی فراتر از نمره ناپلئونی داد. شاید مهمترین اتفاق ورزش استان، کسب سهمیه المپیک2020 ژاپن باشد که درحال حاضر ورزش قزوین برای المپیک 2سهمیه دارد.
 المپیکی‌های قزوین
سال98 به واسطه اینکه سال پیش از بازی‌های مهمی چون المپیک2020 توکیو ژاپن بوده، به سال کسب سهمیه معروف است. درسال جاری تیم‌های مختلف کشور دربخش آقایان و بانوان در مسابقات گزینشی گوناگون برای کسب سهمیه در کشورهای مختلف به میدان رفتند که تا این لحظه سهم ورزش استان درهمه رشته‌ها تنها 2سهمیه بوده ‌است. ورزشکاران استان در رشته‌هایی مانند والیبال، کاراته، فوتبال امیدها، تنیس روی میز و... در ترکیب تیم‌های ملی بودند.
ابتدا در دی ماه، تیم ملی والیبال ایران درآخرین مرحله کسب سهمیه در قاره آسیا در کشور چین به مصاف 7کشور رفت که در بازی فینال با برتری مقابل میزبان، تنها سهمیه باقی مانده آسیا را کسب کرد. در تیم ملی والیبال ایران، محمدرضا موذن، لیبرو والیبال استان و تیم ملی که در 2سال اخیر به واسطه آسیب‌دیدگی مهدی مرندی دیگر ملی‌پوش استان پای ثابت اردوهای تیم ملی در مسابقات گوناگون بوده، در کنار سایر ملی‌پوشان حضور چشم‌گیری برای کسب سهمیه داشت.
بدون شک باید پذیرفت با المپیکی شدن رشته پرمدال کاراته و حضور ورزشکاران این رشته باریشه و قدیمی در اولین المپیک پیش‌روی خود که 2020توکیو ژاپن است، جامعه کاراته بسیار خوشحال می‌شود که سهم مهمی دربازی‌های تابستان دارد. در مسابقات کسب سهمیه و یا همان کاراته‌وان که 3مرحله در کشورهای فرانسه، شیلی و اتریش برگزار گردید، بهمن عسگری کاراته‌کای وزن مثبت 75کیلوگرم استان موفق شد با کسب مدال‌های طلای این دوره از رقابت‌ها، به شایستگی سهمیه را کسب کند؛ البته در لیگ کاراته‌وان، ملی‌پوشان دیگر استان مانند آسیابری و میرزایی نیز در ترکیب تیم ملی بودند که تنها بهمن عسگری توانست المپیکی شود و خود را به عنوان یک رقیب جدی برای کسب مدال طلا مطرح کند.
 کاسپین، لوک خوش شناس!
هرسال دریغ از پارسال. این تنها نکته‌ای می‌تواند باشد که برای باشگاهی مانند «کاسپین» که 8سال می‌شود با انواع بودجه‌های کم یا زیاد دولتی وخصوصی، مدیران بومی، کادرفنی‌ بومی وغیربومی، بازیکنان بومی وغیربومی و... در لیگ دسته دوم به میدان رفته‌است و حاصلش چه بوده، واقعا مشخص نیست؟! اینکه دراین 8سال بازیکنان بومی زیادی کشف و شناسایی و به تیم بزرگسالان و یا تیم‌های دیگر رفته‌اند، کارخوبی است؛ اما سوال مهم همواره این بوده که چرا تیم دیر شکل می‌گیرد؟ چرا بودجه نیست؟ چرا تیم در نتیجه‌گیری با مشکل روبه‌رو است و همواره در جدول رده‌بندی زنگ تفریح سایر تیم‌هاست؟ اینکه چه زمانی قرار است برای جامعه فوتبال مدعی صعود باشیم؟
اکنون کاسپین به لطف تصمیمات سازمان لیگ تحت هرشرایطی در لیگ می‌ماند و سقوط به لیگ3 تهدیدش نمی‌کند! و بخت به او رو کرده و لوک خوش‌شانس است؛ اما قصه کاسپین دررده سنی امیدها نیز چندان قابل دفاع نبوده و اینکه این تیم هم در لیگ یک امیدها طبق آیین‌نامه‌ها ابقا می‌شود و یا سقوط می‌کند، هنوز روشن نیست!
 والیبال موفق؛ فوتسال ناموفق
با رویکرد مثبت شورای پنجم قزوین درخصوص ورزش و تاسیس باشگاه شورا و شهرداری و تخصیص بودجه قابل توجهی درحدود 3میلیارد و700میلیون تومان برای ورزش درسال98، این باشگاه در رشته‌های توپی و سالنی وارد میدان رقابت شد. این باشگاه در 2سال اخیر در رشته‌هایی مانند والیبال و بسکتبال مردان و زنان و فوتسال مردان وارد لیگ‌ها شد که در برخی رشته‌ها موفق و در برخی رشته‌ها ناکام بودند. درسال جاری باشگاه شورا و شهرداری در رشته بسکتبال مردان برای اولین بار در بین 14تیم در جایگاه دوازدهم ایستاد. این تیم تا نیم فصل با امید حمیدی و سپس با پویا تاجیک به میدان رفت که تنها حُسن نتیجه‌گیری بسکتبال شهرداری، عدم نتیجه‌گیری تیم‌های سیزدهم و چهاردهم در لیگ سال98 بود که باعث بقای این تیم شد.
باید تصمیم‌گیران و یا اتاق فکر باشگاه شهرداری بپذیرند که همه تفکرات درخصوص رشته فوتسال و رفت وآمدهای فراوان و دست‌های پشت پرده که سبب بسته‌شدن تیم درسال97و98 گردید باعث این شد، تیمی که قرار بود با کادرفنی بومی و بازیکنان باتجربه و مدعی استان به لیگ برتر برسد، به لیگ دسته2 سقوط کند و این نتیجه‌گیری می‌تواند درحد فاجعه نیز باشد.
سایر تیم‌های باشگاه شهرداری درسال جاری در رشته‌هایی مانند والیبال، بسکتبال و... به میدان رفتند که در بسکتبال زنان، تیم تحت هدایت خانم نایبی، بعد از دوسال کار با یک تیم بومی و داشتن چند بازیکن غیربومی توانست به لیگ برترصعود کند. تیم والیبال زنان در لیگ برتر و تیم مردان در مرحله پلی‌اف درگیر مسابقات پیش‌رو هستند.
برآورده شدن آرزوی دیرینه
پس از دودهه میزبانی مسابقات بزرگ بین‌المللی بزرگسالان در شهر الوند در دهه70 و مسابقات روزجهانی کودک در اوایل دهه80؛ رقابت‌های بین‌المللی روزجهانی کودک درسال2019 میلادی به میزبانی استان قزوین و با همکاری هیات کشتی استان، اداره کل ورزش و جوانان و شهرداری الوند، طی3روز، در آذرماه در سالن یادگار امام الوند با حضور کشتی‌گیران 5کشورخارجی در دو رشته آزاد و فرنگی برگزار شد.

اسماعیل حسینی

يكشنبه 25 اسفند 1398
09:25:58