کارزار انتخابات از دریچه نگاه احزاب

دو فعال سیاسی استان حاشیه و متن انتخابات را تحلیل می‌کنند
کارزار انتخابات از دریچه نگاه احزاب

انتخابات همواره در سال‌های پس از پیروزی انقلاب در کشور با چالش‌های متعددی روبه رو بوده‌است؛ اما آنچه که این روزها و در دوران رقابت‌های انتخاباتی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شاهد آن هستیم، علاوه بر موضوع رد صلاحیت‌ها و نظارت استصوابی شورای نگهبان که حداقل از مجلس سوم به بعد شاهد طرح آن در فضای سیاسی کشور و بگومگوهای چپ و راست در این خصوص بوده‌ایم، ظهور و بروز نوعی بی‌تفاوتی نسبت به «انتخابات» در میان مردم بوده و این مساله باعث تحلیل‌ها و برآوردهایی درباره کاهش مشارکت رأی دهندگان در این دوره شده است.یک فعال سیاسی اصولگرا در این باره معتقد است: تا قبل از شهادت سردار سلیمانی توسط حمله آمریکا، وضعیت کشور نه تنها از نظر عملکرد اقتصادی و اجتماعی دولت یازدهم و دوازدهم، مناسب نبود، بلکه مردم سرخورده و دلخور بودند و باعث شد تا اعتراضات آبان ماه رقم بخورد و این نگرانی وجود داشت که مردم نسبت به انتخابات مجلس روی خوش نشان ندهند، اما شهادت سردار سلیمانی و تشییع جنازه ایشان همه معادلات را به هم زد.

شهادت سردار، معادلات را بر هم زد
محمد حسین شفیعی‌ها با بیان اینکه پس از شهادت سردار سلیمانی نگاه مردم تغییر کرد، در گفت‌وگو با ایرنا می‌افزاید: مردم دریافتند که در حقیقت نظام اسلامی و درستی این مسیر تردیدی وجود ندارد و مشکل از کارگزارانی است که مسئولیت‌ها را برعهده می‌گیرند. به هرحال واقعیت این است که اگرچه از دست دادن این سردار بزرگ برای ما بسیار دردناک بود، اما این موضوع باعث شد تا حتی نقشه‌ مخالفان نظام در جریان اعتراضات آبان ماه خنثی شود.
وی در ادامه با اشاره به موضوع تایید یا رد صلاحیت داوطلبان مجلس یازدهم اضافه می‌کند: فرهنگ سیاسی خاصی در جامعه وجود دارد که در هر دوره از انتخابات تایید و رد صلاحیت‌ها به عنوان یک حربه و ابزار اساسی برای اظهار ناامیدی نسبت به انتخابات به کار گرفته می‌شود، کافی است که سوابق گروه‌های سیاسی را در ادوار مختلف بررسی کرده و این سناریوی قدیمی را بررسی کنیم.
دبیر حزب موتلفه اسلامی قزوین به اجلاس اخیر استانداران و فرمانداران کشور و سخنان رییس جمهوری اشاره کرده و ادامه می‌دهد: وقتی در این اجلاس گفته می‌شود من نگران جمهوریت هستم، ای کاش فرد شجاعی در آن میان پیدا می‌شد که بگوید به مردم دروغ نگویید، اگر شما با رای مردم روی کار آمدید چرا اکنون رای مردم را زیر سوال می‌برید؟ شما که از ابتدا در راس مسؤولان نظام و انقلاب بودید، حالا این نگاه را دارید، چرا از اول وارد جریانات سیاسی شدید و سر سفره نظام نشستید و بهره بردید؟ خب از همان ابتدا اپوزیسیون می‌شدید و جمهوریت را کذب عنوان می‌کردید!
شفیعی‌ها یادآور می‌شود: اقداماتی از این دست همانند مغازه دو نبش است، این ‌ها نشان می‌دهدکه دغدغه ما رفع نگرانی‌های مردم نیست و فقط به دنبال رفع نگرانی خودمان هستیم، بهترین راه هم این است که و بگوییم نمی‌گذارند!
وی همچنین با بیان اینکه موضوع رد یا تایید صلاحیت داوطلبان همیشه وجود داشته و باید با آمار و عدد صحبت کرد، خاطرنشان می‌کند: چرا با مردم صریح و صادق نیستیم؟ چرا به مردم آدرس غلط می‌دهیم تا نان خودمان را از تنور بیرون بکشیم؟ اگر خطایی وجود دارد باید جلوی آن را بگیریم، اما امروز بعد از ۴۰سال که از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد، بازی کردن با سرنوشت مردم دیگر کافی است.

عدالت، پیش نیاز انتخابات پر شور
به رغم دیدگاه دبیر حزب موتلفه در قزوین، یک عضو شورای اصلاح طلبان استان اما بر این باور است که حضور مردم در پای صندوق‌های رای متاثر از شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور در زمان برگزاری انتخابات است و نشاط و رونق در این محورها می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.
فرهاد درویشی می‌گوید: معمولا مردم به نزدیک‌ترین رویداد سیاسی  توجه می کنند که در آن مشارکت کردند، و اینکه تا چه اندازه توانسته‌اند موثر باشند، به عنوان مثال دولتی که روی کار آمده و یا نمایندگانی که به مجلس فرستاده شده آیا توانسته است به خواست و مطالبات آنها تحقق بخشد یا خیر که این عوامل می‌تواند در فرآیندهای سیاسی بعدی تاثیرگذار باشد.
وی می‌افزاید: برای برخی‌ها جای سوال است که چرا اصلاح طلبان منتقد تایید و رد صلاحیت‌ها هستند و باز هم در انتخابات حضور دارند، چون این افراد به خاطر صداقت و تعلق خاطر به جامعه می‌خواهند با وجود همه ناملایمتی‌ها و بی‌عدالتی ها در سرنوشت آینده خودشان سهیم باشند و با رای سلبی  و جلوگیری از تضییح حقوق خود، اجازه ندهند تندروها به میدان بیایند.
این مدرس دانشگاه در واکنش به اظهارات انتقادی نسبت به دیدگاه رییس جمهوری، تاکید می‌کند: نگرانی رییس جمهوری به یک موضوع، کار را به جایی رسانده که به راحتی در تریبون‌های نماز جمعه  و محافل به دروغگویی متهم می‌شود، وقتی اظهارات رییس جمهوری این واکنش‌ها را دربر داشته باشد، از دیگران چه انتظار می‌رود؟ مابقی جریانات سیاسی که به هیچ نهاد قدرتمندی متصل نیستند، چگونه می‌توانند اظهار نظر کرده و از پس این هجمه‌ها خارج شوند؟
درویشی با اشاره به موضوع رد صلاحیت‌ها، اضافه می‌کند: شواهد نشان می‌دهد که حدود ۸۰درصد کسانی که خود را اصولگرا می‌دانستند، در مرحله صلاحیت‌ها تایید شدند، اما در مقابل ۱۰درصد کسانی که خود را اصلاح‌طلب معرفی می‌کردند و ۵درصد کسانی که مستقل و اعتدالی بودند توانستند با موفقیت از مرحله صلاحیت‌ها عبور کنند.
وی تصریح می‌کند: همه باید پیگیر حضور گسترده و موثرتر مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی باشیم، باید موانع فردی و ساختاری را اصلاح کنیم، مردم باید در درونشان انگیزه ایجاد شود که اگر بخواهند، می‌توانند سرنوشت خودشان را تغییر دهند و لازم است که در این بزنگاه‌ها مشارکت کنند.
این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین خاطرنشان می‌کند: انتخابات همانند مسابقه ورزش است و اگر می‌خواهیم یک مسابقه پرشور و با حرارت داشته باشیم، باید شرکت کنندگان در آن از یک عدالت مساوی برخوردار باشند و اینطور نباشد که یک طرف تیمی با پول و بازیگران قوی وجود باشد و دیگری با حداقل‌ها وارد عرصه شود.

سعید الهی

سه شنبه 29 بهمن 1398
10:28:30