مجلس انقلابی و چالش اصولگرایان

رقابت دو تشکل اصولگرا برای تعیین کاندیداهای مجلس یازدهم
مجلس انقلابی و چالش اصولگرایان

«اگر یک مجلس انقلابی داشته باشیم که نمایندگان با روحیه جهادی وارد کار شوند قطعاً مشکلات با روند سریع‌تری حل می‌شود. مردم با دیده تیزبین باید به نمایندگانی رأی دهند که در تراز انقلاب اسلامی، پاک‌دست و متعهد باشند تا زمینه روی کار آمدن دولت انقلابی مهیا شود.»این سخنان بخشی از اظهارات حجت‌الاسلام علی سعیدی رییس دفتر عقیدتی سیاسی ستاد فرماندهی کل قوا در آیین روز سیزدهم آبان در قزوین است؛ سخنانی که بیش از یک اظهار نظر سیاسی، راهبرد اصولگرایان برای فتح مجلس یازدهم و سپس دستیابی به ساختمان پاستور در انتخابات سال1400 ریاست جمهوری را آشکار می‌کند.

رقابت در اردوگاه اصواگرایان
تحرکات اصولگریان در یک سال گذشته دقیقا بر این راهبرد استوار بوده است. این راهبرد کسب اکثریت مجلس یازدهم را نخستین گام خود در دو انتخابات پیش‌رو می‌داند. اصولگرایان بر این باورند که اصلاح‌طلبان با دفاع از حسن روحانی، آرای خود را در میان افکار عمومی از دست داده‌اند و آنان قادر خواهند بود با موج سواری بر مشکلات فزاینده اقتصادی ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه مردم ایران و مقصر جلوه دادن دولت در ایجاد شرایط کنونی، آرای لازم را برای کسب اکثریت مجلس یازدهم از آن ِخود کنند. شاید از همین روست که توپخانه بخشی از اصولگرایان تندرو در این مدت، به صورت مستمر دولت و اصلاح طلبان را هدف گرفته است.
باور قطعی اصولگرایان به پیروزی، بیش از آنکه به اتحاد بین آنها در انتخابات مجلس یازدهم بینجامد، سبب ایجاد شکاف در بین طیف‌های مخالف این جریان سیاسی شده است. در میانه مهرماه امسال تشکل موسوم به «ائتلاف بزرگ پیروان ولایت قزوین» که خود را برآمده از هفده تشکل رسمی اصولگرا می‌داند و پیش از این سید مرتضی حسینی را از لیست کاندیداهای خود حذف کرده بود، در سومین مرحله بررسی داوطلبان نمایندگی مجلس در حوزه انتخابیه قزوین، البرز و آبیک، 3چهره اصولگرای، فاطمه محمدبیگی، میثم پیله‌فروش و لطف‌اله سیاهکالی مرادی را از میان پنج گزینه برای راهیابی به مرحله نهایی و تعیین دو کاندیدای قطعی خود برگزید.
این در حالی بود که «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب استان»، تشکُل نوظهور دیگرِ اصولگرا نیز اسامی چهار کاندیدای منتخب خود را بدین منظور اعلام کرد. در میان کاندیداهای این شورا، فاطمه محمدبیگی، میثم پیله‌فروش و لطف‌اله سیاهکالی مرادی با لیست ائتلاف پیروان ولایت مشترک هستند، اما نام سید مرتضی حسینی نیز دیده می‌شد.
دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب استان درباره سازوکار چگونگی ورود این شورا در انتخابات مجلس می‌گوید: در مرحله نخست، پس از بررسی‌های لازم بر کاندیدهای احتمالی انتخابات مجلس شورای اسلامی در نهایت به 11نفر رسیدیم که می‌توانستند در چارچوب این شورا قرار بگیرند.
رضا سبحانی‌فر با اشاره به اینکه در همان روزهای نخست یکی از این کاندیدهای احتمالی انصراف داد، می‌افزاید: در مرحله بعدی در مجموع حوزه انتخابی قزوین، البرز و آبیک 10نفر باقی ماندند که در سه جلسه مستمر و فشرده مورد بررسی قرار گرفتند و در نهایت این شورا به 6نفر رسید.

 دو ائتلاف؛ دو لیست انتخاباتی!
وی با بیان اینکه، مرحله بعدی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برای مشخص شدن کاندیدهای انتخابات مجلس یازدهم در این حوزه انتخابیه، برگزاری مجمع سه گانه در قزوین، البرز و آبیک بود، اضافه می‌کند: در این مجمع نیروهای انقلابی، نخبگان و افراد تاثیرگذار این سه شهر که همگی آنها توسط هیات‌های موسس این شورا انتخاب شده‌ بودند، از 6نفر باقی مانده، سید مرتضی حسینی، فاطمه محمد بیگی، میثم پیله فروش و لطف اله سیاهکلی را برگزیده و این افراد به مرحله بعدی راه پیدا کردند.
این فعال سیاسی تصریح می‌کند: در نهایت براساس نظرسنجی‌های عمومی که از سطح جامعه گرفته می‌شود از میان این چهار نفر، 2نفر به عنوان کاندیدای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب انتخاب خواهند شد.
سبحانی‌فر درباره تضمین این کاندیداها برای شرکت نکردن در انتخابات در صورت عدم انتخاب توسط شورای اتئلاف نیروهای انقلاب یادآور می‌شود: یکی از شروط مهم در قرار گرفتن نام این افراد در لیست کاندیداهای احتمالی انتخاب مجلس این بوده که آنها به صورت کتبی و شفاهی تعهد داده‌اند که به رای و نظر نهایی شورا تمکین کنند.
وی همچنین با خوش‌بینی نسبت به وحدت کاندیداهای انقلابی در رقابت‌های انتخاباتی مجلس یازدهم، ابراز امیدواری می‌کند که دو کاندیدای این شورا با کسب اکثریت آرا به عنوان نمایندگان مردم قزوین، البرز و آبیک به مجلس شورای اسلامی راه یابند.
این اظهارات در حالی است که با توجه به شعار جوان‌گرایی اصولگرایان برای آنچه که مجلس انقلابی آینده می‌خوانند؛ پیش‌بینی‌ها گویای آن است که «شورای اتئلاف بزرگ پیروان ولایت» در نهایت به مسعود پیله‌فروش و فاطمه محمدبیگی دو چهره جوان اصولگرا خواهند رسید.
 اما در طیف اصولگرای مقابل، بنظر می‌رسد سید مرتضی حسینی و لطف‌اله سیاهکالی مرادی خروجی نهایی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در استان باشند. این احتمال در صورت وقوع، اقبال اصولگرایان را برای دستیابی به کرسی‌های نمایندگی استان در مجلس آینده با دشواری جدی روبرو خواهد کرد. اتفاقی که در انتخابات مجلس دهم نیز در قزوین روی داد و حضور اصولگرایان با چندین کاندیدا سبب شکست بی‌سابقه آنها در این حوزه انتخابیه شد.

سعید الهی

يكشنبه 3 آذر 1398
09:11:42