از سکوت اصلاح‌طلبان تا راهبرد اصولگرایان

انتخابات مجلس یازدهم و آنچه در سپهر سیاسی استان می‌گذرد
از سکوت اصلاح‌طلبان تا راهبرد اصولگرایان

نه شور انتخاباتی چندانی وجود دارد و نه التهاب خاصی در سپهر سیاسی استان! این را می‌شود از حال و احوال سیاسی این روزهای قزوین آن هم در آستانه انتخابات مجلس یازدهم فهمید. برون داد افکارسنجی‌های غیر رسمی می‌گوید هنوز درصد قابل توجهی از شهروندان برای حضور در پای صندوق‌های رای مُردد هستند؛ این تردید را می‌شود در گلایه‌های آنان از حال و روز معیشتی و اقتصادی‌شان فهمید.


آنان از تورم افسارگسیخته، گرانی، موج بیکاری و... می‌گویند و از اینکه، با این وضعیت، آمدن و نیامدن آنها پای صندوق آرا، چیزی را عوض نمی‌کند!
برخی صاحب‌نظران بر این باورند که تقویت ارزش پول ملی، کاهش التهاب قیمت‌ها در بازار، مهار نسبی تورم، بهبود معیشت عمومی و اشتغال و... در کنار مبارزه با فساد، رانت‌خواری، دزدی، اختلاس و... می‌تواند ورق را برگرداند و از حجم تردیدها برای حضور در انتخابات بکاهد و بر شمار مشارکت‌کنندگان در این آزمون حساس سیاسی بیفزاید.
اما در این میان، اصولگرایان باور دیگری دارند. آنها معتقدند می‌توان با تغییر شرایط نه تنها مشارکت بالای عمومی در انتخابات مجلس یازدهم را سبب شد که با روی کار آوردن یک دولت جوان انقلابی، کشور را به ریل اصلی انقلاب بازگرداند. راهبرد تازه اصولگرایان شباهت نزدیکی با شعارهای انتخاباتی سال‌های نه چندان گذشته آنان که به برآمدن دولت احمدی‌نژاد با شعار «دولت کارآمد و عدالت گستر» منتهی شد؛ دارد. گرچه اصولگرایان پیروزی در مجلس یازدهم را دروازه فائق آمدن در انتخابات ریاست جمهوری 1400می‌دانند و شاید از همین روست که از یک سال قبل تمام هم و غم خود را صرف انتخابات مجلس یازدهم کرده‌اند.
اصلاح طلبان؛ سکوت سیاسی!
هر چقدر اصولگرایان هر روز بر تلاش پیدا و نهان خود برای به دست گرفتن چهار کرسی استان در مجلس آینده می‌افزایند، اصلاح‌طلبان با اتخاذ «سیاست سکوت» به «سکوت سیاسی» دست زده‌اند! نه از اردوگاه آنان دودی از اتفاق و همدلی بلند می‌شود و نه اختلافات داخلی آنان-که در یکی دو ماه اخیر در شورای شهر، یکی از اعضای فراکسیون امید را به پیوستن به جناح اقلیت واداشته-، مجالی به این جناح سیاسی برای اتخاذ راهبردی دقیق به منظور حضور برنامه‌ریزی شده در انتخابات پیش رو داده است.
اصلاح‌طلبان در استان برای حضور فعالانه در عرصه انتخابات با سه چالش عمده روبرو هستند؛ رد صلاحیت احتمالی کاندیداهای آنان توسط شورای نگهبان، اختلافات داخلی بین طیف‌های مختلف اصلاح‌طلب و در نتیجه دشواری کم‌سابقه توافق در تعیین کاندیداهایی مورد قبول دو طیف عمده این جناح حداقل در حوزه انتخابیه قزوین و همچنین کاهش احتمالی مشارکت‌کنندگان در انتخابات که دورنمای راهیابی دوباره اصلاح طلبان یا کاندیداهای مورد حمایت آنان را به مجلس تیره ساخته است.
اما، یک چهره اصلاح‌طلب در قزوین که اخیرا سکوت سیاسی خود را شکسته است، احتمال مشارکت پایین مردم در انتخابات را نفی کرده و با تاکید بر اینکه، «برخی اذعان می‌کنند که مردم در انتخابات شرکت نمی‌کنند؛ باید گفت این ارزیابی، اشتباه است»، گفته است: «همین آقایانی که این موضوع را مطرح می‌کنند شناسنامه خود را ممهور به مُهر انتخابات می‌کنند؛ حتی دانشجویانی که احتمال دارد مخالف باشند در انتخابات شرکت می‌کنند.»
حجت‌الاسلام سید ناصر قوامی افزوده است: «از هم‌اکنون می‌دانم که در انتخابات امسال مجلس چه اتفاقی خواهد افتاد؛ احزاب اگر مستقل و فعال هستند باید استقلال خود را حفظ کنند و اجازه ندهند از بالا برای آنها دستور بیاید که چه کسانی را برای فرستادن به مجلس، انتخاب کنند و برای آنها تعیین تکلیف شود.»
وی با اشاره به راهیابی کاندیداهای لیست امید به مجلس دهم اضافه کرده است: «زمانی که شورای نگهبان کاندیداهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس را حذف می‌کند، سرمایه اصلاح‌طلبان را پای 140نفری می‌ریزند که حتی حاضر نمی‌شوند فراکسیون اصلاح‌طلبی تشکیل دهند و از تشکیل این فراکسیون عارشان می‌آید.»
نماینده مردم قزوین در مجلس ششم با تاکید بر اینکه، این تعداد نماینده مجلس، آبروی اصلاح‌طلبان هستند که انتخاب شده‌اند و مردم هم به ما اصلاح‌طلبان اعتماد کرده‌اند، ادامه داده است: «اصلاح‌طلب کم داریم و از اصلاح‌طلبان اصیل می‌توان به تاج‌زاده اشاره کرد و باید مانند ایشان باشیم؛ این در حالی است که برخی منفعت‌طلب هستند و قصدشان ورود به استانداری، فرمانداری و بخشداری و... است.»
اصولگرایان؛ راهبرد فعال برای پیروزی
در سکوت و اختلاف اصلاح‌طلبان که این روزها شماری از مخالفان سیاسی آنان نیز می‌کوشند بر تنور تفرقه بین فعالان این جناح سیاسی بدمند، اصولگرایان در حال گزینش کاندیداهای اصلح بین بیش از 10نامزد به میدان آمده خود در حوزه انتخابیه قزوین، البرز و آبیک هستند.
از پیش معلوم است که رجب رحمانی و روح‌اله عباسپور دو کاندیدای حوزه‌های انتخابیه تاکستان و بویین زهرا و آوج، کاندیدای قطعی اصولگرایان در انتخابات پیش روی مجلس یازدهم هستند؛ کاندیدهایی که با وجود شعار «جوان گرایی» این جناح سیاسی، در زمره میانسالان و پا به سن گذشتگان محسوب می‌شوند، اما در قزوین آنگونه که دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب استان گفته، جوان‌گرایی سرلوحه ‌کار آنان قرار گرفته است.
گرچه برخی از اصولگرایان از هم‌اکنون از قطعی شدن کاندیداهای اصواگرا در حوزه انتخابیه قزوین خبر می‌دهند، رضا سبحانی‌فرد اما به «صبح قزوین» گفته است: «علی‌رغم امکان دلبستگی هر کدام از اعضا به کاندیدایی خاص، اما متعهد شده‌ایم که خروجی شورا هر چه بود به آن تمکین کنیم؛ لذا مباحث مطرح شده مبنی بر از پیش مشخص بودن گزینه نهایی برای شرکت در انتخابات، تهمت و دروغ محض است.»
وی با بیان اینکه، انتظار ما از این افراد توجه به نکات اخلاقی و دینی است؛ که براساس آموزه‌های دینی ملزم به رعایت اصول تعریف شده هستند، افزوده است: «علاوه بر این از کاندیداها دعوت و شرایط برای آنها بازگو شد که باید به صورت مکتوب و در جمع تعهدنامه‌ای امضا کنند و بر اساس آن کاندیداها به ما وکالت می‌دهند در صورتی که به خروجی سازوکار تمکین نکردند اسامی آنها را اطلاع‌رسانی و عمومی کنیم.»
این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داده است: «گاهی برخی قصد انتقاد یا پیشنهاد و ارائه نقطه‌نظر برای اصلاح امور ندارند؛ بلکه قصد وحدت‌شکنی و اختلاف‌افکنی دارند که در این صورت با حذف این افراد، اجازه وحدت‌شکنی و اختلاف افکنی به کسی نخواهیم داد و در این زمینه با احدی تعارف نداریم.»
سبحانی‌فرد همچنین تاکید کرده است: «برخی اینطور بیان می‌کنند که گزینه‌ نهایی برای حضور در انتخابات از پیش تعیین شده و این موضوع مهندسی و از قبل بسته شده است؛ در حالی که با قاطعیت اعلام می‌کنیم که ما به هیچ کاندیدایی قول ندادیم.»
به نظر می‌رسد تعدد کاندیداهای احتمالی اصولگرایان آن هم از طیف‌های مختلف این جناح سیاسی از تندروهای جبهه پایداری تا سنت‌گرایان محافظه‌کار حزب موتلفه اسلامی، تنها مشکل آنان در انتخابات مجلس یازدهم در استان نیست. اصولگرایان در دو حوزه انتخابیه تاکستان و بویین زهرا و آوج، چهره‌های جوان و ذی‌نفوذی برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی آن هم جایگزین رحمانی و عباسپور در اختیار ندارند و حذف این دو به بهانه «حضور جوانان در عرصه انتخابات» عملا برای آنان غیرممکن شده است.

مهدی رضایی

يكشنبه 24 شهريور 1398
06:43:53