انسجام در افتراق

با انتخاب رابط استانی، تحرکات انتخاباتی اصلاح‌طلبان آغاز می شود
انسجام در افتراق

با نزدیک شدن به انتخابات مجلس،  زمزمه‌هایی از شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان در خصوص انتخاب رابط استانی شورای اصلاحات به گوش می‌رسد که تلاش در جهت ایجاد وفاق و انسجام میان اصلاح‌طلبان و حضور جدی و گسترده مردم در انتخابات آینده دارند؛ انتخاباتی که در مورد نحوه حضور آن در بین این جریان اختلاف نظر وجود دارد.هرچند رسانه‌ها از انتخاب 31 رابط استانی شورای عالی اصلاح‌طلبان خبر می‌دهند و در این بین، نام محسن بهشتی‌سرشت مطرح است؛ اما بررسی‌های فروردین امروز  نشان می‌دهد که هنوز این عنوان دست کم در قزوین نهایی نشده‌است.

در این رابطه، یوسف کرمی، دبیر حزب اتحاد ملت استان قزوین و یکی از گزینه‌های احتمالی رابط استانی شورای اصلاحات در مورد نحوه انتخاب رابط شورای اصلاحات به «فروردین امروز» می‌گوید: شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در مرکز دارای کارگروه استان‌ها است. این کارگروه به قصد ایجاد شرایط لازم برای حداکثرسازی مشارکت اصلاح طلبان استان‌ها در مقیاس ملی و بهره‌گیری تام از ظرفیت‌های استان‌ها با هماهنگی و توافق بزرگان معتمد و شورای اصلاح‌طلبان هراستان افرادی را به عنوان رابط مشخص کرده تا بتوانند این اتصال و ارتباط را به نحو مطلوب مدیریت کنند.

او در ادامه توضیح می­دهد: البته این فرآیند شامل تصمیمات الزام‌آور نبوده، بلکه تنها نظرات مرکز را به استان‌ها منتقل کرده و شورای عالی سیاستگذاری را از شرایط و اقتضائات استان و تصمیمات شورای اصلاح‌طلبان استان مطلع کند تا تصمیمات با هماهنگی بیشتر و پخته‌تر انجام گیرد.

به گفته دبیر حزب اتحاد ملت، وضعیت اصلاح‌طلبان استان قزوین هم مانند سایر استان‌های کشور با افت و خیزهای مواجه است؛ اما در کل اصلاحات در قزوین نسبت به سایر نقاط کشور وضعیت بهتری دارد.

این فعال اصلاح‌طلب تصریح می‌کند: دوستان اصلاح‌طلب باید با هوشیاری بیشتر ضمن قدر دانستن از مولفه‌های موثر در حفظ و تقویت آن‌ها بیش از پیش کوشا باشند.

کرمی، در بخش دیگری از صحبت‌هایش در مورد انتقاداتی که امروز در جامعه نسبت به  این عضو شورای اصلاح‌طلبان می‌گوید: اصلاح‌طلبان واقعی در همه حوزه‌ها با محدودیت‌ها و محذوریت‌های  بسیار سنگینی مواجه هستند و هرگز اجازه حضور موثر در موقعیت‌های مهم را نمی‌یابند و اگر هم که فرصتی فراهم می‌شود و مسئولیتی  را برعهده می‌گیرند، اختیار لازم از آن‌ها دریغ می‌گردد.

کرمی بر این اعتقاد است اصلاح‌طلبان به معنای واقعی آن مجال لازم و کافی را پیدا نکردند تا بتوانند آن نقش ترمیمی و تکمیلی خود را در حوزه‌های مورد نظر ایفا کنند، در نتیجه مردم در غبار تبلیغات سنگین مخالفان اصلاحات عملکرد هرمسئول به ظاهر اصلاح‌طلب و یا منتسب به اصلاح‌طلبان را به حساب اصلاحات گذاشته تا واقعیت‌ها در این ملغمه بی‌انصافی و بی‌اطلاعی‌ها به فراموشی سپرده‌شود.

او در ادامه توضیح می‌دهد: حضور آگاهانه مردم در چند انتخابات نشان داده که نقد مردم جدا از نقدهای مغرضانه دشمنان اصلاحات همیشه از سر اخلاص و انصاف بوده‌است، نه آنچه که مخالفان سعی دارند در بوق و کرنا کنند.

دبیر حزب اتحاد و ملت در خصوص ریزش بدنه اصلاحات بعد از دی ماه ۹۶ می‌گوید: هر امر اصلاحی اصولا به یک حوزه مشخصی تعلق دارد و نمی‌تواند مستقل و منتزع از آن حوزه مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

کرمی بر این باور است اصلاح طلبی را باید از نظر شکلی و ماهوی منتظم و متکی و متعلق به نظام جمهوری اسلامی دانست.آن‌هایی که به استقلال اصلاحات و تقابل آن با نظام می‌اندیشند، یقینا تعریف دقیقی از اصلاحات ندارند.

او ادامه می­دهد: درحالی‌که از این منظر حتی اصول و مبانی اصلاح طلبی با توجه به شرایط متفاوت و متغیر جامعه می‌تواند اقتضای نسبی پیدا کند. نگاه استقلالی به اصلاحات نیز از خطاهای رایجی است که باید در اصلاح آن کوشید.

این فعال سیاسی تاکید می‌کند: ریزش مردمی بدنه اصلاحات پیام خوبی برای مدافعان واقعی نظام اعم از اصلاح طلب و غیراصلاح طلب نیست، پس باید از هرگونه رفتاری که مردم را از نظام دور می‌کند به جد پرهیز کرد و شرایط بهتری را در ترمیم این شکاف فراهم ساخت.

کرمی، در خصوص افراد فرصت‌طلبی که وارد جمع اصلاح طلبان شده‌اند، می‌گوید: حضور افراد و ایفای نقش در یک جمع همیشه متناسب با توانمندی‌های افراد صورت می‌پذیرد، این تفاوت در توانمندی‌ها نباید مایه نعمت برای بعضی و موجب نغمت عده دیگر شود.

این فعال سیاسی تأکید می­کند اگر این توانمندی‌ها در جامعه به عنوان یک حق مسلم برای افراد به رسمیت شناخته شود حتما بسیاری از نابسامانی‌ها بسامان می‌شود؛ چون بسیاری از رانت‌ها در سایه نادیده گرفتن این تفاوت‌ها مجال بروز می‌یابند. 

کرمی در خصوص سخن رئیس دولت اصلاحات که گفته بود مردم دیگر با دعوت ما هم پای صندوق رای نخواهند رفت، عنوان می‌کند: این سخن ایشان بدین معناست که اگر به بعضی از ضرورت‌های اصلاحی در جامعه آن سرعت و کیفیت‌های لازم داده نشود، دیگر تاثیرات بطئی انتخابات، آن هم از جنس انتخابات گذشته دیگر پاسخگوی نیازهای جامعه نخواهد بود، اگردر انتخابات نفعی وسیع‌تر از گذشته برای مردم گنجانده نشود، بدیهی است که مردم دلیلی برای حضور ندارند.

کرمی با اشاره به انتخابات آینده معتقد است انتخابات فی نفسه دارای ارزش و اهمیت نیست؛ بلکه اهمیت آن در میزان اثرگذاری است.

به گفته او، مشکلاتی که امروز جامعه را احاطه کرده در حدی عمیق و وسیع‌اند که این مشکلات تنها با حضور جدی و گسترده مردم می‌توان برطرف کرد.

 به گفته دبیر حزب اتحاد ملت، تنها راه حضور جدی مردم در این عرصه مهم و سرنوشت‌ساز انتخابات است؛ اما در این بین، مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات لازم است؛ اما کافی نیست، در شرایط فعلی، جامعه به یک انتخابات واقعی نیازمند است، انتخابات واقعی هم تنها با خواست واقعی و مشارکت همه ارکان موثر و دخیل در آن ممکن می‌شود.

·        وحدت نیروهای مردم گرا ومیهن دوست

محسن بهشتی سرشت،عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی رابطین استانی شورای اصلاحات در خصوص اصلاحات و انتخابات آینده مجلس به «فروردین امروز» می‌گوید: اصلاحات فی نفسه خواسته همه بشریت است و کسی نمی‌تواند انکار کند و حق طبیعی انسان‌هاست. انسان عاقل درطول تاریخ تلاش کرده رو به جلو حرکت کند و موتور محرک این پدیده انگیزه اصلاحات است.

او در ادامه توضیح می­دهد: ممکن است اشکالات درحاملان اجرایی اصلاحات باشد ویا درساختارها که آن‌هم باید مشمول اصلاحات گردد؛ البته شروع اصلاحات از فکر واندیشه وحوزه فرهنگی آغاز می شود؛ حتی اگر سال‌ها به درازا بی‌انجامد.

این دانشیار دانشگاه بین‌المللی امام خمینی درمورد انتخابات بر این اعتقاد است: باید شرایط و زمینه‌ها به گونه‌ای فراهم شود که آحاد ملت احساس کنند که رای شان منشا اثر ومفید واقع می‌شود و در نهایت مجلسی شکل می‌گیرد که نمایندگانش واقعا انگیزه خدمت و حل مشکلات اساسی مملکت را دارند.

بهشتی سرشت تصریح می­کند: ارکان حکومت به خصوص نهادهای نظارتی، وظیفه سنگینی دارند و باید زمینه‌های استقبال مردم از انتخابات را فراهم سازند.

به گفته این تحلیل‌گر سیاسی، در شرایط کنونی که میهن اسلامی از داخل وخارج تهدید می­شود و یک جنگ تمام عیار اقتصادی تحمیل شده‌است، علاوه بر وحدت همه نیروهای مردم‌گرا و میهن دوست، درگام اول، مبارزه با فساد گسترده، باید با اراده ملی، پیگیری واعتماد مردم به نظام جلب شود.

او در ادامه بیان می‌کند: باید درگام دوم موانع برای حضور کاندیداهای نخبه، کارآمد و دلسوز کشور و مردم برطرف شود. این انتخابات آزمون بزرگی است برای همه ارکان نظام به خصوص نهادهای نظارتی وهم مردم درجهت دفع خطرات خارجی وداخلی.

درحالی که شرایط کشور مردم را در بیم و امید قرار داده، آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند دوباره امید را در مشارکت مردم در انتخابات بازگردانند. به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان نیاز به یک انقلاب درونی دارند تا اهداف خود را دست یافتنی‌تر کنند.


مهسا فلاح حسینی

 


يكشنبه 3 شهريور 1398
07:25:18