هزینه میلیاردی برای سایت محمدآباد تبعات محیط زیستی به بارآورده ‌است

بدهکار به زمین؛ طلبکار از پیمانکار
هزینه میلیاردی برای سایت محمدآباد تبعات محیط زیستی به بارآورده ‌است

چندی پیش، محسن حق شناس، عضو شورای شهر قزوین، از وضعیت مدیریت پسماندهای صنعتی در سایت محمدآباد قزوین انتقاد کرده‌بود و با اشاره به انتقال این نوع پسماند خطرناک به قزوین و ایجاد آلودگی‌های ناشی از آن، خواستار توقف این روند شد.در پی انتشار این خبر، رئیس کمیسیون خدمات شهری نیز نسبت به وضعیت فعالیت سایت محمدآباد واکنش نشان داده و اعلام کرده ‌است در صورتی که شرایط سایت محمدآباد به همین منوال پیش برود، تا 2سال آینده بحران محیط‌زیستی در زمینه پسماند، استان را فرا خواهد گرفت.
سیده منیره قوامی در توضیح این مسئله می¬گوید: «امروز سایت محمدآباد در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد و از نظر محیط زیستی با مشکلات بسیاری مواجه است. اگر شرایط به همین منوال پیش برود، تا 2سال آینده با یک بحران محیط زیستی در زمینه پسماند در استان روبه‌رو خواهیم بود. در حال حاضر ۵۰هزار تن کود کمپوست در این سایت وجود دارد که علاوه بر این¬که قابلیت استفاده ندارد، وسعت زیادی را نیز اشغال کرده و امکان توسعه سایت را گرفته است.»
او با اشاره به تعهدات مالی شرکت پیمانکار، اضافه می‌کند: «برای پذیرش زباله باید معادل هر کیلوگرم 20هزار تومان به شرکت پردازش پسماند پرداخت شود. از طرفی سایت محمدآباد از اموال شهرداری محسوب می‌شود و برآورد شده که ماهی ۱۸۰میلیون تومان اجاره بهای این مجموعه است. در نتیجه شرکت یادشده حدود ۵میلیارد تومان به شهرداری بابت اجاره بدهکار است و شهرداری قزوین نیز بابت تخلیه زباله در این سایت مبلغی پرداخت نکرده‌است. در نهایت شهرداری قزوین از این شرکت طلبکار خواهد شد.»
 به گفته رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست «شهرداری قزوین از سال ۸۲ تا۹۰ حدود ۱۴میلیارد تومان در این سایت هزینه کرده‌است. مقرر بود پس از این¬که شهرداری به تعهدات خود عمل کرد؛ زمین این مجموعه به شهرداری واگذار شود. در حال حاضر در این مجموعه از اموال شهرداری استفاده می‌شود که بابت آن هیچگونه اجاره‌ای به شهرداری پرداخت نمی‌شود .شهرداری باید برای تعیین تکلیف این مجموعه اقدام کند؛ زیرا اموال شهرداری قزوین در این مجموعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.»
مجتمع مدیریت پسماند محمدآباد، در 28 کیلومتری شهر قزوین، در زمینی به وسعت 110هکتار احداث شده و قرار بود روند تفکیک پسماند به طور کامل در مقصد، بازیافت و تولید کمپوست و دیگر فرآیندهای مدیریت پسماند در آن اجرا شود؛ اما شواهد حاکی از آن است که چندین فاز این مجتمع هم اکنون با مشکل مواجه است و عملکرد قابل انتظار را ندارد.

چهارشنبه 5 دي 1397
11:05:05