بهارستان نشینان انتظارات را برآورده کردند؟

دادگاه مردم
بهارستان نشینان انتظارات را برآورده کردند؟

 نمایندگان شهرهای مختلف استان در مجلس شورای اسلامی، سومین سال پارلمان نشینی خود را سپری می کنند، و این احتمال می رود که هر چهار نماینده میل آن را داشته باشند که صندلی های سبز رنگ خود را برای دوره 4ساله بعدی حفظ کنند. این در حالی است که ماندن آن ها در مجلس به آرای مردمی بستگی دارد.


مردم طی سه سال گذشته از مجلس دهم، برگزیدگان خود را محک زده اند، و با پیگیری عملکرد فراکسیون ها و کمیسیون های مربوطه، در مورد آینده فعالیت آن ها تصمیم می گیرند. از 4نماینده استان، تنها یک نفر سابقه حضور قبلی در خانه ملت را داشته و سایر نمایندگان، در اولین تجربه نمایندگی، مورد قضاوت مردم قرار گرفتند. حال باید دید فرجام این قضاوت چه بوده و منتخبان آرای عموم، تا چه حد توانسته‌‍‌اند، افکار طیف های حامی خود را نمایندگی کنند؟ اقشار مختلف که در انتخابات پیشین با حمایت از نامزدهای هم فکر خود، به پیروزی آن ها کمک کردند، تا چه اندازه به مطالبات محلی و ملی خود نزدیک شده اند.
فریاد جایگزین عملگرایی
بهروز یاری، دانشجوی اهل قزوین، معتقد است، فریادها به قدر کافی اثرگذار نبوده و جای عملگرایی را گرفته است.
او به فروردین امروز می گوید: «ما از نمایندگان استان، انتظار همگرایی برای جذب منافع برای استان را داشتیم، نه اینکه با وجود سطح بالای تولید و اقتصاد، به سهمی اندک از بودجه ملی برسیم و با برگشت سرمایه و مسکوت ماندن پروژه‌های بزرگ و بیکاری واحدهای صنعتی مواجه شویم.»
جای خالی انسجام
این درحالی است که امید ابراهیمی، فعال دانشجویی، از نبود وحدت در بین نمایندگان به ویژه در فهرست امید انتقاد کرده، و معتقد است، برخی نمایندگان با مواضع نه چندان حساب شده، به این انسجام لطمه زده اند و مواضعی اتخاذ کرده‌اند که با اندیشه‌های اصلاح طلبانه فاصله داشته‌است. اما باید دید نمایندگان علاوه بر رویکرد سیاسی که بر پایه آن به خانه ملت راه یافته اند، تا چه اندازه در حوزه تخصصی خود ثمربخش بوده‌اند؟
کمیسیون اصل90؛ از انتظارات تا واقعیت
 در این بین،داود محمدی، نسبت به 2نماینده دیگر سابقه فعالیت طولانی تری دارد؛ اما نمی‌توان از نظر سیاسی مواضعش را مختص به جناح خاصی دانست. او در دوره نهم و دهم، مردم قزوین، البرز و آبیک را در مجلس نمایندگی کرده، و پس از چند سال فعالیت در کمیسیون اصل90، در دوره اخیر رئیس این کمیسیون شد. محمدی در سال های فعالیتش به ویژه دوره اخیر، به گفته خود تلاش بسیاری برای تحقق بودجه های عمرانی استان داشته و بودجه پروژه هایی از جمله بیمارستان 1000تختخوابی و جاده قزوین-کلاچای را در بحران اقتصادی، محقق کرده است. البته منتقدان محمدی بر این باورند که عملکرد او در کمیسیون متبوعش چندان مانند دیگر حوزه های کاری اش نیست و به عنوان مدافع حقوق عامه، انتظار می رفت تلاش بیشتری کند  تا با همراهی دستگاه قضایی متخلفان و مفسدان را به پای میز محاکمه بکشاند. این در حالی است که محمدی در آخرین مصاحبه خود عنوان کرده است :« تلاشم در کمیسیون اصل نود مقابله با رانت خواری ، ویژه خواری و فساد بوده است.» همچنین یکی از حوزه های خبر ساز «محمدی»، رأی ندادن به طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس بوده است، اما در ادامه طرح این موضوع، کانال اطلاع رسانی او با انتشار اسنادی، این اتهام را تکذیب کرد. رئیس کمیسیون اصل 90در این کمیسیون موضوعاتی چون زمین خواری و واردات خودرو را هم در دستور کار داشته و پرونده هایی را به قوه قضاییه ارسال کرده است.  محمدی در دوره پیشین مدیریت شهری، حامی مسعود نصرتی و همراهانش بود و همین حمایت منجر به قدرت گرفتن بیشتر او در استان هم شده‌بود، اما در دوره اخیر و همزمان با بالاگرفتن انتقادات نسبت به رویکرد صرفاً عمرانی در شهر، این تأثیرگذاری کاهش یافته‌است.
آنچه که از عملکرد حدود 3 ساله محمدی در مجلس دهم به نظر می‌رسد، تمرکز بر اثر گذاری ملی است. او، اگرچه خود را در عرصه سیاسی معتدل و گاهی بی طرف می داند، اما نگاه قومیتی بیشتری در پیگیری مطالبات آنها دارد و سعی می کند وارد منازعات سیاسی نشود .
اصلاح طلبان در کانون نقد
در هفته‌های اخیر و با برگزاری نشست مطبوعاتی رئیس مجمع اصلاح‌طلبان استان و انتشار اخبار یکسویه آن، نگاه ها به سمت سیده حمیده زرآبادی و دیگر نمایندگان اصلاح طلب استان معطوف شد.  سید ناصرقوامی، در این نشست انتظارات را فراتر از عملکرد نمایندگان دانسته بود. البته به لحاظ سیاسی عملکرد زرآبادی در مجلس به مطالبات اقشار اصلاح طلب نزدیک تر بوده و در برخی مواضع نسبت به انتصابات، تأکید بر جوانگرایی، حمایت از نرگس محمدی؛ فعال مدنی و... اعتقاد خود را به تفکر اصلاح طلبی ثابت کرده‌است. این نماینده به عنوان اولین زن قزوینی که حضور در خانه ملت را تجربه می کند، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس است و تاکنون برای حمایت از صنایع نیمه جان قزوین و حقوق کارگران  فعالیت کرده است. او همچنین به دلیل پیشینه اشتغال در در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، واکنش های بسیاری در خصوص وضعیت فضای مجازی داخل کشور، اینترنت و تعرفه های آن داشته و مخالفتش با طرح ساماندهی پیام رسان‎های اجتماعی، حرکتی بجا در راستای پیشگیری از محدودسازی، از سوی حامیانش تلقی شده‌است. زرآبادی، اگرچه از نظر طیف سیاسی، حامی دولت تدبیر و امید بوده، اما همواره انتقاداتش به دولت در حوزه های اقتصادی و سیاسی،او را به اقشار مختلف جامعه نزدیک تر کرده است.
واکنش های کمرنگ سیاسی
روح الله بابایی صالح، نماینده بوئین زهرا که عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز است، اگرچه به عنوان برگزیده لیست امید و با حمایت اصلاح‌طلبان بر صندلی سبز بهارستان تکیه کرد، اما به فاصله اندکی از انتخابات، با برخی
مصاحبه ها و اظهارنظرات، فعالان سیاسی
اصلاح طلب را متعجب کرد. با این حال او در کمیسیون اجتماعی همواره مدافع حقوق فرهنگیان بوده و درباره موضوعاتی از قبیل رتبه بندی، بیمه طلایی، مدارک تحصیلی و مواردی از این دست نطق هایی داشته است.
البته برخی از فعالیت‌هایش حاشیه ساز بوده و سفرکاری اخیر او به آمریکای جنوبی و کشور برزیل  و دیدار با ورزشکاران و وزیر ورزش این کشور، حواشی را در مورد او افزایش داد و برخی با تعجب ازاین سفر  عملکرد این نماینده بی آلایش را در برزیل به چالش کشیدند.
دست کوتاه در انتصاب اصلاح طلبان
بیشترین اظهار نظرها و مواضع  بهمن طاهرخانی، نماینده مردم تاکستان، پیرو موضوعات مربوط به حوزه متبوعش؛ یعنی کمیسیون حقوقی و قضایی بوده است و اصلاح طلبان استان، علی رغم حمایت خود از این نامزد در لیست امید، کمتر به انتظاراتشان در حوزه سیاسی دست یافته‌اند. البته رای طاهرخانی، دوشادوش محمدی و زرآبادی به لایحه CFT اصلاح طلبان را امیدوار کرد. طاهرخانی شخصیت و مشی آرام و منطقی دارد و این منش شاید با ویژگی نمایندگان مجلس که باید پر خبرو جنب و جوش باشد چندان منطبق نباشد و انتظار فعالیت بیشتر از وی می رود . 
در حالیکه نمایندگان مجلس به دلایلی این روزها نگاه قومیتی را در پیگیری امور در اولویت قرار داده اند که این هم آسیبی برای عملکرد آنها در سطح کلان است، حدود یک سال فرصت دارند تا اعتماد عمومی را  تقویت کنند و پاسخی درخور به آرای اثربخش مردم بدهنداگر چه در این بازه زمانی کشور و به تبع آن استان شرایط ویژه را سپری می‌کند و همه مشکلات متأثر از عملکرد نمایندگان نیست، اما قطعاً مردم مایلند بیشترین اخلاص و صداقت در عمل به وعده ها را در آینه رفتار منتخبین خود ببینند و ثمره این رفتارها در انتخابات بعدی به بار خواهد نشست.

 فریماه حیدری

چهارشنبه 5 دي 1397
09:36:29