مناسب سازی؛ از حرف تا عمل

به بهانه روزجهانی معلولان
مناسب سازی؛ از حرف تا عمل

در هفته اخیر، روزجهانی معلولان را پشت سرگذاشتیم. جامعه ای پذیرفته شده و صاحب حقوق که هنوز برای دسترسی به بسیاری از مطالبات اولیه خود با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.


 معلولان قزوینی هنوز برای بسیاری از فعالیت های روزمره خود نظیر تردد در معابر، استفاده از وسایل نقلیه عمومی، استفاده از خدمات رفاهی و امکانات تفریحی و انجام امور اداری و... با محدودیت مواجهند و علی رغم تأکید رئیس دولت محلی بر مشارکت دستگاه ها برای مناسب سازی، هنوز نمی توان آثار رضایت از حقوق شهروندی را در چهره معلولان قزوینی مشاهده کرد.
چندسالی از پایلوت شدن شهر محمدیه برای اجرای طرح مناسب سازی شهری می گذرد. این طرح قرار بود آغازی برای مناسب سازی شهرها برای ارائه خدمات مناسب به معلولان باشد و به سرتاسر استان گسترش یابد. اما آیا این اتفاق رخ داد و معلولان استان که جمعیت 10 درصدی قزوین را تشکیل می دهند، به اندازه کافی از خدمات و امکاناتی که در دایره حقوق شهروندی قرار می گیرد، بهره می برند؟
به گفته مدیرکل بهزیستی استان قزوین؛ در راستای بهبود ارائه خدمات به معلولان در یکی دوسال اخیر اعتبارات این قشر از ۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به ۱۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسیده و این کار موجب شده تا بخشی از نیازهای این قشر پاسخ داده شود.
علیرضا وارثی با انتقاد از وضعیت مناسب سازی شهری برای رفاه حال معلولان؛ توضیح داد: « با این که تنوع و تعدد فعالیتها و خدمات بهزیستی بسیار بالاست، اما هنوز یک ساختمان مناسب نداریم در حالی که باید از قبل تولد تا پس از مرگ خدماتی را برای معلولان ارائه کنیم و در این میان بسیاری از ادارات و فضاهای شهری برای تردد و خدمت رسانی به معلولان مناسب نیست. هنوز بسیاری از بانک ها، ادارات، سالن های ورزشی، سینما و تئاتر برای استفاده معلولان مهیا نیست و این نقیصه باید جبران شود. مگر معلولان حق استفاده از امکانات رفاهی و ورزشی را ندارند که حتی یک عابر بانک و یک تلفن همگانی و یا خدمات شهری قابل استفاده برای معلولان نداریم؟»
وی به مشارکت محدود دستگاه ها برای اجرای طرح مناسب سازی اشاره کرده و می افزاید: « در ارزیابی انجام شده از ۶۸ دستگاه اجرایی در استان در زمینه مناسب سازی برای تردد معلولان فقط دو دستگاه شامل دیوان محاسبات و سازمان مدیریت و برنامه ریزی با کسب رتبه عالی بهترین مناسب سازی و دسترسی را برای معلولان مهیا کرده اند. همچنین ۱۱ دستگاه اجرایی از مناسب سازی مطلوبی برخوردار بودند،  ۴۱ درصد ادارات به تعداد ۲۸ دستگاه رتبه خوب گرفتند و ۱۷ دستگاه متوسط بودند و ۱۳ دستگاه در این بخش ضعیف عمل کردند.»
مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان می کند: « اگر در برنامه ریزی ها از دیدگاه معلولان استفاده شود، می توان بسیاری از نیازها را برطرف کرد و در این میان شهرداری قزوین همکاری خوبی دارد و در تامین نیازهای بهزیستی مانند احداث گرم خانه بسیار موفق همکاری کرده است.»


شنبه 17 آذر 1397
12:44:23