مرگ خاموش در کمین است

با شروع فصل سرما؛
مرگ خاموش در کمین است

در 6ماهه نخست سال جاری، 3 نفر در استان جان خود را به دلیل استنشاق گاز مونوکسید کربن، ناشی از وسایل گرمایشی غیر استاندارد از دست داده اند. آماری که با شروع فصل سرما و کاهش دمای هوا امکان افزایش دارد.بهزاد ولیزاده مدیر کل پزشکی قانونی استان، علت مرگ این افراد را رعایت نکردن نکات ایمنی در استفاده از وسایل گاز سوز بیان کرده و توضیح می دهد: «سال قبل ۲۵نفر در استان، بر اثر استنشاق مونوکسید کربن جان خود را از دست داده اند، که با احتساب یک و 9دهم مرگ به ازای هر صدهزار نفر رتبه چهارم را در کشور داشتیم که متأسفانه این رقم بیش از دو برابر میانگین کشوری است.»
با سرد شدن هوا در روزهای اخیر و به کارگیری وسایل گرمایشی در اغلب منازل، مدیرعامل انجمن جامعه ایمن با تشریح آمارهای مرگ و میر بر اثر گازگرفتگی در سال های اخیر، نسبت به خطرات مرگ خاموش هشدار داد.
جواد نوفرستی به عوامل مرتبط با مرگ و میر بر اثرگاز گرفتگی اشاره کرده و توضیح می دهد: «به دلیل نوسان قیمت ها و کاهش قدرت خرید وسایل گرمایشی استاندارد در جامعه، در حالت بدبینانه پیش بینی می شود که امسال مرگ و میر بر اثر گاز گرفتگی به بیش از 1024 نفر در سال 86 برسد.»
او در ادامه به آمارهای مربوط به گازگرفتگی اشاره کرده و می افزاید: « اگر به آمارها توجه کنیم، می بینیم که بالاترین آمار مرگ بر اثر گاز گرفتگی مربوط به سال 86 است. آن سال اولین و تنها سالی بود که آمار به 1024 نفر رسید، هر چند نسبت به سال قبلش رشد بالایی نداشت و این رشد در حدود 5 درصد بود. آمار ها از سال 82 تا 86 روندی افزایشی را داشتند و مرگ و میر ناشی از گاز گرفتگی از 580 نفر تا 1024 نفر هم رسید و سالانه به صورت میانگین حدود 15 درصد رشد داشت. اما در سال 86 دستگاه های مختلف احساس خطر و برخی هم احساس مسئولیت کردند و حرکت هایی انجام شد. در انجمن جامعه ایمن نیز کارگروه پیشگیری از مرگ های خاموش تشکیل شد، که بعدها تبدیل به کارگروه کشوری شد و نمایندگان 15 سازمان مختلف در آن حضور داشتند. البته برخی از دستگاه‌ها از جمله وزارت راه و شهرسازی همکاری خوبی نداشتند که اما امیدوارم امسال بیشتر به این موضوع توجه کنند؛ چرا که مبحث 22 مقررات ساختمان مربوط به نگهداری و تعمیرات ساختمان است که به این وزارت خانه بر می گردد.»
مرگ بر اثر گاز گرفتگی یا همان مرگ خاموش، به دلیل غیراستاندارد بودن لوازم گرمایشی، گرفتگی لوله های خروج دود، مناسب نبودن ارتفاع دودکش، مناسب نبودن تهویه ساختمان و مواردی از این دست رخ می دهد؛ از این رو شهروندان باید در مورد استاندارد بودن شرایط داخلی ساختمان خود و مسیر دودکش اطمینان حاصل کنند و با روش های ابداعی و خطرناک مانند استفاده از آب در مسیر دودکش، استفاده از اجاق خوراک پزی برای گرمایش و .... جان خود و خانواده شان را به خطر نیندازند.

پنجشنبه 10 آبان 1397
10:56:09