چالش اتباع خارجی

استاندار هشدار داد؛
چالش اتباع خارجی

قزوین جزو استان های مهاجر پذیر است و بخش زیادی از این مهاجران تبعه کشورهای اطراف به ویژه افغانستان هستند. این افراد بیشتر در نواحی حاشیه ای، جنوب شهر، شهر اقبالیه و .... ساکن هستند و عمدتاً در مشاغلی به کار گرفته می شوند که از حد بالای سختی کار برخوردار است.بر اساس آمار حدود 3 میلیون و 200 هزار تبعه خارجی در کشور حضور دارند. این  آمار در تابستان امسال ارائه شده است. اما بررسی ها نشان می دهد از این آمار سهم 58 هزار نفری متعلق به استان قزوین است.
به گفته بهمن عشایری؛ مدیرکل دفتر اتباع خارجی استان قزوین، از این تعداد ۳۲هزار تبعه، غیر مجاز و ۱۶هزار پناهنده هم مجاز هستند.
او در باره این آمار می گوید: « این آمار بالاتر از آستانه ظرفیت پذیری است و چالش ها و مشکلات متعددی برای مدیران استان و مردم به وجود آورده است.»
عشایری به رقم 20 میلیارد ریالی هزینه های درمانی اتباع در هر ماه اشاره کرده و می افزاید:« اگر این مبلغ را در کنار هزینه هایی که برای بخش آموزش و پرورش دانش آموزان افغانی صرف می شود، قرار دهیم مبلغ بالا و قابل توجهی در سال می شود. ایجاد هر شغل دولت ۲۵۰میلیون تومان باید هزینه کند و با توجه به اینکه طبق آمارها حدود ۲۰هزار افغانی در استان مشغول به کار هستند، محاسبه رقم این شاخص نیز بسیار بالا و قابل ملاحظه است.»
او همچنین به آسیب های اجتماعی ناشی از حضور اتباع در استان اشاره کرده و می گوید: «از دیگر دغدغه ها و چالش های روز جامعه بحث ازدواج تبعه های افغان با زنان ایرانی است که تبعات و مشکلات زیادی به دنبال دارد. »
این گفته ها در حالی مطرح می شود که استاندار قزوین هم حضور اتباع خارجی در استان را نیازمند بازنگری دانسته و خواستار در اولویت قرار گرفتن این موضوع شده است.
عبدالمحمد زاهدی؛ حضور اتباع را خطری جدی در استان دانسته و گفته است: « باید هرچه سریع‌تر نسبت به جمع‌آوری و طرد آن ها اقدام شود و مدیران در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند. حضور اتباع بیگانه آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی بسیاری در پی داشته در حالی که شهروندان نیز از حضور آن ها ناراضی و شاکی هستند و باید هر چه سریع تر تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شود. اتباع به دلایل سیاسی و یا انسان دوستانه به سایر کشورها مهاجرت می‌کنند اما باید امور مربوط به آنها ساماندهی شود. خطراتی چون شیوع بیماری های واگیردار در بین اتباع خارجی برای بهداشت و سلامت جامعه خطرآفرین خواهد بود.»
این گفته ها در حالی مطرح می شود که شرایط اقتصادی کشور، اتباع را هم برای ماندن در ایران مردد کرده و گفته می شود سیل خروج این قشر از استان رو به فزونی است. به هر حال، پذیرش مهاجران غیربومی جزو سیاست های عمومی همه کشورها حتی در غرب است و به نظر می رسد در کنار کنترل آمار، لزوم برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی برای بهره گیری از ظرفیت های این قشر و مهار تهدیدها، ضروری باشد.

پنجشنبه 10 آبان 1397
10:43:26