قدم های سیاسیون در مسیر بهارستان

تحرکات زودهنگام برای انتخابات آتی مجلس؛
قدم های سیاسیون در مسیر بهارستان

نمایندگان مجلس دهم، در حالی سومین سال فعالیت خود در خانه ملت را به پایان می برند، که زودتر از موعد جنب و جوش هایی برای تصاحب صندلی های سبز رنگشان در بهارستان، آغاز شده است. اصولگرایان که طی 8سال اخیر، بازنده همه انتخابات چه در قوه مجریه، چه در قوه مقننه و حتی پارلمان های محلی بوده اند، بیش از پیش به تکاپو افتاده اند و سرمایه گذاری بر روی مهره های خود را در محافل رسمی و غیر رسمی کلید زده اند.


در قزوین نیز شنیده ها حکایت از گرم شدن آهسته تنور انتخابات مجلس پیش رو دارد. فعالان سیاسی نشست های خود را با فواصل کمتری برگزار می کنند و به نظر می رسد با شکست های پیشین رقابت این بار جدی تر باشد. حداقل اصولگرایان قزوینی این را ثابت کرده اند و بسیاری از برنامه های خود در حوزه های فرهنگی و اجتماعی را بر همین مبنا متمرکز کرده اند. اگر چه بسیاری از فعالیت های چهره های فعال، رنگ و بوی سیاسی ندارد، اما تحلیلگران، با ریزبینی این حرکات را زیر نظر گرفته و چهره هایی که زیرچشمی به مجلس چشم دوخته اند، شناسایی کرده اند. این در حالی است که گمان می رود در انتخابات سال98 چهره های جدید و جوان هم به میدان بیایند، چرا که انتخابات  اخیر تجربه خوبی از اعتماد عمومی به جوانان و همین  طور زنان بود. اما باید دید افراد و گروه های مختلف چه رویاهایی را برای مجلس آتی در سر می پرورانند؟
زرآبادی؛ می آید؟نمی آید؟
سیده حمیده زرآبادی؛ بانوی جوان اما ناآشنایی بود که توانست در دوره اخیر، نگاه سیاسیون را به سوی خود بکشاند و در کارزار رد صلاحیت ها، اصلاح طلبان را نمایندگی کند. او در نشست نوروزی خود با جوانان اصلاح طلب استان، خطاب به آن ها گفته بود که همه جوانان نمایندگان بالقوه ای برای حضور در مجلس هستند و این ظرفیت به شرط خود باوری و تلاش در انتخابات آینده به کار گرفته خواهد شد.
گفته های زرآبادی در این نشست، از سوی برخی این گونه تعبیر شد که ممکن است او در انتخابات بعدی تمایلی برای حضور نداشته باشد و یا بخواهد در کنار دیگر جوانان فعالیت کند. با این وجود به نظر می رسد؛حضور پررنگ تر و رسانه ای تر زرآبادی در سال‌های نزدیک به انتخابات در محافل مختلف استانی تا آنجا که حتی سعی می‌کند خارج از حوزه استحفاظی اش تاثیرگذار و دیده شود، نشان می دهد که همچنان سودای بهارستان را دارد.
داوود محمدی در پی حفظ قدرت
در مقابل داوود محمدی؛ نماینده قزوینی که خود را متعلق به هیچ جناحی نمی داند، در دوره اخیر با کسب ریاست کمیسیون اصول90 قدرت بیشتری را در مجلس شورای اسلامی به دست آورده و پیش بینی می شود برای حفظ این قدرت و رشد سیاسی در قوه مقننه، باز هم به میدان انتخابات بیاید. محمدی که در دور پیشین با اختلافی اندک نسبت به زرآبادی، به مجلس راه پیدا کرد، حالا انگیزه بیشتری برای حفظ صندلی بهارستان دارد.
اما شنیده می شود احد چگینی؛ منتخب چندین دوره شورای شهر هم بی میل نیست در دوره آتی به همراه محمدی ائتلافی را تشکیل دهد، و شورای شهر را به مقصد مجلس شورای اسلامی ترک کند. چگینی در قزوین به دلیل حمایت های قومیتی، پشتوانه رای مشخصی دارد اما معلوم نیست که بتواند به این آرا برای مجلس اتکا کند یا نه. علاوه بر آن باید دید داوود محمدی که خود را از سیاسیون قدرتمند استان می داند، به این ائتلاف تن می دهد؟ چگینی در دولت اصلاحات سابقه دولتی دارد و دوره ای هم عضو حزب اعتماد ملی بود، اما بعدها استعفا داد و از بدنه جریان اصلاحات فاصله گرفت و البته در روزهای اخیر با جریان اصلاحات در شورا نزدیک شده است.
علاوه بر چگینی؛ گفته می شود؛ سیده منیره قوامی نیز برای حضور در انتخابات مجلس بی میل نیست، اگر چه وفاق چندانی برای استفاده از او به عنوان گزینه اصلاح طلبان در انتخابات مجلس وجود ندارد. او که فرزند نماینده متنفذ مجلس ششم است، پیشینه سیاسی ندارد ولی ارای بالای او در انتخابات شوراها نشان داد که می توان به «قوامی» در نقش یک گزینه بالفعل نگاه کرد.
شیخ قدرت؛ اصلی ترین گزینه
اما اصلی ترین گزینه در انتخابات پیش رو قدت ا.. علیخانی است . شیخ با تجربه که فقط سد شورای نگهبان مانع حضورش شده امیدوار است که در این انتخابات  با کسب ارای بالا حسن ختامی برای چند دوره نمایندگی اش باشد . البته انتخاب حوزه انتخابیه قزوین یا بوئین زهرا از جمله ابهامات حضور شیخ قدرت است .
تحرکات خانم مدیرکل
مدیرکل امور بانوان استانداری قزوین که پس از فعالیت به عنوان رئیس ستاد بانوان روحانی، توانست از آموزش و پرورش به سکوی مدیرکلی برسد، از جمله افرادی است که این روزها با ذره بین سیاسی ها رصد می شود، و گفته می شود، جزو نامزدهای احتمالی برای مجلس یازدهم در قزوین باشد. معصومه مرادیان که با همکاری و همراهی مجمع زنان اصلاح طلب استان توانست ترقی کند، کم کم با نزدیکان خود در مجمع دچار زاویه شد و در حال حاضر با مجموعه ای دیگر از بانوان فعالیت های خود را پیش می برد. اظهار نظرهای او که چندان با جریانی که به کمک او به این جایگاه دست یافت، همخوانی ندارد و بیشتر سعی می کند از این دیدگاه فاصله داشته باشد و بیشتر به مانند یک بروکرات عمل می کند تا فردی که از نردبان سیاسون به این عرصه پاگذاشته است.  چند روز پیش خبری مبنی بر احتمال انتصاب مرادیان به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش استان از سوی یکی از فعالان رسانه ای منتشر شد، اما اغلب رسانه ای ها این خبر را بی اساس و بیشتر نوعی شانتاژ خبری دانسته بودند.
مغلوبِ با انگیزه
اما فاطمه محمدبیگی، نامزد مغلوب دوره قبلی که از نزدیکان فاطمه اشدری؛ عضو سابق شورای شهر قزوین و طاهره سیدی، مدیرکل اسبق بانوان استانداری بود، فعالیت های خود را در حوزه فرهنگی و اجتماعی با بنیاد عفاف وحجاب استان قزوین، گسترش داده و به نظر می رسد قصد حضور دوباره در این رقابت ها را کرده است.
این در حالی است که نام فاطمه اشدری هم در میان گزینه های احتمالی اصولگرایان به چشم می خورد و بعید نیست که اشدری هم بخواهد در این رقابت ها ورود کند. او به دلیل فعالیت چندین ساله خود در انجمن بیماران کلیوی و همچنین شورای شهر، حمایت برخی نهادها، خیرین و گروه هایی از طیف راست را جلب کرده و بعید نیست به پشتوانه این حمایت وارد عرصه انتخابات شود. هرچنددر روزهای اخیر خبری مبنی بر احتمال انتصاب اشدری به عنوان مدیرکل کمیته امداد استان منتشر شده که به زعم برخی در راستای همین سیاست صورت گرفته است؛ اما به نظر می‌رسد که بیشتر خبرسازی بوده تا واقعیت؛ حربه ای که برخی چهره ها به تازگی برای رسیدن به خواسته‌های خود استفاده می‌کنند.  اشدری که  پس از دو دوره حضور در شورای شهر در انتخابات اخیر ناکام ماند، چندان از حمایت هم طیفان اصولگرای خود برخوردار نبوده و به نظر می رسد این بار به صورت مستقل وارد عرصه شود. 
تکذیب زمزمه های کاندیداتوری فرخزاد
علی فرخزاد؛ معاون عمرانی استاندار نیز از جمله گزینه هایی است که از دوره قبلی انتخابات مجلس تاکنون، همواره زمزمه هایی مبنی بر احتمال کاندیداتوری اش مطرح شده است. فرخزاد که به گفته خودش شخصیتی تکنوکرات دارد، با 2طیف راست و چپ در تعامل بوده و ضمن آن که در دولت تدبیر و امید یکی از معاونت های قدرتمند استانداری را به دست آورده، روابط خود را با 2جناح حفظ کرده است. او علاوه بر حفظ معاونت عمرانی استانداری، تیم محبوب خود را هم در نظام مهندسی دارد و برخی بر این باورند که نظام مهندسی هنوز هم با سیاست های فرخزادی اداره می شود. البته فرخزاد به صورت رسمی اعلام کرده است که قصد حضور در انتخابات مجلس را ندارد و گمانه زنی ها در این مورد را تکذیب کرده است.
چهره های جدید در راه انتخابات
مهتاب بهرامی؛ عضو شورای اسلامی شهر الوند هم از جمله نام هایی است که به عنوان گزینه احتمالی برای شرکت در انتخابات آتی بهارستان شنیده می شود. بهرامی تا قبل از شورای الوند، صاحب یک مجتمع آموزشی فنی حرفه ای بوده و پدرش هم رئیس اتحادیه خبازان استان است.
عزم شورانشینان
همچنین گفته می شود؛ محسن حق شناس عضو اصولگرای شورای شهر قزوین هم قصد جدی برای شرکت در این انتخابات را دارد و علاوه بر او فرج الله فصیحی رامندی، دیگر عضو شورا، خود را برای حضور در حوزه انتخابیه بوئین زهرا آماده می کند.  اگر چه از هر سو نام هایی برای شرکت در رقابت یازدهمین دوره مجلس به گوش می رسد، اما تا این لحظه2 جناح نتوانسته اند برنامه ریزی دقیق و منسجمی برای شناسایی و پرورش نیروهای موثر و قدرتمند خود داشته باشند و برونداد این بی برنامگی، افشای نام هایی است که هر یک جداگانه برای خود یارکشی می کنند. با این وجود برای قضاوت در مورد رخدادهایی که پیش روی انتخابات آتی بهارستان است، باید بیشتر منتظر ماند تا شاید بتوان تحلیلی دقیق تر از کارزار رقابت پیش رو ارائه کرد.

آذین دادگر

پنجشنبه 10 آبان 1397
08:00:57