محکوم به قهرمانی بودیم

ستاره قزوینی بسکتبال، پس از فتح غرب آسیا:
محکوم به قهرمانی بودیم

ستاره قزوینی بسکتبال در تیم ملی، پس از حضور موفق در جام جهانی فیلیپین موفق به کسب عنوان قهرمانی در مسابقات غرب آسیا با تیم ملی بسکتبال سه نفره شد، تا نشان دهد علاوه بر بسکتبال پنج نفره در بسکتبال سه نفره نیز تبحر دارد.


این اتفاق بزرگ برای زندگی ورزشی مژگان خدادادی باعث شد تا او توانمندی هایش را به خوبی اثبات کند و پای ثابت تیم ملی باشد. خدادادی و هم تیمی هایش به خوبی از اعتبار بسکتبال ایران در غرب آسیا دفاع کردند و ضمن گرفتن انتقام شکست از سوریه در فینال، قهرمانی را در بیروت لبنان جشن گرفتند.گفت و گوی فروردین امروز را با این بسکتبالیست قزوینی در ادامه می خوانید؛ 

تجربه مسابقات غرب آسیا چطور بود؟
قهرمانی غرب آسیا یک اتفاق خوب و تاریخ ساز برای ما بود که راه بسکتبال بانوان را هموارکرد و باعث شد درهای بسته آسیا را به روی خود بگشاییم. سطح مسابقات بالا بود. ما تجربه خوبی از جام جهانی فیلیپین کسب کرده بودیم که در کسب این عنوان خیلی به ما کمک کرد.
کدام حریفان برای تیم ملی زنگ خطر محسوب می شدند؟
سوریه با همان ترکیب 10 سال پیش خود که با تیم ملی پنج نفره مقابل ما قرارگرفته بود، در این بازی ها حضور یافت. قاعدتاً آن ها دارای تجربه بیشتری نسبت به ما بودند؛ البته لبنان و سوریه نسبت به عراق قدرتمندتر بودند و مقابل آن ها بازی دشوارتری داشتیم.
قهرمانی تیم ملی در این مسابقات محتمل بود؟
در این مسابقات محکوم به قهرمانی بودیم و همه از ما قهرمانی می خواستند. همین امر هم مقداری استرس برایمان ایجادکرده بود. البته همین عامل باعث شد تا بهترین موقعیت برای اثبات خودمان ایجاد شود و عزممان را برای قهرمانی جزم کردیم.
ظاهراً با وجود ناداوری توانستید قهرمان شوید.
مقابل لبنان بازی با ناداوری همراه شد و داوران حق ما را در زمین خوردند.
چه عاملی باعث شد تا بتوانید انتقام شکست بازی اول را از سوریه بگیرید و قهرمان شوید؟
شکست در بازی نخست برابر سوریه بچه ها را به خود آورد و مصمم به قهرمانی شدیم و این تیم را در فینال شکست دادیم.
درمورد تفاوت های بسکتبال سه نفره با پنج نفره بگویید.
شما در بسکتبال سه نفره جای مانور بیشتری دارید و تخلف و خطاها مشترک است ولی در این نوع از بسکتبال امتیاز 21 لحاظ می شود و هر تیمی که در کمتر از 10 دقیقه به این امتیاز برسد بازی تمام می شود و از طرفی هم فرصت حمله در آن 12 ثانیه است. پرتاب سه امتیازی در بسکتبال سه نفره دو امتیاز و پنالتی هم یک امتیاز دارد.
با کدام یک از بازیکنان در زمین همکاری بهتری دارید؟
من و خانم عِلّی و اسماعیل زاده کوبل خوبی هستیم و می توان گفت چشم بسته در زمین همدیگر را پیدا می کنیم. خانم عیساییان هم به تازگی به جمع ما ملحق شده و می تواند کمک حال تیم ملی باشد.
اردوی قزوین چه تاثیری در قهرمانی شما داشت؟
نیکا بیگلیکلی؛ پس از جام جهانی بعنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شده و تدارک خوبی در قزوین برای قهرمانی در غرب آسیا دیدیم.
این تیم در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا حضور ندارد؟
این تیم به جاکارتا اعزام نشد؛ چراکه تجربه چندانی نداشتیم، ولی فدراسیون در این بازی ها روی تیم ملی بسکتبال سه نفره زیر 23 سال بانوان مانور داده است و این تیم نماینده ایران در جاکارتا خواهد بود.
و تیم ملی کم کم باید خود را برای حضوری مقتدر در آسیا آماده کند...
طبق قانون تیم های اول و دوم غرب آسیا مجوز حضور در رقابت های قهرمانی آسیا که 16و 17و 18شهریورماه در قزاقستان برگزارمی شود را کسب می کنند. به همین دلیل هم اردوهایمان از هفته پیش رو شروع می شود و در این اردوها 9 نفر حاضر خواهند بود.
تیم ملی می تواند در این رقابت ها هم روی سکوی قهرمانی برود؟
باتوجه به سختی رقابت ها احتمال قهرمانی مان خیلی کم است.
آیا از زمان روی کار آمدن رامین طباطبایی در راس فدراسیون نگاه ها به بسکتبال بانوان تغییرکرده است؟
هم اکنون از بسکتبال بانوان حمایت خوبی توسط فدراسیون می شود و به همه رده های سنی توجه می کنند. همین طور جا دارد از استقبال خوب فدراسیون و اداره کل ورزش و جوانان قزوین هم تشکر کنم.

سعید رسولی

شنبه 3 شهريور 1397
08:46:45