شهر لبخند می‌زند

در هفته فرهنگی قزوین؛
شهر لبخند می‌زند

روز قزوین؛ یادآور شکوفایی و بالندگی دیار مینودری بر عرصه پهناور ایران، حالا برای مردم این شهر، رنگ و بوی دیگری دارد. قزوینی­ ها اگر چه پیش از این، روز خود را تنها در تاریخ جست و جو می­ کردند، اما طی چند سال اخیر این روز به نمادی ارزشمند برای شهر تبدیل شده که علاوه بر معرفی شهرِ کاشی نگاره و حوضِ نقاشی به شهروندان خود، گردشگرانی را هم برای بازدید از برنامه­ های این روز، به قزوین می­ کشاند.


 به گواه تاریخ، برگزیدن قزوین به عنوان پایتخت، از سوی شاه تهماسب، پادشاه هنردوست و هنرپرور صفوی، ملاکی است که این روز را در در حافظه قزوینی­ ها ماندگار می کند. پس از آن قزوین به مدت 52 سال، پایتختی یک کشور پهناور را تجربه می­ کند و پس از آن صفویان پایتختی را به اصفهان منتقل می­ کنند، تا پایتخت مینیاتوری را در ابعاد وسیع­ تری به نمایش بگذارند. حالا پس از گذشت نزدیک به 4 قرن از این شکوفایی تاریخی، روز قزوین از قزوین دیروز تا امروز حکایت می­ کند.
شهر شاداب شعار نیست
براین اساس، علی صفری، شهردار قزوین با اشاره به هدف­گذاری صورت گرفته در مسیر توسعه شهر قزوین، می­ گوید: « شهر شاداب، شهروند مسئولیت پذیر، تنها یک شعار نیست، بلکه برنامه ­ای عملیاتی و قابل اجرا است. با همین رویکرد هم فعالیت­های فرهنگی روز قزوین تدوین شده تا بتوانیم محیط شهری با نشاطی را برای شهروندان و گردشگران بسازیم.»
 او ادامه می­ دهد: « یکی از چشم اندازهای پیش روی شهرداری و شورای پنجم دستیابی به آرمان شهر با نشاط است و امید به آینده، خشنودی و رضایتمندی افراد جامعه از جمله مهمترین شاخص­ ها برای دستیابی به توسعه پایدار است.»
 شهردار با بیان اینکه سعی شده برنامه ­های روز قزوین به نحوی طراحی و اجرا شوند که بیشترین مشارکت مردمی را برانگیزد، می‌افزاید: این مشارکت موجب می‌شود، شادابی و امید و انگیزه برای فعالیت و همراهی در برنامه­ های شهری در میان شهروندان تقویت شود.»
آیت روح افزا در قزوین
محمد درافشان، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین، در تشریح برنامه­ های مختلفی که برای روز قزوین در نظر گرفته شده، توضیح می‌دهد: «شروع برنامه با برگزاری همایش آیت روح افزا، با هدف گرامیداشت مقام
آیت الله تاکندی در قزوین، همراه خواهد بود. امسال در برنامه ­های روز قزوین اجرای بازی­های بومی و محلی را هم خواهیم داشت  که از آغاز هفته قزوین تا روز نهم شهریور، در بوستان فدک برگزار خواهد شد.»
او ادامه می ­دهد: «در راستای اجرای برنامه ­های فرهنگی به این مناسبت، کنسرت گروه چارتار در قزوین برگزار خواهد شد. علاوه بر آن برنامه شب های فیروزه­ ای، به صورت شبانه و زنده از شبکه  5 سیما پخش خواهد شد که ویژه برنامه ­های سرای سعدالسلطنه را برای مردم نمایش خواهد داد.»
درافشان،همچنین به برگزاری مراسم اختتامیه نقاشی دیواری در شهر قزوین، اشاره کرده و اضافه می ­کند: «در برنامه­ های روز قزوین امسال، آئین رونمایی از ثبت مکتب میرعماد در خوشنویسی را هم برگزار خواهیم کرد که این مراسم در حیاط بهشتیان سرای سعدالسلطنه برگزار می ­شود.»
 آموزش کهن پیشه‌های قزوین
مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین، می­ افزاید: «سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین به مناسبت این روز، کارگاه تخصصی گردشگری خلاق و کارگاه کهن پیشه ­های شهر قزوین را برگزار می­ کند. یکی دیگر از برنامه­ های ما برای هفته فرهنگی قزوین، برگزاری نمایشگاه ملل در حیاط شترخوان سرای سعدالسلطنه  است که مراسم افتتاحیه آن روز دوشنبه 5 شهریور ماه برگزار می ­شود.»
درافشان، در خصوص دیگر برنامه ­های مجموعه مدیریت شهری در آستانه روز قزوین، اشاره می کند: «برگزاری همایش دوچرخه سواری و تجلیل از پیشکسوتان نام آور در عرصه هنر هم از دیگر برنامه­ های ما برای بزرگداشت روز قزوین خواهد بود. در این روزها، برنامه ای هم به برگزاری جشنواره ملی غذاهای سنتی با حضور 3 استان اختصاص داده شده است. این برنامه در سالن ورزشی کوثر برگزار می ­شود .»
این مقام مسئول ادامه می­ دهد: « مراسم تجلیل از سادات شهید، همایش کشوری ورزش ­های زورخانه ای و پهلوانی، مراسم اختتامیه اولین سمپوزیوم سردیس شهدا و مفاخر، همایش ورزش های رزمی و برگزاری جام فوتبال محلات نیز از برنامه­ های ما در روز قزوین امسال خواهد بود. شهروندان قزوینی می­توانند هر روز ویژه برنامه نکوداشت هفته فرهنگی قزوین را در شبکه استانی تماشا کنند. علاوه بر آن تورهای گردشگری شهر گشت، استانی و کودک هم برای علاقمندان دایر خواهد بود. »
اما مردم از هفته فرهنگی قزوین چه می­ خواهند؟ آیا برنامه ریزی ­های روز قزوین تا امسال همسو با خواسته­ ها و انتظارات عمومی بوده است؟
خلاقیت در روز قزوین
مهدی عباسی؛ شهروند 22ساله در این باره به فروردین امروز می­ گوید: «موثر بودن برنامه ­های هفته فرهنگی روز قزوین زمانی قابل تایید است که بتوان ادعا کرد این برنامه ­ها همه گروه‌ها را در برمی‌گیرد. در سال­های گذشته این اتفاق نمی ­افتاد و شاید این روز تنها در یک بنای تاریخی خاص یا چند همایش خلاصه می ­شد؛ درحالی که همه اقشار اعم از کودک، نوجوان، دانشجو، زنان خانه دار و دختران حق دارند جایگاه خود را در این روز پیدا کنند و در برنامه مرتبط با خود شرکت کنند.»
این شهروند ادامه می ­دهد: « بهتر است خلاقیت چاشنی کار شود و از الگوهای تکراری فاصله بگیریم. مثلاً می­توان استارتاپ ­های خلاقانه طراحی کرد و یا فستیوال­ها خیابانی به راه انداخت. کنسرت خیابانی، تئاتر در محلات و ... همه می­ تواند جایگزین برنامه ­های کم طرفدار و قدیمی شود.»
اما ندا محمودیان، بانوی خانه دار از نگاه دیگر به روز قزوین نگاه می کند و به فروردین امروز می گوید: «اطلاع رسانی در مورد برنامه­ های هفته فرهنگی قزوین کافی و مناسب نیست و گاهی بعد از چند روز ما به طور اتفاقی متوجه یک برنامه می ­شویم. علاوه بر آن فکر می­ کنم برنامه­ ها می ­تواند تخصصی­ تر شود تا زنان بتوانند در برنامه­ های مورد علاقه خود شرکت کنند، کودکان و نوجوانان هم به همین شکل. قطعاً همه این­ها نیاز به برنامه ریزی دارد؛ اما اکنون که روز قزوین توانسته است در عرصه ملی تا این حد مطرح شود، شاید بهتر باشد نگاه ­ها به آن جدی تر باشد و از این ظرفیت برای ایجاد شادابی و جذابیت در شهر برای قزوینی­ ها و دیگر مردم کشور استفاده کرد.»
قزوین در حالی بار دیگر سالروز پایتختی خود را جشن می­ گیرد که در این رخداد قصد دارد شادمانی و نشاط را به شهروندانش هدیه کند. تحقق این آرمان اگرچه به زمان نیاز دارد، اما به هر شکل راهی است که تا میانه طی شده و اکنون همراهی همگان اعم از شهروندان، مدیران و فعالان عرصه های مختلف را می طلبد تا از این پس شهر شاداب، ویژگی واقعی کهن شهر قزوین باشد.

آذین دادگر

پنجشنبه 1 شهريور 1397
07:22:52