کشت صیفی جات کاهش می یابد

تصمیم دیرهنگام جهادکشاورزی؛
کشت صیفی جات کاهش می یابد

کشت صیفی جات به دلیل مصرف بالای آب و اقتصادی نبودن تولید آن، همواره فعالان محیط زیست و دغدغه مندانِ حوزه آب را نگران کرده است.


 این در حالی است که قزوین به عنوان یک استان خشک با شرایط ویژه اقلیمی، همواره خربزه و هندوانه را در شمار محصولات تولیدی خود داشته است.
گفته می شود به ازای تولید هر کیلوگرم هندوانه و خربزه حدود
 300 لیتر آب مصرف می شود که در شرایط بحرانی امروز، این رقم قابل تأمل است.
اما اکنون خبر کاهش کشت صیفی جات در قزوین به میزان 7 هزار هکتار، ضمن آن که گویای توجه جدی تر مسئولان به مقوله آب است، می تواند به کاهش اتلاف آب در حوزه کشاورزی کمک کند.
به گفته فرزاد خوش اخلاق؛ مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان در سال زراعی جاری ۱۱هزار و ۶۹۷هکتار به کشت سبزی و صیفی جات اختصاص یافته که از این سطح ۳هزار و ۵۲۶هکتار به محصولات جالیزی و ۸هزار و ۱۷۰هکتار به سبزی و صیفی تعلق دارد.
خوش اخلاق در توضیح محدودیت های منابع آبی برای کشاورزی در استان نیز، می گوید: «برنامه ریزی برای کاهش کشت محصولات پرآب بر، انجام شده اما به دلایل مختلف از جمله رعایت اصول تنظیم بازار و لحاظ برنامه های تقاضا برای مصرف این محصولات، کاهش بیش از اندازه سطح زیر کشت منطقی و مطلوب نیست.»
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان، با اشاره به این که عمده درآمد زراعت بهاره کشاورزان استان از کشت سبزی و صیفی جات است؛ توضیح می دهد: « با توجه به حجم بالای مصرف محصولات جالیزی در استان، محدود کردن کشت خارج از برنامه تعیین شده سبب ورود این محصولات از استان های هم جوار شده که در نهایت سود کشاورزان استان به نفع استان های همجوار کاهش خواهد یافت. از این رو با توجه به تغییرات اقلیمی و کاهش منابع آبی در سال های اخیر، اجرای آبیاری ثقلی با استفاده از تیپ، در برنامه کشت سبزی و
صیفی جات قرار گرفته و حدود ۸۰ درصد از اراضی سبزی و
صیفی جات با استفاده از روش تیپ آبیاری می  شود تا از این طریق بتوانیم از منابع آبی استفاده بهینه تری داشته باشیم.»
اگرچه کاهش اراضی زیر کشت صیفی جات، می تواند در مدیریت بخش زیادی از منابع آبی استان تأثیر گذار باشد، اما تأمین نیاز اقتصادی کشاورزان ایجاب می کند تا به سرعت جایگزین مناسب برای تغییر الگوی کشت در نظر گرفته شود و از این رهگذر ضمن کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، شاهد بهبود اقتصاد کشاورزی و ایجاد ارزش افزوده در استان باشیم.


پنجشنبه 11 مرداد 1397
07:11:46