دولت؛ بدهکار اصلاح‌طلبان؟

فروردین امروز بررسی می‌کند؛
دولت؛ بدهکار اصلاح‌طلبان؟

میثم مالمیر ناظران معتقدند درحالی که اصلاح طلبان در انتخابات اخیر از حامیان روحانی بودند؛ اما گویا این حمایت جایگاه اصلاح طلبان امروزی را از آنچه در جریان دوم خرداد تجربه کردند، روز به روز ضعیف تر کرده‌است و اگر زمانی حداقل مطالبات برای این جناح سیاسی تعریف شده‌بود، اکنون نه تنها هیچ یک از اهداف و مطالبات اصلاحات پیگیری نمی‌شود، بلکه تفکیک واقعی این که چه کسی اصلاح طلب است، بسیار دشوار شده‌است.


با این همه مردمی که با اعتماد به جریان اصلاحات پای صندوق رای آمده‌اند، تکلیفشان چیست؟ موضوعی که چندی پیش یکی از اصلاح طلبان قزوین با انتقادات تند از عملکرد روحانی و ضعیف خواندن مدیران او گفته بود نمی‌توانیم پاسخگوی انتظارات مردم باشیم!
  اصلاح طلبان به وجود آورنده دولت روحانی نیستند
 مهران قاسمی، دبیر حزب ندای ایرانیان قزوین در گفت‌وگو با «فروردین امروز» می‌گوید: اصلاح‌طلبان نباید تصور کنند که به وجود آورنده دولت حسن روحانی هستند و چنین برداشتی صحیح نیست. با اینکه اصلاح‌طلبان در شکل‌گیری و جذب آراء برای دولت اعتدال نقش داشتند؛ اما عوامل دیگری وجود داشت که سبب شد حسن روحانی، رییس جمهور منتخب مردم شود.
او ادامه می‌دهد: به نظر من، آنچه موجب شد تا حسن روحانی منتخب مردم شود، ویژگی‌ها و برجستگی وی بود که در افراد دیگر وجود نداشت. سوال اینجاست اگر ما اصلاح‌طلبان از کس دیگری به جز حسن روحانی حمایت می‌کردیم، آیا انتخاب می‌شد؟ پاسخ منفی است و معتقدم به جز شخص روحانی تنها کسی که توانست به وی یاری برساند، مرحوم هاشمی و خاتمی بودند.
 دبیرحزب ندای ایرانیان تاکید می‌کند:  معتقدم اصلاح‌طلبان در تحلیل وضعیت حاضر در کشور، دچار خطای جدی هستند و در یک جریان اشتباه بازی می‌کنند. امروز باید بین اصلاحات، اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلب تمایز قائل شویم تا بتوانیم سهم هریک را در آبادی‌ها و خرابی‌های جامعه مورد ارزیابی قرار دهیم.
 قاسمی تصریح می‌کند: درحال حاضر دولت در سه تنگنا قرار دارد؛ اول به روابط سیاسی در نظام بین الملل مربوط است که کاملا علیه نظام جمهوری اسلامی شکل گرفته و فعالیت می‌کند و کارکرد اجرایی آن در قوه مجریه است. دومین مسئله، مخالفان داخلی دولت که به هرشکلی به‌دنبال تضعیف دولت هستند و سوم؛ موافقان  دولت که توان ارزیابی ندارند و همان‌طور که با شور، پای صندوق انتخابات آمدند، اکنون نیز پرشور درحال ناامید شدن هستند. در مقابل این افراد، اصلاح طلبان اصیل قرار دارند که دارای تحلیل درستی هستند و همراه با انتقادات درست و بجا، به شیوه درست عمل می‌کنند. 
 با این همه این فعال سیاسی معتقد است عملکرد دولت حسن روحانی تاکنون با توجه به اندازه و جایگاه آن در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بسیار موفق بوده و کشور را از یک پرتگاه جدی نجات داده‌است. دبیر حزب ندای ایرانیان، درباره مطالبات به حقی که از دولت انتظار می‌رود، توضیح می‌دهد: به طور حتم مطالباتی وجود دارد که پاسخ داده‌نشده‌است؛ اما مطالباتی نیز وجود دارد که کاملا نادرست است؛ به عنوان مثال نباید انتظار داشت که یک فرد عادی یک شبه به مدیرکلی ارتقاء پیدا کند.
 این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه می‌دهد: به نظر من علت عدم به‌کارگیری جوانان در مدیریت کلان استان قزوین، بیشتر برای اختلافاتی است که بین اصلاح‌طلبان دیده می‌شود و برخی مشکلات موجود، مربوط به خود اصلاح‌طلبان است.
به گفته او، اصلاح‌طلبان استان قزوین دربرابر یکدیگر صادقانه عمل نمی‌کنند و اول باید پالایش کرد، چه کسانی اصلاح‌طلب هستند و اصلا چرا و کجا اصلاح‌طلب شدند! مواردی داشتیم که یک جوان بی‌تجربه، ستادی تحویل گرفته و اکنون ادعای مدیرکلی دارد. 
توقع نداریم دولت مدیران اصلاح‌طلب انتخاب کند
 یوسف کرمی، دبیر حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در استان قزوین درباره اینکه آیا دولت اصلاح‌طلبان را فراموش کرده و پاسخگو نبودن به مطالبات مردم می‌گوید: در بدو امر باید بدانیم که نه خود آقای روحانی و نه دولتش اصلاح‌طلب نیستند و چنین ادعایی ندارند؛ بلکه یک دولتی با سبک و سیاق خودش با عنوان تدبیر و امید آمد و قدرت را در قوه مجریه بدست گرفت.
اصلاح‌طلب‌ها هم با توجه به وضعیت خود و  صلاح و مصلحت مردم و کشور ترجیح دادند در بین کاندیداهای موجود  از آقای روحانی حمایت کنند. تا این‌جای کار بعید می‌دانم ایرادی وجود داشته‌باشد.
او در ادامه با طرح این سئوال که آیا عملکرد دولت چه خوب ویا بد را باید به حساب دولت و شرایط موجود گذاشت یا به حساب حامیان انتخاباتی دولت؟ می‌گوید: مگر بناست اصلاح‌طلبان ضامن عملکرد دولت و شرایط موجود و نهایتا پاسخگوی مطالبات مردم در این رابطه باشند؟ اگر چنین انتظاری ایجاد شده باشد، قطعا محل اشکال است. این یک برداشت انحرافی، ناشی از تحلیل نادرست و یا آدرس غلطی است که از ناحیه  مخالفان برای آسیب زدن به اصلاحات طرح شده‌است؛مصداق همان آش نخورده و دهن سوخته است.
کرمی، برای تایید سخنانش به رئیس جمهور سابق اشاره می‌کند: چطور آن‌هایی که آقای احمدی نژاد را آوردند و تمام قد از او حمایت کردند، امروز حاضر نیستند مسئولیت ناکارآمدی و تخلفاتش را برعهده بگیرند؛اما سعی دارند اصلاح‌طلب‌ها را مسئول ناکامی‌های دولت آقای روحانی معرفی کنند؟ هر چند که اصلاح‌طلب‌ها در حمایت خود از دولت آقای روحانی نه دچار اشتباه شده‌اند و نه  از حمایت خویش پشیمان هستند.
دبیر حزب اتحاد ملت معتقد است:  اگر دولت  روحانی نبود، همان سیاست دولت آقای احمدی نژاد تنها با تغییر یک چهره ادامه پیدا می‌کرد که معلوم نبود کشور چه وضعیتی داشت و به چه فرجامی رسیده‌بود. هرچند که منشاء بسیاری از ناکامی‌های دولت روحانی را هم باید کارشکنی‌ها و سنگ‌اندازی‌های آشکار و پنهان همان جریان تمامیت‌خواه و حامیان دیروز آقای احمدی‌نژاد دانست.
کرمی تاکید می‌کند:  اولا این واقعیت را باید همه بپذیرند که قرار نبوده آقای روحانی دولت را در اختیار اصلاح‌طلب‌ها قرار دهد و در ثانی توفیق یا عدم توفیق دولت آقای روحانی را هم باید واقع بینانه با عنایت به فرصت‌های در اختیار و مشکلات داخلی و خارجی موجود در پیش رو ارزیابی کرد و از آن‌جایی که هر مسئولیتی متناسب با اختیارات معنا پیدا می‌کند؛ نباید  به‌جای دولت و نهادهای موثر و صاحب اختیار، اصلاح‌طلب‌ها را مسئول پاسخگویی به مطالبات مردم معرفی کرد. 
 با این همه این فعال سیاسی معتقد است این یک واقعیت و مطالبه برحقی است که دولت به شعارها و قول‌هایی که در زمان تبلیغات انتخاباتی وعده‌اش را داده بود، باید پایبند باشد؛ از جمله پاسداشت حقوق شهروندی و مسائل دیگر که در راس آن‌ها مسئله حصر است.
 این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به برخی موضوعات مبنی بر اینکه چرا روحانی در انتخاب مدیران و اداره کشور ضعیف عمل می‌کند و باورمندی اصلاحات در بین مدیران استان قزوین وجود ندارد، تصریح می‌کند: ببینید انتخاب مدیران از حقوق اولیه  دولت مستقر است؛ اما انتظار به‌حق حامیان دولت و تکلیف خود دولت، انتخاب مدیران کارآمد و معتقد صدرصد به برنامه‌های دولت است، ما انتخاب مدیران معتقد به اصلاح‌طلبی را وظیفه دولت نمی‌دانیم  و چنین توقعی هم از دولت نداریم؛ هرچند که در صورت وقوع مطلوب ماست.
 دبیر حزب اتحاد ملت ایران اسلامی استان قزوین تشریح می‌کند: معتقدیم دولت در زمینه شایسته‌سالاری با نواقصی جدی و ملاحظات بی‌مورد بسیاری مواجه است.
بدیهی است تا دولت تکلیف خود را با مدیران بی‌اعتقاد به برنامه‌هایش که نه تنها بی‌اعتقاد هستند؛ بلکه در بعضی موارد  نقش ستون پنجم را در دولت برای مخالفین دولت  ایفا می‌کنند، درب بر همین پاشنه خواهد چرخید.
کرمی یادآور می‌شود: مدیریت عالی دولت در استان هم باید به این واقعیت واقف باشد که سیاست تامین رضایت همه بدون لحاظ حد وحدود وظایف قانونی، نمی‌تواند سیاست کارآمدی باشد؛ بنابراین ترسیم وظایف هر بخش و نظارت لازم بر عملکردها می‌تواند زمینه تحقق مطلوبیت‌ها را بیش از پیش مهیا ‌سازد.

میثم مالمیر

چهارشنبه 19 ارديبهشت 1397
13:34:36