فرمان اصلاحات در دست اصلاح طلبان نیست

حال و روز اصلاح‌طلبان به روایت رئیسش در قزوین:
فرمان اصلاحات در دست اصلاح طلبان نیست

«اصلاح طلبان این روزها حال و روز خوبی دارند؟»  این پرسش را  چند صباحی است در میان محافل سیاسی می‌شنویم و شخصیت‌هایی چون سعید حجاریان(مغز متفکر اصلاحات) و صادق زیباکلام وتاجیک ودیگران بدان پرداخته اند.


اما آنچه حجاریان را نگران کرده‌است، اینکه «... یکی از مهمترین پرنسیپ‌ها نقد خود است و آن هم نقد اجتماعی و نه نقد در گوشی. متأسفانه اصلاح‌طلبان در این زمینه کوشا نبودند شاید به دلیل ترس؛ ترس از آنکه رقبایشان آن‌ها را مورد سرزنش قرار دهند. اما این امر توجیهی برای فراموشی انتقاد از خود نبوده و نیست. انتقاد از خود آن‌ هم در عرصه عمومی باعث ارتقاء منزلت می‌شود ولو آنکه دیگرانی آن را دست‌مایه تحقیر قرار دهند.» ولی رییس شورای اصلاح طلبان استان قزوین باوجود آنکه تاکید می‌کند «نقد هیچ حزبی خلاف و ناممکن نیست»؛ اما معتقد است «بیشتر از اصلاح طلبان کسانی که قدرت دارند باید  نقد بشوند.»
حجت الاسلام سیدناصر قوامی در مورد حال این روزهای اصلاح‌طلبان به «فروردین امروز» می گوید: اگر برخی دوستان و بزرگان صحبت از ناخوشی اصلاحات می‌زنند باید در ابتدا پرسید که از چه نظر؟ از این نظر که حقانیت اصلاح طلبان برای بیشتر مردم ایران ثابت و مشخص شده‌است، ما این شرایط را مناسب قلمداد می ‌کنیم و حال ما خوب است؛ اما از این جهت که حاکمیت تن به اصلاحات نمی دهد، وضعیت خوبی نداریم. چون اصلاح طلبان مطالبه جریان خود را دارند و فرمان اصلاحات در کشور در دست کسی دیگر است.
او در ادامه با آوردن مثالی اینگونه توضیح می‌دهد: مشروطه خواهان، مشروطه خواه بودند؛ اما فرمان مشروطه به دست مظفرالدین شاه بود و او بود که باید فرمان مشروطه را امضا
می کرد. موضع اصلاح طلبان نیز مشخص است و باید در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، روابط خارجی و همچنین در قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور اصلاحاتی صورت بگیرد.
 به گفته رییس شورای اصلاح طلبان قزوین، همه باید به اصلاحات تن بدهند؛ هرچند سر آخر نیز تن خواهند داد و از این باب شرایط اصلاح‌طلبان را چه در کشور و چه در استان مثبت ارزیابی می‌کند؛چراکه بیش از 80 درصد مردم طرفدار اصلاح طلبان هستند.
قوامی معتقد است اصلاح‌طلبان در حاکمیت نقشی ندارند و نتوانسته در عرصه‌های مختلف خط و مشی اصلاح طلبی را پیاده کند؛ ولی از این نظر که پایگاه مردمی این جریان همچنان قوی است، حال و روز اصلاح‌طلبان مناسب است.
او در پاسخ به این سئوال که به  نقد اصلاح طلبان معتقد است، می-گوید:  بدون شک کسی نباید در جمهوری اسلامی از نقد ناراحت شود و اساسا نقد هیچ حزبی خلاف و ناممکن نیست؛ اما بیشتر از اصلاح طلبان کسانی که قدرت دارند باید نقد بشوند، وگرنه اصلاح طلبان از این باب قدرت ندارند.
نمانیده سابق مجلس، درخصوص عملکرد نمایندگان ملس مورد حمایت اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر می گوید: همه اصلاح‌طلبان را در انتخابات اخیر رد صلاحیت کردند و در هیچ حوزه ای از استان قزوین گزینه ای نداشتیم. دو راه پیش روی ما بود یا در انتخابات شرکت نکنیم یا با اکتفا به حداقل‌ها، از گزینه‌های موجود حمایت کنیم. ما از ابتدا می‌دانستیم که گزینه‌های مورد بررسی به معنای واقعی اصلاح طلب نبودند و به همین دلیل به خیرالموجودین بسنده کردیم وعقل حکم می‌کرد که کاندیداهای مورد حمایت ما اگر منفعت ندارند، ضررهم نداشته‌باشند. درواقع اصلاح‌طلبان تصمیم گرفتند، در انتخابات برای تحکیم نظام و انقلاب با همین گزینه‌ها شرکت کنند.
قوامی با اشاره به اینکه در انتخابات شورای اسلامی شهر قزوین کاملا مستقل رفتار کردیم، می گوید: بنده در حضور رییس جمهور محترم گفتم اصلاح طلبان استان برای دفاع از اصلاح طلبان و شما کمربند  همت را محکم بسته‌اند و قصد ما حضور فعالانه است. در همین راستا از کاندیداهای اصلاح طلبان  حدود 60 نفر ثبت نام کرده‌بودند و در اصلاح طلبی آن‌ها هیچ شک و شبهه‌ای نبود و به راحتی و با انسجام که وجود داشت توانستیم این 60 نفر را تبدیل به 9 نفر کنیم که 6 نفر به شورا راه  یافتند.
قوامی خاطر نشان می کند: افرادی که انتخاب شدند، اصلاح‌ طلب واقعی و شناسنامه‌دار و انسان‌های پاکی هستند و به هیچ عنوان منافع شخصی را دنبال نمی کنند و شاهد این امر جناب آقای فصیحی رامندی(عضو اصولگرای شورای شهر) است که برای من نقل کردند این شورا برخلاف شورای قبلی به دنبال کار مردم است.
 براین اساس رئیس شورای اصلاح طلبان قزوین نتیجه می‌گیرد که در این دو انتخابات (مجلس و شورای شهر) پیروز شدند.
البته او می‌گوید: ازعملکرد نمایندگان مجلس رضایت نداریم؛ اما  نارضایتی ما نسبی است، چراکه تفکری که ما داریم، هیچ یک از نمایندگان مجلس ندارند؛ البته از ایشان گله‌ نداریم، چون کاری هم از ایشان نخواستیم که توقع داشته‌باشیم. هرچند ما آن سرمایه ای که برای انتخاباب مجلس گذاشتیم، به خوبی جواب نداده‌است؛ اما چاره‌ای دیگر نداشتیم. ولی اعضای شورای شهر و شهردار قزوین پاک دست هستند و منافع شخصی ندارند که از آن‌ها راضی هستیم.
قوامی، درباره شائبه‌های ایجاد شده در خصوص دخترش که در حال حاضر عضو شورای شهر است و از طرف ایشان مورد حمایت قرار دارد تا در انتخابات بعدی وارد مجلس شود، می گوید: هرچه هست شائبه است و اگر صبیه بنده هم عضو شورای شهر قزوین است، به دلیل اصرار دوستان در صحنه حضور پیدا کرد. او براساس رزومه، فردی قوی، با صلاحیت و با سوادی است و اصلا مایل به کارهای سیاسی نیست و حضور او صرفا در راستای دعوت دوستان بود.
رئیس شورای اصلاح‌طلبان معتقد است: عده‌ای در استان سعی دارد با برخی اختلاف افکنی ها، اتحاد ما را برهم بزنند که موفق نمی‌شوند؛ درحالی که جلسات ما به طور منظم و با حضور اساتید و چهره‌های شاخص اصلاحات و با وفاق در حال برگزاری است.
حامد نوریانی

شنبه 26 اسفند 1396
08:36:20