قزوین؛ جزو 10 شهر گردشگر پذیر

گردشگری رونق می‌گیرد؟
قزوین؛ جزو 10 شهر گردشگر پذیر

قزوین به همراه 9 شهرستان دیگر جزو مقاصد گردشگرپذیر معرفی شد؛ البته هنوز این شهر نتوانسته، گردشگران را مجاب به ماندن کند.


براساس مرکز آمار ایران، تعداد ٧٦ میلیون سفر در فصل بهار ١٣٩٥، در کشور انجام گرفته است
 براین اساس، حدود ٥٧ درصد خانوارهای کشور حداقل یک سفر داشته‌اند که نسبت به بهار ١٣٩٣ به میزان ١,٥٨ درصد افزایش داشته‌است.
  تعداد سفرهای داخلی در فصل بهار 75 میلیون و 523 هزار و 50 سفر بوده‌است.
در این بین ٥٢ درصد از سفرهای داخلی فصل بهار، با اقامت شبانه و ٤٨ درصد بدون اقامت شبانه بوده‌است.
 بیشترین سفرهای با اقامت شبانه فصل بهار در سال ١٣٩٥ با هدف دیدار دوستان و بستگان ٥٨ درصد و سپس با هدف‌های گردش و تفریح ٢٥ درصد و زیارت ٨ درصد انجام شده‌است.
البته حدود ٩ درصد از سفرها در فصل بهار با اهدافی نظیر درمان، آموزش، خرید و کسب و کار انجام شده‌است.  همچنین در فصل بهار سال ١٣٩٥، ٣٥ درصد از سفرهای بدون اقامت شبانه با هدف گردش و تفریح، ٢٩ درصد با هدف دیدار دوستان و بستگان، ١٧ درصد با هدف درمان و ٦ درصد با هدف زیارت انجام شده است. ١٣ درصد سفرهای بدون اقامت شبانه، با اهدافی نظیر آموزش، خرید و کسب و کار انجام شده‌است.
 اقامتگاه اصلی مورد استفاده در سفرهای داخلی با اقامت شبانه خانوارها در فصل بهار سال ١٣٩٥، خانه بستگان و آشنایان با ٧٢ درصد، ویلا و آپارتمان اجاره‌ای و ویلا و آپارتمان شخصی هر یک با ٧ درصد، اقامتگاه عمومی و اقامتگاه سازمانی هر یک با ٤ درصد و چادر و کمپ شخصی و سایر اقامتگاه‌ها هر یک با ٣ درصد بوده‌است.  براین اساس، ده استان خراسان رضوی، مازندران، گیلان، تهران، فارس، اصفهان، خوزستان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و کرمان مقصد بیشترین سفرهای با اقامت شبانه در فصل بهار ١٣٩٥ بوده‌اند.    همچنین ده استان گیلان، قزوین، فارس، اصفهان، خوزستان، کرمانشاه، تهران، آذربایجان شرقی، گلستان و کرمان مقصد بیشترین سفرهای بدون اقامت شبانه در بهار ١٣٩٥ بوده‌اند.
 اما  ده شهرستان مهم گردشگرپذیر کشور در بهار سال ١٣٩٥، شامل تهران، مشهد، رشت، شیراز، قزوین، اصفهان، قم، کرمانشاه، تبریز و لاهیجان بوده‌است که دارای بیشترین تعداد سفر بوده‌اند.
البته بیشتر سفر‌ها در شهرستان‌های مشهد، تهران، شیراز، اصفهان و قم از نوع سفرهای با اقامت شبانه و بیشتر سفرها در شهرستان‌های رشت، قزوین، کرمانشاه، تبریز و لاهیجان از نوع سفرهای بدون اقامت شبانه بوده‌است.

شنبه 5 اسفند 1396
07:12:53