کاریابان دلال

کاریابان دلال

در کنار تجمع‌های اعتراضی کارگری برای دریافت حقوق معوقه چندین ماهه و یا سالانه، دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین از دلالی  دفاترکاریابی در هیات‌های حل اختلاف کارگری خبرمی‌دهد.


عیدعلی کریمی، در مورد سوءاستفاده‌ دفاتر کاریابی گفته‌است:  یکی از مشکلات مهم جامعه کارگری قزوین، حضور رؤسای ادارات کاریابی در هیات‌های حل اختلاف است. متاسفانه برخی از این افراد به دنبال دلالی هستند و از حقوق کارگران دفاع نمی‌کنند. او در توضیح بیشتر گفته‌است:  برای مسئولان استان باید سوال برانگیز باشد که چگونه رییس کاریابی نه جزو تشکلات کارگری است، نه صنف، اما در هیات‌های حل اختلاف حضور دارد؟ اگر کمی بیشتر دقت کنید، خواهید دید که در این هیات‌ها، نماینده کارگر به جای کافرما نشسته و کارفرما در مقام نماینده کارگر قرارگرفته است.
به گفته کریمی، مدیرعامل برخی از شرکت‌ها از رؤسای کاریابی می‌خواهند تا کارگرانی را به شرکت معرفی کنند که ۳ تا ۴ ماه حرفی از دستمزد به میان نباشد.
 این فعال کارگری به قراردادهای کار هم اشاره می‌کند و می‌گوید: به گفته خود مسئولان، در تنظیم قراردادها بازرسی به صورت دقیق و تخصصی صورت نمی‌گیرد؛حتی بازرسانی هم که فعال هستند، دقایقی را در اتاق مدیرعامل سپری می‌کنند و سپس از شرکت خارج می‌شوند.
به نظر می‌رسد، بر مسائل کارگری به عمد سرپوش گذاشته می‌شود و روزبروز درحال بغرنج شدن است.

پنجشنبه 12 بهمن 1396
10:47:24