بودجه شهرداری در سایه بدهی‌ها

نقشه راهی که مدیریت شهری باید بپیماید
بودجه شهرداری در سایه بدهی‌ها

بودجه شهرداری قزوین در سایه بدهی حدود  600میلیارد تومانی به شورای شهر تقدیم شد.


 علی صفری،شهردار قزوین در هنگام  ارائه لایحه بودجه 6 هزار و 350 میلیارد ریالی گفت که  در این لایحه با اتکا به اقتصاد مقاومتی و ایجاد درآمد پایدار و نگاه محله محوری اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه مد نظر قرار گرفته‌است. او اشاره‌ای به بدهی شهرداری نکرد و توضیح بیشتری در مورد اتکا بودجه براساس اقتصاد مقاومتی نداد که آیا منظور او بودجه انقباضی است یا نگاه دیگری دارد؟
 با این وجود، به گفته او، این بودجه، نسبت به بودجه سال گذشته، 14درصد رشد داشته است.
شهردار قزوین، از شاخص‌های اصلی این بودجه را حرکت به سمت بودجه‌ریزی عملیاتی عنوان کرد تا به سمت حسابداری تعدیل شده پیش بروند و درآمدهای غیرنقدی هم شفاف سازی شود.  به گفته صفری در این بودجه به رویکردهای برنامه پنج ساله دوم هم پرداخته شده‌است. او گفت که اولویت اصلی، تکمیل پروه های نیمه تمام شهرداری و حذف هزینه‌های غیرضروری است. شهردار قزوین تاکید کرده‌بود که در صورت تکمیل نشدن طرح‌های نیمه تمام علاوه بر نارضایتی اجتماعی خسارت‌های مالی بیشتری نیز متوجه شهرداری می‌شود. به نظرمی‌رسد اشاره  شهردار قزوین، بدهی بانکی است که برای ساخت این پروژه‌ها، مدیریت شهری وقت، از بانک شهر، وام گرفته‌بود. او در مورد این بدهی گفته‌بود: در حال حاضر یک بدهی ۱۱۶ میلیارد تومانی به یکی از بانک‌های عامل داریم که نگرانی ماسود ماهانه دو میلیارد تومانی است که باید به‌سرعت تعیین تکلیف شود.
هرچند  فصیحی رامندی،رئیس کمیسیون مالی و اقتصادی شورای شهر قزوین، به تازگی، بدهی تسهیلاتی که شهرداری وقت از بانک شهر گرفته است را 254 میلیارد تومان اعلام کرده‌بود که اکنون هفت تا 10 میلیارد تومان دیرکرد پرداخت می‌کند.
 البته این تنها مشکل صفری نیست. حقوق به نیروهایی که در شهرداری نیستند، مشکل دیگر است. او، پیشتر از پرداخت حقوق به 831 نفر نیروی انسانی  در شهرداری گفته بود که بنابر آمار وجود ندارند.
به گفته صفری، در حوزه نیروی انسانی آمار معاونت اداری حدود ۱۷۶۹ نفر است؛ اما در عمل ما به بیش از ۲۶۰۰ نیروی شاغل حقوق پرداخت می‌کنیم.
به نظر می‌رسد شهردار قزوین در سال 97 با توجه به میراثی که برای او مانده‌است، سال سختی در پیش دارد.

چهارشنبه 11 بهمن 1396
09:24:38