دیروز: سیرک بزرگ اروپا

دیروز ، امروز ، فردا
دیروز: سیرک بزرگ اروپا

سال پنجاه و شش بود یا پنجاه و پنج را درست یادم نیست. فقط به خاطرم مانده وقتی در آن سال سیرک بزرگ اروپا به قزوین رسید، استقبال خوبی از آن شد؛ سیرکی که یکی از بازیگرانش «ماریا اورفی» بازیگر فیلم‌های سینمای ایتالیا بود.


خیلی‌ها برای دیدن او به سیرک می‌رفتند، بعضی‌ها هم دلقک یا شیر،خرس یا بندبازان سیرک را دوست داشتند. از همه جالبتر یکی از دوستان من بود،عاشق شلوغی و ایستادن در صف هنگام ورود به چادر بزرگ سیرک بود. هیاهو وشادی جمع را دوست داشت.
حالا که بیش از سی سال از آن زمان می‌گذرد، بیشتر درکش می‌کنم. هر جا که مردم شاد باشند، فضای قابل تحمل‌تر و بهتری دارد؛البته برای من و کسانی که انسان‌ها را شاد می‌خواهند و گرنه بعضی‌ها چهره گریان آدم‌ها را ترجیح می‌دهند،البته غیر از شادی،گفت وگو ،تفاهم و تلاش برای ایجاد حس مشترک هم همین کار را می‌کند، نمونه‌اش را سال‌ها در صف‌های جلوی سینماهای نمایش‌دهنده فیلم‌های جشنواره فیلم فجر دیده‌ام؛جشنواره‌ای که برای اولین بار در قزوین هم همزمان در تهران برگزار شد.
در آن سال تا جایی که یادم مانده، بیشترین صف برای تماشای فیلم تیغ ابریشم تشکیل شد؛فیلمی که صحنه‌هایی از آن گرفتار تیغ سانسور شده‌بود.
امروز:دعوت به انتظار
سالن انتظار سینما مهتاب کوچک است؛اما همین هم نمی‌تواند مانعی برای حضور علاقه‌مندان تماشای فیلم‌های جدید ایرانی باشد. اصلا همین کوچکی باعث می‌شود تا وقتی در آن هستی، حضور دیگران را بهتر احساس کنی. البته نه اینکه اگر بزرگتربود، بهتر نبود، که بود؛ اما همین طور که هست هم می‌تواند محلی برای ایجاد حس خوب در کسانی بشود که سینما و دورهمی سینمایی را دوست دارند. با این حساب از چهاردهم بهمن که زنگ شروع سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در این سینما به صدا درمی‌آید، فرصت با دیگران بودن را دارید؛دیگرانی که یا همچون دوستی که گفتم علاقه‌مند هیاهو وشلوغی‌اند یا دل در گروه  هنر هفتم دارند.
گمانم تماشای  جدیدترین فیلم‌های پیمان معادی (بمب)،مصطفی کیایی (چهارراه استانبول)، منیژه حکمت (جاده قدیم)، ابراهیم حاتمی کیا(به وقت شام)بهروز شعیبی(دارکوب) و... در روزهای جشنواره فرصت خوبی برای ایجاد حس مشترک باشد؛ حسی که از تاریخ چهاردهم بهمن می‌توانید شروعش کنید و تا بیست و دوم بهمن ادامه اش بدهید؛ البته اگر قصد حضوردر شلوغی بیشتر و یا دیدن کارگردانان و بازیگران فیلم‌ها را دارید فاصله تهران تا قزوین چندان زیاد نیست.
فردا:جشنواره بین المللی فیلم فجر
نمی‌دانم خبر دارید یا نه، اما بعد از جدایی زمان برگزاری بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر از بخش ملی این بخش، هر سال اردیبهشت ماه در تهران برگزار می‌گردد.در این جشنواره فیلم‌هایی از کشورهای دیگر به نمایش در می‌آید و تماشاگران می‌توانند با تماشای فیلم‌های خارجی در حال و هوای سینمای دنیا قرار گیرند.
نمی‌دانم تا چه حد امکان برگزاری این جشنواره در قزوین باشد؛ اما گمان بشود بتوان پرس و جو کرد. شاید با این پرس و جو، پای سینمای دنیا هم به قزوین باز شود.
حسن لطفی

چهارشنبه 11 بهمن 1396
08:57:53