90 درصد برنامه پنج ساله شهرداری اجرایی نشد

شهر بدون برنامه
90 درصد برنامه پنج ساله شهرداری اجرایی نشد

در روزهای اعتراض و نگرانی خبر شوک آوری گم شد؛ قزوین، دو سال است که بدون برنامه چشم انداز اداره می‌شود. این خبر را اعضای شورای شهر دادند؛ اما خبر به همین جا ختم نمی‌شود؛ 90 درصد برنامه پنج ساله اول شهرداری اصلا اجرایی نشده‌است!


 مهدی عبدالرزاقی، رییس کمیسیون املاک و مستغلات شورای شهر، نخستین منتقد وضع موجود در جلسه شورای شهر گفته‌است: حدود 90 درصد از آنچه که در برنامه اول چشم انداز توسعه ذکر شده، اساسا اجرایی نشده‌است.   اما برنامه‌ها چه بوده که مدیریت وقت شهری اجرا نکرده‌است.
آنگونه که عبدالرزاقی می‌گوید: در برنامه اول، تشکیل سازمان املاک و مستغلات شهرداری، برنامه‌ریزی توسعه منابع درآمدی برای حرکت به سمت خودکفایی سازمان‌ها، تبیین حساب‌های شهرداری به سیستم حسابداری تعهدی، طرح آبیاری قطره‌ای، طرح آبیاری هانتر بارانی، پروژه انتقال پساب تصفیه خانه قزوین برای پارک باراجین و باغات سنتی، احداث و تکمیل سیل بند و سیل برگردان، خرید وسایل نقلیه و ماشین‌آلات حمل و نقل دفع زباله، احداث میدان میوه و تره بار مرکزی با مقیاس فراشهری، انتقال مشاغل مزاحم به خارج از محدوده شهری، بروزرسانی تجهیزات ایمنی و شهری، توسعه خدمات و افزایش کیفیت خدمات در آرامستان‌ها و ایجاد آرامستان‌های جدید، تامین مکان مناسب جهت استقرار کارگران فصلی، تهیه طرح جمع‌آوری متکدیان، احداث کانال‌ها و دفع آب‌های سطحی ذکر شده، اما هیچکدام در پنج سال اجرای این برنامه تحقق پیدا نکرده‌اند.
  این عضو شورای شهر قزوین، همچنین خرید و تکمیل توسعه ساختمان‌های اداری برای شهرداری را جزو برنامه اول چشم انداز توسعه می‌داند که خبری از تحقق آن نیست و امروز هر کدام از سازمان‌ها و مجموعه‌ها در یک گوشه‌ی شهر مستقر بوده و عموما هم مستاجر هستند.  اما به برنامه چشم انداز اول توسعه شهرداری باید قرار دادن محورهای باراجین، راه‌آهن، میدان مینودر، دروازه رشت به عنوان بخشی از ساختار و استخوان‌بندی شهر و تهیه طراحی شهری برای آن‌ها، تبدیل میدان آزادی به محوطه سازی وسط آن به فضای عمومی و پیاده و تغییر عملکردهای متناسب و غیره، طراحی و ساماندهی بافت تاریخی قزوین، توسعه و ساماندهی امامزاده حسین(ع)، تهیه و اجرای طرح ساماندهی ورودی‌های شهر، احیای باغستان‌های سنتی و ساماندهی مشاغل شهری را هم اضافه کرد که خبری از اجرای آن نیست.
اداره شهر در سال 95 بدون برنامه
 مهدیه سادات قافله‌باشی، عضو دیگر شورا  با بیان اینکه، گویی فقط آروزهایمان را در چشم‌انداز‌ها و برنامه‌های توسعه می‌نویسیم؛ ولی برای تحقق آن کاری نمی‌کنیم؛ اضافه می‌کند: براساس آماری که به صورت رسمی اعلام شده، برنامه 5 ساله در سال 93 یکسال تمدید شده‌است. سوالی که پیش می‌آید این است که آیا شهرداری در سال 95 هیچ برنامه‌ای نداشته‌است؟
این عضو شورای شهر همچنین با تاکید بر اینکه، باید مشخص شود که شهرداری قزوین تا به امروز چند درصد برنامه‌هایش تحقق یافته و قرار است به سمت کدام افق حرکت کند.
 آنگونه که به نظرمی‌رسد، با حضور اعضای پنجم شورا، لایه‌های پنهان   مدیریت شهری وقت آشکار می‌شود  که شهروندان بدون مطالبه و پرسشگررهآورد این مدیریت است.

يكشنبه 24 دي 1396
10:07:48