شرایط برای رسانه های مستقل فراهم شود

عضو هیات مدیره خانه مطبوعات استان قزوین:
شرایط برای رسانه های مستقل فراهم شود

عضو هیات مدیره خانه مطبوعات گفت: به دلیل مشکلات اقتصادی و رقابت نابرابر با سایر رسانه‌ها، فضا برای فعالیت رسانه‌های «مستقل» استان قزوین محدود شده‌است.


به گزارش برنا، امیر رجبی، عضو هیات مدیره خانه مطبوعات استان قزوین و سرپرست خبرگزاری برنا، دردیدار اعضای هیات مدیره با عبدالمحمد زاهدی، استاندار قزوین، در سخنانی به مشکلات و تنگناهای فعالان رسانه پرداخت و گفت: فضا برای فعالیت رسانه های مکتوب نسبت به گذشته بهتر شده است ولی فعالیت رسانه های مستقل در استان قزوین به دلیل مشکلات اقتصادی محدود شده و به نوعی نشریاتی که دارای محتوای حرفه ای هستند روز به روز ضعیف تر می‌شوند و آگهی‌ها نامه‌ها و سایت‌ها و کانال‌های  غیرحرفه ای که به انتشار اخبار ناصحیح می‌پردازند، جایگزین آن‌ها می‌شوند.
سرپرست خبرگزاری برنا در استان قزوین ادامه داد: باید شرایط برای فعالیت رسانه‌های مستقل و منتقد بیش از گذشته فراهم شود؛ اما شاهدیم که نشریات و رسانه‌های وابسته به ارگان‌ها، سازمان‌ها، نهادها و... در رقابتی نابرابر زمینه خزان مطبوعات محلی و مستقل را فراهم می‌کنند، این درحالی‌است که از رسانه‌های وابسته انتقاد سازنده کمتر مشاهده می‌شود و نشریات و رسانه‌های مستقل هم با دغدغه های مالی نمی توانند نقش سازنده خود را ایفا کنند.
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته‌نامه «فروردین امروز» در ادامه به وضعیت اقتصادی نگران کننده رسانه های استان در زمینه استخدام نیروهای متخصص و توانمند اشاره کرد و گفت: متاسفانه به دلیل نبود امنیت شغلی، حقوق‌های پایین و نبود بیمه تامین اجتماعی و استرس زیاد، کمتر مشاهده می‌کنیم که افراد توانمند و متفکر جذب رسانه های محلی شوند و با نبود نیروی انسانی متخصص و توانمند شاهد افت شدید محتوا در رسانه ها هستیم، با این وضعیت  اغلب  نشریات  مکتوب با کاهش شدید تیراژ، بی رغبتی خوانندگان، در بهترین حالت به بولتن ادارات و حتی به آگهی نامه تبدیل می شوند.
رجبی در ادامه به فعالیت رسانه های مستقل استان به عنوان یک موقعیت اشتغال زا اشاره کرد و گفت: همانطور که از واحدهای صنعتی و کشاورزی و... که اشتغالزایی می‌کنند، حمایت می‌کنید امیدواریم مدیران رسانه‌های فعال استان را هم در زمینه اشتغال‌زایی مورد حمایت قرار دهید.
سرپرست خبرگزاری برنا در پایان با پیشنهاد به استاندار در زمینه تشکل کارگروه حل مشکلات رسانه‌های استان گفت: انتظار داریم با شناخت و دیدگاهی که دارید، کارگروهی با حضور شما و مدیران ارشد اجرایی و خانه مطبوعات برای استخراج مشکلات فعالان رسانه استان تشکیل شود و بعد از آن به برطرف کردن موانع فعالیت رسانه‌های تاثیرگذار و حرفه‌ای پرداخته شود.

شنبه 25 آذر 1396
14:54:17