کارگران را هم در یابید

درخواست یک فعال کارگری از استاندار؛
کارگران را هم در یابید

دیدارهای استاندار قزوین از چند واحد تولیدی- صنعتی با واکنش یک فعال کارگری روبه‌رو شد. چندی پیش عبدالمحمد زاهدی، استاندار قزوین از چند واحد صنعتی دیدار کرد؛ اما  آنگونه که روابط عمومی استانداری هم خبر را منتشر کرد، گفته‌های استاندار در این دید و بازدیدها بر مشکلات صاحبان واحدها متمرکز شده‌‌بود.

حتی زاهدی کوچکترین اشاره‌ای هم به مسائل کارگری نکرد؛ درحالی که نیروی انسانی بخش مهمی از این چرخه تولید را تشکیل می‌دهد.
او گفت که  فرسودگی ماشین آلات و دستگاه‌ها مشکل اصلی صنعت استان و کشور است و باید با توجه و حمایت بیشتر از صنایع از جمله در پرداخت تسهیلات برای حل این مشکل اقدام کنیم.
زاهدی صحبت‌های امیدوارکننده‌ای برای صاحبان واحدهای تولیدی- صنعتی داشت؛ اینکه واحدهای صنعتی به فناوری‌های جدید و روزآمد نیاز دارند و برخی از واحدهای صنعتی معتبر می‌توانند با تامین ارز به وارد کردن ماشین آلات از خارج اقدام کنند و برخی از واحدها نیز به تسهیلات ارزی نیازمند هستند که باید مورد توجه و حمایت مسئولان قرار گیرد.
او مشکل عمده صنایع استان قزوین را بیشتر فناوری خارجی عنوان می‌کند و برای آن راکار هم ارائه می‌دهد: می‌توان با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی که وام‌های با بهره کمتر و ارزانتر ارایه می‌دهد به واردات فناوری پرداخت.
 اما  یک فعال کارگری  از نحوه دید و بازدید استاندار از واحدهای صنعتی گلایه کرد.
محمد امانی، رئیس کانون شورای اسلامی کار در واکنش به این خبر در شبکه‌های اجتماعی نوشت:  جناب آقای مهندس زاهدی ازاینکه به صنعت استان سرکشی می‌کنید، سپاسگزاریم؛ اما انتظار می‌رود از شرکت‌هایی هم که ۲تا چند ماه حقوق دریافت نکردند و بیمه آن‌ها چندماه است به شعبات مربوطه واریز نشده و دفترچه‌های درمانی تمدید و تعویض نمی‌شود وبعضا زندگی آنان از هم پاشیده است هم سری بزنید.
شاید اشاره به وضعیت کارگران «نورپلاست» باشد که در اعتراض به عدم دریافت حقوق به مدت ۱۱ماه خواهان رسیدگی فوری مسئولان به مشکلات آن‌ها شده‌ و با نصب پلاکاردی در مقابل شرکت اعتراض خود را اعلام کردند.
او در ادامه از نماینده عالی دولت این سئوال را می‌کند که «اصلا دراین بازدید‌ها سراغی از کارگران هم می‌گیرید وبه حرف دل آنان گوش می‌دهید یا فقط آقای رئیس صنعت و معدن شما را به شرکت‌هایی هدایت می‌کند که کمتر مشکل دارند؟!»
این فعال کارگری ابراز امیدواری کرده‌است که مسئولان اطلاعات درستی از وضعیت صنعت و کارخانجات وکارگران به استحضار استاندار برسانند.

شنبه 11 آذر 1396
08:44:58