پدر شیشه قزوین

پدر شیشه قزوین

چندی پیش محمدتقی علاقه بندیان سرمایه‌دار معروف همدانی درگذشت. «کارخانه شیشه قزوین» با نام علاقه بندیان، مالک یا  بهتر بتوان گفت پدر آن گره خورده است؛ چه اینکه بزرگترین کارخانه شیشه تخت کشور با استفاده از فناوری روز دنیا وارد عرصه تولید شده‌‌بود.


در آن زمان، شیشه تولیدشده دراین کارخانه از مرغوبترین تولیدات خاورمیانه به حساب می‌آمد؛ اما رفته رفته این کارخانه از دوران اوج خود دور شد تا آنجا که از اواخر دولت احمدی نژاد زمزمه‌های تعطیلی و تعویق حقوق به گوش رسید.
البته به غیر از این کارخانه، مرحوم علاقه بندیان، مالک بیش از 150 شرکت در ایران، آمریکا، کانادا، انگلیس، ژاپن و چند کشور اروپایی و آسیایی دیگر بوده و در ایران نیز جزو هشت سرمایه‌دار ثروتمند محسوب می‌شد.او سهام ‌دار و سرمایه‌گذار اصلی پتروشیمی «هگمتانه»، «بازرگانی علاقه بندیان»،شرکت «بتون شن»، «سیمان کارون»، «سیمان سفید لارستان»، «فرش پارس»، «سیمان آپادانا»، «صنایع خودروسازی همدان»، «شیشه قزوین»، «کاشی جم» و «سرامیک اکباتان» در ایران به شمار می‌رود.البته مرحوم علاقه بندیان از سهامداران اصلی شرکت‌های «فاینانس کروپ» سوییس،«رولتونگزلگزل» و «پرسی نات» اتریش است. اکنون باید دید درگذشت این کارآفرین در سرنوشت کارخانه شیشه قزوین چه تاثیری خواهد گذاشت.

شنبه 11 آذر 1396
08:04:46