قوهای ورزش می‌میرند

آفساید
قوهای ورزش می‌میرند

تمامی اهالی ورزش متفق القول معتقدند رشته والیبال و فوتسال ورزش‌های اصلی و پرطرفدار استان قزوین هستند. شاهد این مدعاهم استقبال تماشاگران از رقابت‌های لیگ برتر والیبال و فوتسال در قزوین است که چگونه تماشاگران و علاقه‌مندان در ورزشگاه شهید بابایی تیم‌های مانند آبگینه، پردیس، پوشینه بافت و... را تشویق می‌کردند.


بااین مقدمه، نگاهی به وضعیت والیبال و فوتسال استان بیندازیم. امسال یک باشگاه موفق و باسابقه به نام «سپهر الکتریک» وارد میدان شد. از دسته‌های پایین‌تر آمد و بااقتدار توانست به لیگ برتر کشور صعود کند. سپهر الکتریک، یک فرصت کم‌نظیر برای والیبال قزوین بود تا بتواند دوباره به روزهای اوج خود بازگردد؛ ولی شرایط بد اقتصادی و رکود صنعت باعث شد مالکان سپهر الکتریک، چند ماه پیش خواستار حمایت از این باشگاه خصوصی شدند. با این وضعیت مدیران سپهر الکتریک یک تصمیم سخت و تلخ  گرفتند و عطای ماندن در لیگ برتر را به لقایش بخشیدند و نه تنها از لیگ برتر که از لیگ دست اول هم کناره‌گیری کردند!
این یک تراژدی تلخ برای والیبال  و حتی ورزش استان است؛ ورزشی که مسئولان عالی رتبه‌اش ازحضور بخش خصوصی و اسپانسرها برای تحول سخن می‌گویند؛ درحالی‌که اسپانسر خوب و خوش نامی به‌نام سپهر الکتریک باوجود هزینه‌های میلیونی که در  والیبال کرد،  فرجام خوبی پیدا نکرد. مطمئنا سرنوشت سپهرالکتریک پیش‌روی دیگر سرمایه‌گذاران و حامیان ورزش قرار خواهد گرفت و تجربه‌ گران‌قیمت و سنگین برای ورزش استان  به خصوص والیبال خواهد بود.
 در رشته فوتسال هم وضعیت کم و بیش  شبیه والیبال است.امروز فوتسال قزوین حدود 25فوتسالیست تراز اول و حتی ملی‌پوش دارد، تماشاگر دارد، زیر ساخت دارد؛ ولی مدیریت و سیاستگذار ندارد! سال گذشته بود که شاهد حضور عجیب و غریب یک اسپانسر در فوتسال قزوین به نام «طرح و توسعه» بودیم که این تیم‌داری هم پایان آبرومندانه‌ای نداشت.
 با این پتانسیل موجود در رشته فوتسال با حداقل هزینه‌ها در بخش آقایان و بانوان می‌توانیم این رشته را دوباره احیا کنیم؛ اما متاسفانه باوجود سال‌ها تیم‌داری، بررسی و مطالعه‌ای عمیقی در مورد سرنوشت اسپانسرها و علت از هم پاشیدگی این حامیان مالی بعد از یک دوره تیم‌‌داری صورت نگرفته‌است.
اگر بتوانیم کمی دانش و اصول مدیریت و بازاریابی را در ورزش استان وارد کنیم، شاید دیگر شاهد انحلال تیم‌هایی مثل «طرح و توسعه» در ورزش استان نخواهیم بود.
برگزاری جلسات شورای عالی ورزش و این روزها بخش سرمایه‌گذاری در این حوزه بسیار مفید است؛ ولی اگر منجر به ایجاد جذابیت و حمایت از اسپانسرها نشود، بسیاری از رشته‌های ورزشی، مانند والیبال و فوتسال مانند یک قوی زیبا بی‌سر و صدا می‌میرند.


امیر رجبی

سه شنبه 2 آبان 1396
16:11:06