تغییر فرمانداران به حکم ضرورت

با پایان بررسی عملکرد، فرمانداران در قزوین ماندنی هستند؟
تغییر فرمانداران به حکم ضرورت

پس از انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب کابینه، مطابق رسم همیشگی، تغییراتی در سطح مدیریت عالی استان‌ها هم صورت گرفت؛ هرچند این تغییرات بیشتر در حد جابجایی‌ بود که این رویه دولت با واکنش هم همراه شد.


با این همه زمانی قرعه به نام قزوین افتاد و تغییر استاندار کلید خورد که نماینده عالی وقت دولت در استان، تغییرات را کلید زده‌ و در روزهای پایانی، فرماندارآبیک را به بویین‌زهرا فرستاده بود. به نظر می‌رسید این تغییر نشان از آن دارد فریدون همتی، استاندار در قزوین ماندنی است که با طیب خاطر این جابجایی را کلید زد.
هرچند او در آخرین مصاحبه مطبوعاتی خود در هفته دولت از پایان ارزیابی مدیران و... بدون ذکر جزییات سخن گفت و اعلام کرد که با توجه به این ارزیابی تغییرات صورت می‌گیرد؛ اما تغییر فرماندار آبیک درحالی انجام شد که چندی پیش، سایت وزارت کشور در تاریخ 15مهرماه از قول محمدامین رضازاده، مدیرکل سیاسی این وزارتخانه اعلام کرده‌بود که «پس از برگزاری انتخابات در اردیبهشت ماه، عملکرد و کارکرد فرمانداران در معاونت سیاسی مورد بررسی قرار گرفت؛ البته این بررسی به پایان رسید و انتخاب فرمانداران هم براساس بررسی‌های انجام شده، صورت می‌پذیرد.»
آنگونه که از سخنان این مقام وزارت کشور می‌توان تعبیر کرد؛ یعنی هنوز تغییراتی صورت نگرفته ‌است؛ درحالی که تغییر فرمانداران آبیک و بویین زهرا در 22شهریورماه صورت گرفته‌بود. شاید «ضرورت» حکم کرده‌بود این انتصاب زودتر از موعدی که مدیرکل سیاسی اعلام کرده، صورت بگیرد.  چه اینکه خود او گفته بود: «پس از پایان انتخاب استانداران، «درحد ضرورت»، انتخاب فرمانداران و بخشداران آغاز می‌شود؛ البته او نگفت که چه فاکتورهایی این تغییر ضروری را شکل می‌دهد.
هرچند پیشتر وزیر کشور خبر از تغییرات استانداران و فرمانداران را تا پایان شهریورماه داده بود.
 با این وجود به گفته امین‌زاده، وزارت کشور ترجیح می‌دهد، فرمانداران از بدنه وزارت کشور انتخاب ‌شوند، همان‌طور که در دولت یازدهم، 83درصد فرمانداران از مجموعه کادر وزارت کشور انتخاب شدند.
  البته مدیرکل سیاسی اعلام کرده که وزارت کشور با تعامل نمایندگان مجلس و ائمه جمعه، فرمانداران را انتخاب می‌کند.
  صرف نظر از اختلاف گفتاری بین مدیرکل سیاسی با وزیرکشور؛ اما آنگونه که پیداست با پایان تغییرات در بدنه استانداری که مدت طولانی هم از آن می‌گذرد، به گفته وزیر کشور بناست «جابجایی‌ها حداقلی باشد» مگر اینکه «ضرورت» ایجاب کند که فرمانداران استان قزوین تغییر کنند.

سه شنبه 2 آبان 1396
15:48:42