کشته‌ها کاهش؛ مصدومان افزایش

درآخرین ماه تابستان در قزوین اتفاق افتاد؛
کشته‌ها کاهش؛ مصدومان افزایش

پزشکی قانونی استان اعلام کرده‌، آمار کشته‌های شهریور در تصادفات رانندگی کاهش داشته؛ اما تعداد مصدومان افزایش یافته‌است؛ البته در سطح کشور هم آمار مصدومان 4/1درصد هم بیشتر شده‌است.


آنگونه که بهزاد ولیزاده، مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین اعلام کرده‌است، در شهریور ماه سال‌جاری تعداد  38 نفر (27مرد و 11زن) در حوادث رانندگی کشته و 737نفر  هم مصدوم شدند.
البته بنابر این داده، آمار کشته‌های تصادفات آخرین ماه تابستان، نسبت به مدت مشابه سال پیش کاهش 7درصدی داشته؛ اما آمار مصدومان با افزایش 5درصدی روبه‌رو بوده‌است.به گفته مدیرکل پزشکی قانونی، بیشترین موارد مرگ ناشی از تصادف رانندگی در بیرون از شهر بوده که 31مورد را به خود اختصاص داده‌است.
اما  در درون شهر4 مورد در جاده‌های روستایی 3 قربانی اعلام شده‌است.
بدین ترتیب در شش ماه سال اول سال جاری تعداد کشته‌ها، متعاقب تصادفات جاده‌ای به تعداد 180نفر رسید که نسبت به 207نفر زمان مشابه سال گذشته نزدیک به 13درصد کاهش نشان می‌دهد.
  البته در این آمار، از این تعداد 131نفر مرد و 49نفر زن بوده‌اند.
رشد 3درصدی مصدومان
اما مدیر کل پزشکی قانونی به آمار مصدومان  در شش ماهه نخست سال جاری هم اشاره می‌کند.
او می‌گوید: در همین مدت سه هزار و 594مصدوم حوادث رانندگی به پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که از این تعداد  هزار و 141نفر مرد و دو هزار و 453نفر زن بودند.
ولیزاده در توضیح بیشتر می‌آورد: این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل که آمار مصدومان سه هزارو 481نفر بود، 3درصد افزایش یافته است.
هرچند این مسئول از نوع خسارت‌هایی که به مصدومان وارد شده‌، اشاره‌ای نکرده‌است؛ اما بسیاری از این مصدومان برای همیشه معلول می‌شوند که باعث خسارت‌های مادی و معنوی بر خانواده‌ها و مالی بر کشور می‌شود.
رشد ۱.۴درصدی آمار مصدومان در کشور
اما براساس آمار سازمان پزشکی قانونی کشور در پنج ماهه نخست امسال استان‌های فارس با ۶۵۴، تهران با ۵۳۴ و خراسان رضوی با ۵۱۶فوتی بیشترین و استان‌های ایلام با ۵۴، کهکیلویه و بویراحمد و اردبیل هر کدام با ۷۳ و البرز با ۸۵فوتی کمترین آمار تلفات حوادث رانندگی را داشته‌اند.
براساس این گزارش، درهمین مدت ۱۴۷هزار و ۷۷۱مصدوم حوادث رانندگی به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که از این تعداد ۱۰۶هزار و ۶۶نفر مرد و ۴۱هزار و ۷۰۵نفر زن بودند.
این آمار نسبت به مدت مشابه سال پیش که آمار مصدومان ۱۴۵هزارو ۷۴۷نفر بود، ۱.۴درصد افزایش یافته‌است.
 چندی پیش معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شمار مصدومان ناشی از تصادفات جاده‌ای  را در 2دهه گذشته در سطح کشور پنج برابر عنوان کرده بود.
در کنار تلفات جانی و اثرات زیان بار اجتماعی، فرهنگی و سیاسی تصادفات جاده‌ای سالانه خسارت‌های اقتصادی سنگینی به بار می‌آورد.
 آخرین برآوردهای رسمی بر میزان خسارت‌ تصادف‌های جاده‌ای که در کشور انجام شده مربوط به سال۱۳۹۰ است که از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس صورت گرفته و در آن نوشته شده‌است: «اولین برآوردی که از تصادفات رانندگی ایران انجام شد، حاکی از خسارت ۶۱۷میلیاردی در سال۱۳۸۰ بود.
در سال۱۳۸۶ پژوهشکده حمل‌ونقل جاده‌ای، سخن از خسارت ۱۸هزار میلیاردی زده و خود این مرکز در گزارش خود می‌گوید رقم خسارت سالانه تصادفات در ایران نزدیک به ۵۲هزار میلیارد تومان معادل ۸,۵درصد از تولید ناخالص داخلی کشور است.
براساس تخمین خسارت تصادف‌های رانندگی در ایران که این پژوهشکده انجام داده، بیشترین خسارت رانندگی از حیث فوت و معلولیت دایمی در استان‌های تهران، خراسان (بزرگ) و مازندران بوده و کمترین خسارت مربوط به ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری.»
اما  براساس گزارش یک سایت تحلیلی، عملکرد سالانه بیمه مرکزی ایران در سال۹۵ نشان می‌دهد، شرکت‌های بیمه حدود ۲/۱۸۰هزار میلیارد ریال خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت کرده‌اند که ۴/۴۳درصد از خسارت‌های پرداختی به بیمه شخص ثالث اختصاص داشت؛ به عبارتی شرکت‌های بیمه برای جبران خسارت تصادف‌ها بیش از ۷۸,۲ هزار میلیارد ریال پول پرداخت کرده‌اند.
در شرایطی که کارشناسان تعداد کشته‌های حوادث رانندگی را  به اندازه یک جنگ و گاهی به اندازه سقوط روزانه یک هواپیما عنوان می‌کنند، باید عوامل بروز این حوادث بررسی و راهکاری ارائه شود تا پیش از این خسارت بیشتری به کشور وارد نشود.

سه شنبه 2 آبان 1396
15:43:16