ماموریت جدید برای ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

استاندار جدید اولین تغییر استراتژی را کلید زد؛
ماموریت جدید برای ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

اگر استاندار پیشین رونق اقتصادی را در تسهیلات به واحدهای نیمه فعال و راکد می‌دانست، اکنون استاندار جدید معتقد است همه مشکلات واحدهای تولیدی را نباید تنها به سرمایه ثابت و در گردش محدود کرد.


آنگونه که ایرنا گزارش کرده‌است، عبدالمحمد زاهدی در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گفت: گزارش‌های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سطح کشور تنها به موضوع سرمایه در گردش و ثابت، مشکلات دستگاه تامین اجتماعی و مالیات منحصر شده‌است؛ درحالی که موانع دیگری نیز برای تولید در کشور وجود دارد.
او ادامه می‌دهد: فرسودگی صنایع از جمله مشکلات مهم واحدهای تولیدی است که در دهه70 صنایع نساجی کشور را از پا درآورد؛ بنابراین بررسی این قبیل مشکلات کار مسئولان ذیربط است.
زاهدی معتقد است نداشتن ساختار سازمانی متناسب با تولید از مشکلات دیگر واحدهای تولیدی است.
نداشتن مشکل بازار به دلیل منسوخ شدن کالا،بالا بودن قیمت تمام شده و یا نداشتن کیفیت یکی دیگر از مشکلات واحدهای تولیدی است که  استاندار تاکید می‌کند باید سازمان صنعت،معدن و تجارت و بخش خصوصی بررسی کنند.
از این رو نماینده عالی دولت برای حل مسائل این راهکار را ارائه می‌دهد:  باید یک کارگروه منسجم به صورت منظم به دسته‌بندی واحدهای قابل احیا بپردازد و با بررسی مشکلات، زمینه حل آن‌ها را فراهم سازد.
درحالی که استاندار پیشین از بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به واحدها انتقادهای تندی می‌کرد، زاهدی  می‌گوید: باید مشکلات بانک‌ها را در خصوص پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی در نظر بگیریم؛ چون بانک‌ها موسسه اقتصادی هستند که باید سرمایه پرداختی آن‌ها نیز بازگردد و پرداخت تسهیلات به واحدهایی که امکان بازپرداخت نداشته‌باشند به استمهال و جریمه و دردسر بانک ها منجر می‌شود.
در این بین، زاهدی تاکید می‌کند که باید نگاه همه جانبه به اشتغال داشت و حمایت از واحدهای تولیدی نباید تنها به واحدهای صنعتی و کشاورزی محدود شود؛ چه اینکه بخش خدمات هم به ایجاد اشتغال در استان کمک می‌کند.
اکنون که استاندار جدید سیاست خود را در پرداخت تسهیلات بهین‌یاب به واحدهای تولیدی اعلام کرده‌است، باید دید که این نگاه چه رهاوردی برای اقتصاد قزوین به ارمغان می‌آورد.

پنجشنبه 13 مهر 1396
06:47:11