«بودبودک» داستانی جذاب برای ایرانیان است

تهیه کنندگان مجموعه انیمیشن بودبودک در گفتگو با فروردین امروز؛
«بودبودک» داستانی جذاب برای ایرانیان است

قصه از آنجا شروع شد که ماریا سوار تاکسی کمال شد تا به دیدن آثار تاریخی قزوین برود؛ بعد هم مثل تمام قصه‌های ایرانی، کمال عاشق و دلباخته‌اش شد، ماریا شد زن کمال و مارا راه داد به قصه‌های کاظم و اولاداش. مجموعه انیمیشن‌های بودبودک که بعضی‌ها بی‌صبرانه منتظر شماره‌های جدیدش می‌مانند فعالیت خود را از سال1393 با هدف گسترش صنعت تولید انیمیشن با محتوای آموزشی، فرهنگی، طنز و خانوادگی آغاز کرده است و این شماره برخلاف رسم همیشگی گفتگوی دو نفره در چهلستون؛ گفتگویی سه نفره داریم با کسانی که بودبودک را خلق کرده و به ثمر رساندند، علی نحوی‌راد و مجید نادریان تهیه‌کنندگان بودبودک با ما سخن می‌گویند.


برخلاف یزدی‌ها، اصفهانی‌ها، شیرازی‌ها و... قزوینی‌ها انگار زیاد لهجه‌شان را دوست ندارند؛ چرا همه کاراکترهای مجموعه بودبودک حتی کیوان با لهجه قزوینی حرف می‌زنند؟
نحوی‌راد: اولا که ما هر دو قزوینی هستیم، در ثانی تا به حال هیچ‌کاری که در آن به طور اختصاصی به لهجه قزوینی صحبت شود، وجود نداشت، صدا وسیما هم تنها کاری که در این زمینه انجام داده خان‌باباست. حتی هیچ یک از مجری‌های تلویزیون قزوین نیز با لهجه صحبت نمی‌کنند ما خواستیم کاری تولید کنیم که کلا در آن با این لهجه صحبت شود.
با این لهجه و نشان دادن شخصیت‌ها در لوکیشن‌های تاریخی توانسته‌اید جذب توریست کنید؟
نادریان: بسیار در این زمینه موفق بوده‌ایم شهرداری در تهران بیلبوردهای بزرگی با هزینه‌های بالا نصب کرده و روی آن نوشته «مقصد: قزوین» ولی ما با صرف هزینه‌های خیلی پایین‌تر بسیار تاثیرگذار بوده‌ایم. در این زمینه مسوولین خیلی در حق بودبودک کم‌لطفی کرده‌اند، ایشان حاضر شدند برای نصب چنین بیلبوردهایی هزینه‌های هنگفتی توی جیب تهران بریزند؛ اما کوچکترین کمکی به ما نکردند.
نحوی‌راد: داستان بودبودک برای مردم جذاب است. وقتی کاراکتر بودبودک دلش می‌گیرد به جای اینکه نشان دهیم در پارک قدم میزند او را به طور مثال در خیابان سپه نشان داده‌ایم، روزانه تماس‌های بی‌شماری  داریم از کسانی که بعد از تماشای بودبودک به قزوین سفر می‌کنند، اما متاسفانه از سمت مسوولین حمایت نشدیم در جشواره اسباب‌بازی‌ها روی پوسترها کاراکترهای کارتونی مختلف خارجی همچون باب‌اسفنجی به چشم می‌خورد. آن لحظه من از خودم پرسیدم واقعا جای بودبودک اینجا نیست؟! جای شخصیت‌های بودبودک روی آن پوسترها واقعا خالی بود.
طنز مقوله پیچیده‌ای دارد، تجربه نشان داده شما سراغ هر شغل و قشر و ملتی که بروید با خیل عظیم اعتراضات و انتقادات مواجه می‌شوید، آیا تا به حال مورد اعتراض قزوینی‌ها قرار گرفته‌اید؟
نحوی‌راد: بله، متاسفانه طنز کار کردن در ایران خیلی سخت است به هر سویی که می‌روی مورد اعتراض قرار می‌گیری؛ در ابتدای کار که البته مسیرمان درست نبود، اعتراضات زیادی داشتیم اما با اضافه شدن دوستان و تهیه چارچوب مناسب برای کار، خیلی از این انتقادات کم شد.
 گاهی شوخی‌های بودبودک تند و غیر اخلاقی می‌شود، این برای بالا بردن فالورهاست؟
نادریان: خیر ما به اندازه کافی فالور داریم تا نخواهیم چنین اقداماتی برای بالا بردنش انجام بدهیم؛ اما به هر حال محیط مجازی و صداوسیما تفاوت دارند مجبوریم که به واسطه بعضی شوخی‌ها مردم را درگیر کنیم تا در کنار آنها محتوا را به گوششان برسانیم. در کل کارهایی که در آن بیشتر شوخی کرده‌ایم بیشتر بازدید داشته است.
نحوی‌راد: ما نمی‌توانیم یک خط‌کش برداریم و به مردم بگوییم این خوب است و آن بد اما در غالب شوخی و طنز می‌توانیم پیام‌ها را به مردم انتقال دهیم.
 با توجه وجود شخصیتی ... به نام کاظم در قزوین آیا انتخاب نام کاظم برای پدر خانواده تعمدی بود؟
نحوی‌راد: خیر. ما هرگز قصد نداشتیم به این شایعات دامن بزنیم؛ این خانواده یک خانواده معمولی است که در همه جای ایران وجود دارد، همه خانواده‌ها ممکن است پسر عاشق و دختر دم‌بخت داشته باشند. انتخاب نام کاظم هم واقعا تعمدی نبود واز زمانی که متوجه مشابهت اسمی پدر خانواده با آن شخصیت مذکور شدیم سعی کردیم؛ برای پاک کردن ذهنیت‌های اشتباه؛ پدر خانواده را شخصی مثبت و همه‌چیزدان نشان دهیم. در حال حاضر «کاظم» عقل کل خانواده است. اما در خصوص زدودن شایعات نیز باید بگویم، این شایعات ریشه صد ساله دارند و نمی‌شود آن را با یک مجموعه طنز انیمیشنی از بین برد. این شایعات به نظرم تنها به همت خود مردم و با قرار گرفتن در بستر زمان شاید از بین برود.
و در آخر اینکه فضای مجازی چه ویژگی‌هایی داشت که در بین این همه رسانه فضای مجازی را انتخاب کردید؟
نحوی‌راد: حوزه مجازی دارد به سمتی می‌رود که بیشتر فضاها را در بر می‌گیرد، حتی پیش‌بینی شده تا سال2019 تبلیغات در فضای مجازی از تلویزیون نیز پیشی خواهد گرفت و از مزایای دیگر در فضای مجازی، اختیاری بودنش است، دستمان در فضای مجازی بازتر است و راحت‌تر در آن حرف می‌زنیم و از سویی به سادگی به کل شهر و کشور و حتی کره زمین دسترسی داریم.
 
بیتا دارابی

پنجشنبه 16 شهريور 1396
10:03:34