انسجام و وحدت عامل پیروزی اصلاح‌طلبان

محمد علیخانی در گفت‌وگو با فروردین امروز مطرح کرد؛
انسجام و وحدت عامل پیروزی اصلاح‌طلبان

«محمد علیخانی» این روزها در ساختمان «بهشت» مشغول برنامه‌ریزی برای اداره پایتخت است ولی سایه حضور و نفوذش در تصمیمات سیاسی استان و اصلاح‌طلبان بلندتر از گذشته مشاهده می‌شود. برای بررسی آخرین وضعیت اصلاح‌طلبان و اطلاع از نقطه‌نظرات شورای اصلاح‌طلبان استان قزوین به ساختمان شورای شهر تهران رفتیم و در دفتر کارش در کمیسیون حمل و ترافیک شورای شهر، دقایقی با عضو شورای اصلاح‌طلبان استان قزوین هم‌کلام شدیم.

«محمد علیخانی» انسجام و وحدت را عامل اصلی پیروزی اصلاح‌طلبان می‌داند و تاکید دارد هیچ‌گاه در تصمیمات اعمال نظر و نفوذ نمی‌کند و با قاطعیت گفت: «به خرد جمعی معتقدم». 

سرانجام شورای شهر پس از سال‌ها به اصلاح‌طلبان رسید، به نظرتان مهم‌ترین عامل پیروزی جریان اصلاحات در این انتخابات چه بود؟
انسجام و وحدت در راس و بدنه اصلاح‌طلبان در این انتخابات مشهود بود تا جایی که هماهنگی میان حاج آقا تاکندی و قوامی و علیخانی در راس و بدنه اصلاح‌طلبان باعث شد در چند دوره انتخابات اخیر شاهد موفقیت جریان اصلاحات در قزوین باشیم، ضمن اینکه گفتمان و منش جریان اصلاحات همیشه مورد استقبال مردم است و اگر شرایط مناسبی ایجاد شود جریان اصلاحات در اغلب انتخابات نتیجه لازم را خواهد گرفت.
برخی از سیاسیون و اهالی رسانه که بعضی هم اصلاح‌طلب هستند در کنار رقیب سنتی(اصولگرایان) به منتقدین شورای اصلاح‌طلبان بدل شده‌اند و نقطه نظرات مخالفی را مطرح می‌کنند که در جریان اصلاحات اعمال نظر شخصی صورت می‌گیرد، نظرتان چیست؟
متاسفانه عده‌ای با رخنه در میان اصلاح‌طلبان درصدد آسیب زدن به این وحدت هستند و برخی هم از سر نادانی در زمین رقیب بازی می‌کنند که خوشبختانه تاکنون موفق نبوده‌اند و باید مراقب بود این وحدت که عامل پیروزی است،  آسیب نبیند.
البته جواب‌مان را نگرفتیم. درهمین زمینه برخی از منتقدین شما می‌گویند محمد علیخانی در بستن لیست اصلاح‌طلبان در شورای شهر اعمال نفوذ کرده است؛ آیا واقعا اینطور بوده؟
به هیچ‌وجه اینگونه نبوده و عملکرد ما در این خصوص مشخص است. در این مورد اسامی زیادی مطرح شد و حدود چهل نفر میثاق‌نامه اصلاح‌طلبان را امضا کردند. بستن لیست اصلاح‌طلبان کاملا براساس اجماع بوده، نه تصمیم شخصی بطوری که هرکس نظر خود را در این زمینه داده و برآیند آن تصمیم جمع بوده و تحمیلی در کار نبوده است.
 در مورد آیتم‌هایی که به ورود افراد به این لیست مطرح بوده اختلاف‌نظر اساسی وجود دارد، در این مورد توضیح می‌دهید؟
مهم‌ترین نکته در بستن این لیست توافق همه اصلاح‌طلبان بر روی لیست بوده و این شیوه تعیین لیست یکی از دموکراتیک‌ترین روش‌ها بود. مطمئنا برخی هم مخالف بودند ولی نظر و دیدگاه اکثریت در بستن لیست لحاظ شد و همه روی این لیست توافق کردند. آیتم‌های مختلفی در انتخاب افراد دخیل بود که تخصص، رأی‌آوری، اقوام، زنان و جوان‌گرایی از جمله آنها بوده است که با تجمیع آیتم‌های موثر نسبت به انتخاب افراد اقدام کردیم که خوشبختانه اکثریت لیست امید مورد قبول و اعتماد مردم قزوین قرار گرفت.
 موضوع انتخاب شهردار و رئیس شورای شهر قزوین هم با انتقاداتی همراه شد اینکه این انتخاب‌ها براساس تحمیل عقاید بزرگان اصلاحات بوده است.
همانطور که می‌دانید در انتخاب شهردار و رئیس شورا اعضا اختیار تام دارند، ولی این بدین معنی نیست که مثلا ما در تهران عقبه خود را نبینیم و بگوییم ما که دیگر انتخاب شده‌ایم و دیگر مجموعه اصلاح‌طلبان حق اظهارنظر ندارند. ما وظیفه داریم در هر حالت به آنها مشورت کنیم و در قزوین هم دوستان با حامیان خود مشورت کرده‌اند و اینطور نبوده که کسی نظرش را تحمیل کرده باشد چون در نهایت تصمیم‌گیرنده نهایی خود اعضا بوده‌اند.
 یعنی شما می‌گویید این انتخاب‌ها کاملا اصولی و بر مبنای رأی افراد بوده است؟
دقیقا همینطور است شما ببینید شش عضو شورا روی این گزینه اتفاق‌نظر داشتند و اگر اصلاح‌طلبان در شورای پنجم با همین رویه پیش بروند صددرصد موفق خواهند شد.
  ارزیابی شما از انتخاب دکتر صفری به عنوان سرپرست شهرداری قزوین چیست؟
ما در تهران هم که شهردار انتخاب کردیم فشار آوردند که باید سرپرست انتخاب کنیم ولی کار خوبی که در قزوین انجام شد این بود که از همان ابتدا سرپرست انتخاب کردند تا خللی در روند کار شهرداری ایجاد نشود و دوستان به سرپرستی «علی صفری» به جمع‌بندی رسیدند، ایشان فردی باتجربه است و شناخت خوبی هم دارد که ان‌شاءالله انتخاب خوبی خواهد بود.
به نظرشما شهردار قزوین باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
در وهله اول شهردار قزوین باید مجرب و آشنا به قزوین باشد چراکه اگر شهردار غیربومی بیاورند فقط یکی، دو سال طول می‌کشد تا قزوین را بشناسد، نیروهای خوبی در استان داریم که باید به آنها توجه شود، از طرفی هم شهردار قزوین باید کسی باشد که با تفکر اصلاحات آشنا باشد و ساده‌تر بگویم «اصلاح‌طلب» و به مبانی و شعار‌های لیست امید پایبند باشد.
 یکی از انتقادات به دولت تدبیر‌ و ‌امید عدم استفاده از پتانسیل جوانان حامی اعتدال و اصلاحات است، جوانان انتظار دارند در بدنه دولت باشند اما متاسفانه می‌بینیم که کم‌تر به این خواسته توجه شده‌است.
به نظرم دولت در این بخش ضعیف عمل‌کرده، باید از این جوانان استفاده کنیم ضمن اینکه بخاطر مسئولیت در ستاد دکتر روحانی تحت فشار هستیم؛ البته این حق طبیعی اصلاح‌طلبان است چراکه جوانان در برهه انتخابات زحمت کشیدند و سال‌ها علیرغم داشتن لیاقت از جایگاه واقعی خودشان محروم شدند که البته به ایشان کمک می‌کنیم تا به جایگاهشان برسند؛ شهرداری هم باید از نیروهای خوش‌فکر و جوان استفاده کند. ولی بازهم می‌گویم هیچ وقت نظر خودمان را به کسی تحمیل نمی‌کنیم و به خرد جمعی معتقدم.
 در روزهای بعد از انتخابات، شورای اصلاح‌طلبان قزوین به کدام سو می‌رود؟
خوشبختانه این شورا روند تکاملی را طی می‌کند و حتی این ظرفیت را داریم که از نیروهای توانمند در کنار اعضای این شورا استفاده کنیم؛ قبلا تصمیمات محدود گرفته می‌شد ولی الان چون جوانان و زنان نیز واردشدند فعالیت‌های این شورا توسعه یافته و حتی احتمال افزایش تعداد اعضا نیز وجود دارد تا تصمیمات و دیدگاه‌ها از جامعیت بیشتری برخوردار شود.
 این روزها زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر استاندار قزوین هم به گوش می‌رسد.
هم ما (اصلاح طلبان و حامیان دولت) و هم خود آقای همتی علاقه‌مندیم که ایشان در رأس استان باقی بمانند ولی ایشان از استان‌های دیگر هم متقاضی دارند و این برای اولین بار است که استانداری در قزوین، منصوب شده و عملکردش مورد رضایت اکثریت مردم است. همتی در کارش جدی عمل کرده و با استان مأنوس شده است و همانطور که دوست داریم در استان باقی بماند دوست داریم در رده های بالا هم  به استان کمک کند.
 در نهایت بازهم شاهد حضور مدیران غیرمعتقد به سیاست‌های دولت در استان هستیم، شما چه تحلیلی روی این موضوع دارید؟
ببینید در همه کشور مدیران غیرمعتقد وجود دارند و معتقدیم دولت در این بخش قوی عمل نکرده ‌است و برخی وزارتخانه‌ها در ایجاد این شرایط مقصر هستند که البته دولت قول داده این وضعیت اصلاح شود و نیروهای معتقد به دولت پای کار بیایند.

پنجشنبه 16 شهريور 1396
08:20:20